לצאת מן המשבר - לחבר צדדי ולחבר מרכזי
הוספת תגובה לדף  בעולם המפותח חוזרים לגלות את יתרונותיו של השיתוף
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  לצאת מן המשבר - לחבר צדדי ולחבר מרכזי
תוכן ההודעה:  למען האמת מרוב "חברים" כאן קשה לי להתרכז, בזמנו הצמדתי לחבר המזרחי את השם "מוטקה" פשוט שיהיה לי יותר קל עם כול השיחים כאן שמתחבאים כאן מאחוריהם, קחו את דני וואלה ידידי מיוטבתה, הוא ממש אלוף, ויש לו לפחות 10 מסכות.
לעניין, חבר צדדי, מדייק בדבריו ומציג את העובדות כהוויתם, בלי הרבה בולשיט, אני שמח שמדי פעם צץ כאן מישהו ומציב מראה ל"חברים".
לחבר מרכזי, לא עשיתי מחקר, אבל בין הקיבוצים היותר עשירים היום (ולא בטוח שמחר), יש קיבוצים שיתופיים שבעת המשבר הגדול של שנות השמונים היו על הפנים, והיום הם עדיין שיתופיים ומצליחים.
כמובן שיש הרבה הבלים בעניין זה, כמו הטענה המגוחכת, שמפעל כמו "פלסן" בסאסא יכול היה להצליח רק בקיבוץ שיתופי, זה כמובן שטות, יש מפעלי מיגון לרוב בעולם, ויש אחד ויחיד בקיבוץ שיתופי, אז מה זה אומר?
לסיכום העניין, ניתן לצאת מהמשבר גם כקיבוץ שיתופי, לצורך כך צריך שינוי מוחלט באורחות החיים בקיבוץ, קבלת אחריות מוחלטת של הפרט על חייו, הפרטת כול הדברים שאינם פוגעים בערכי הליבה.
ניתן לעשות זאת בדרך כלל בקיבוצים שחתך הגילאים הוא צעיר יחסית (ראה אורטל שעשו זאת), בקיבוצים בהם הגיל הממוצא קרוב ל 60 זה הרבה יותר מסובך.
מישהו כתב כאן משהו על נען, אז עד כמה שאני יודע, נען נכנס לשינוי במצב מצויין, והיום מצבו טוב בהרבה, נען אינו מצובה או חמדיה, וגם שם, בשני הקיבוצים הללו, למרות שה"קיבוץ" במצב קשה, החברים במצב טוב יותר ממצבם לפני השינוי.
העתקת קישור