הסבר נוסף
הוספת תגובה לדף  שיתופי: בין צדק למשפט - נחוץ רוב משמעותי של חברים הרוצים בקיבוץ שיתופי-שוויוני
שם הכותב:  אלישע
נושא / כותרת  הסבר נוסף
תוכן ההודעה:  לכמה מהכותבים יש צורך להתלהם ולגדף, במקום לקרוא, לדון, ללמוד ואולי להשאר חלוקים בדעותיהם.
כבר אמרנו כי דעתו של אדם כבודו?
1. לארנון אבני - שיעור הצמיחה נמדד בכל קיבוץ לגבי עצמו. על בסיס זה בדקנו את השיעור הממוצע בחתכים פנימיים וחיצוניים.
2. עוד לארנון אבני - בסקרים של המכון לחקר הקיבוץ, הנערכים מזה שנים רבות, חוזר שוב ושוב פער שביעות רצון, בכל הפרמטרים, לטובת הקיבוצים השיתופיים. יוצאת מכלל זה ההתייחסות ל"אחריות החבר לפרנסתו". לא זכורה לי התייחסות לאופן ורמת ההתפרנסות, לתרומה או ל"מוסר העבודה".
3. הפרטת המזון, או יותר נכון העברת התקציב לחברים - התברר לי, להפתעתי, כי בחלק מהקיבוצים השיתופיים, שהעבירו את התקציב לחברים, הגדילו את התקציב המחולק לחברים, מול מה שהוציאו לפני כן במשותף. באחד הקיבוצים הסבירו לי כי זהו תנאי הכרחי לביצוע המהלך. המדובר בקיבוצים שהעבירו לחברים רק את עלות מצרכי המזון. את עלות חדר האוכל הם השאירו כהוצאה ציבורית, כדי לשמור על תרומה החברתית, שלדעתם נובעת מפעילותו של חדר האוכל.
4. קיבוצים שהשכילו להתאים את ניהול צי הרכב שלהם לצרכים של היום ולטכנולוגיה הממוחשבת, הצליחו להבטיח זמינות כמעט מוחלטת, בכל יום ובכל שעה, על ידי יחס של מכונית אחת על כל 5-6 חברים. אין ספק שזהו הסדר יעיל וזול לחברים ולקיבוץ, ממצב בו נחוצה מכונית לכל חבר. זה גם נוח, היות ובעלות נמוכה, הקיבוץ מתחזק את הצי ומונע מהחברים את הצורך לטפל במוסכים, רשיונות, קניה ומכירה וכו'.
5. ל"שפן" (למה אתה מתבייש להופיע בגלוי?) ישנם קיבוצים שיתופיים בהם הזמן לא עמד מלכת. באותם קיבוצים מתקדמים על בסיס שיתופי שוויוני. אינני נביא ולא בן נביא, ואיני יודע מי ישרוד יותר, הקיבוצים השיתופיים או הקיבוצים הדיפרנציאליים, שחלקם בדרך ללא קיבוץ. העובדה שרוב הקיבוצים בחרו להתנהל בדרך דיפרנציאלית אינה מעידה על קידמה ואינה עושה את בחירתם לצודקת. בישראל של שנות ה 90, היו פערי השכר, בין המנהלים לעובדים בקווי היצור 1:17, בממוצע. בישראל של היום הפערים גדלו ל 1:70 (כולל בונוסים והטבות). זו המציאות אך היא אינה צודקת יותר ואינה טובה יותר לטעמי.
העתקת קישור