פרשנות שגויה
הוספת תגובה לדף  שיתופי – חדשני / לאן נעלמה היד הנעלמה - ארה"ב הקפיטליסטית, תחת ממשל קפיטליסטי ביותר, משקיעה מאות מיליארדים בהצלת המשק... סוציאליזם בהתגלמותו.
שם הכותב:  דוד סיון
נושא / כותרת  פרשנות שגויה
תוכן ההודעה:  בתהליך המעבר בין התיאוריה לבין המציאות יש אנשים. לכן ברוב המקרים אפשר למצוא פגמים בתהליך היישום (יישום של עקרונות שלא כלולים בתיאוריה) וכך יוצא שהמציאות שונה מאד מהתיאוריה שבני האדם מבקשים ליישם. זה נכון לגבי סוציאליזם, קפיטליזם, רווחה-איזם ועוד. לכן מבחינה יישומית גם התיאוריות המוצלחות ביותר שמתייחסות לאיך ראוי או רצוי לאדם לארגן את חייו אינן מושלמות.

כזה הוא המצב עם התיאוריה שהקימה את הקיבוץ וכזה הוא המצב עם התיאוריה של שוק חופשי. בהקשר הזה אין ולא היה חסיד של שוק חופשי רציני (כולל פרידמן מילטון וכל השטרסלרים) שחושב שהיא מושלמת.

כל אותם חסידים רציניים יודעים ומודעים לאשפרות של כשל שוק ולכן מכירים בכך שלפעמים הריבון צריך להתערב. בשנים האחרונות ישנם לא מעט מתומכי התיאוריה של השוק החופשי שטוענים שהרגולטור הוא שאשם במשבר כי לא התערב מספיק ומספיק מוקדם.

אז הסיסמה: "תיאוריית היד הנעלמה פשטה את הרגל", טובה בערך כמו "תיאוריית הקיבוץ השיתופי פשטה את הרגל". לכן מי ששולל דמגוגיה צריך להיזהר משימוש בסיסמאות הללו.
העתקת קישור