סיפורים מהמזרח - אמיתות לחבר מזרחי
הוספת תגובה לדף  בעולם המפותח חוזרים לגלות את יתרונותיו של השיתוף
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  סיפורים מהמזרח - אמיתות לחבר מזרחי
תוכן ההודעה:  חבר מזרחי יקר, מה שלומך מוטקה, הכול בסדר אצלכם, אחלה, לגבי משמר העמק, אני מכיר את משמר העמק ותמ"ה כבר שנים הרבה, נכון שביצועי תמ"ה השתפרו ללא הכר, וטוב שכך, אבל משמר העמק לא היתה בבורות ששם יכולת למצוא לא מעט קיבוצים גדולים, אפיקים למשל...
כנ"ל לגבי יזרעאל שמייצרת רובוטים לברכות שחיה כבר שנים הרבה, ומצבם הכלכלי איתן וטוב שכך, אמרתי כבר חזור והדגש שמה שטוב לרוב החברים כך צריך להיות, שלא כמו במעוז חיים שם הרוב הכי מוחלט שיש (70%) מבקשים שינוי אבל שלושים האחוז הנותרים עושים להם "נאאאא".
לגבי השינוי כמכשיר החלצות מהמשבר, תראה מר מזרחי, השינוי מפריד בסופו של דבר את החבר מהקיבוץ, נכון זה חדל מלהיות קיבוץ, בסופה של הדרך, הבתים יהיו שלנו וכנ"ל הנחלות והחלקים באמצעי היצור כחברת מניות.
נכון שיש קיבוצים כמצובה וחמדיה ואולי יש עוד, שעשירים לא ייצאו מהשינוי, אבל השפעת מצבו של הקיבוץ כקיבוץ על השרדותו של החבר בטלה בשישים מול החבר בקיבוץ השיתופי.
יש קיבוצים שהלכו רחוק יותר, אילת השחר ובית העמק שביקשו אישור להפוך למושב (באילת השחר חזרו רוב החברים בהצבעה מרעיון זה לאחר שהעניין אושר) שם בקיבוצים האלו, הקיבוץ הוא רשות מוניציפלית לכול דבר, גובים מיסים מהחברים לתחזוקת התכנים הציבוריים, השאר כבר לא בידי הקיבוץ.
לכן מר מזרחי, השינוי איננו הוקוס פוקוס, מי שהיה חדל פירעון לפני השינוי, בחלק לא קטן של המקרים נישאר כזה גם אחרי, אבל החבר, יכול לעשות לביתו ולמכוניתו לפעמים, ללא קשר למצב הרעוע של הקיבוץ, זה הרעיון בשינוי אם לא ממש הבנת, אם הקיבוץ מוצלח כלכלית, גם אחרי השינוי הוא משפר את הפנסיות, נותן רשת ביטחון ועוד, אבל אם הוא לא, אזי החבר מוצא לעצמו דרכי קיום, גם בלי הקיבוץ או מה שהיה קיבוץ.
העתקת קישור