איזה מין הפרטה ..?
הוספת תגובה לדף  שיתופי: בין צדק למשפט - נחוץ רוב משמעותי של חברים הרוצים בקיבוץ שיתופי-שוויוני
שם הכותב:  חבר פשוט
נושא / כותרת  איזה מין הפרטה ..?
תוכן ההודעה:  אני נגד הפרטת הרכב לחבר בצורה הברורה ביותר - זהו אחד הדברים היותר נבזיים שיש, הרכב המוצמד למנהל הוא לעיתים רכב של המפעל השייך לחברים כולם, עתה הוא צמוד לאדם אחד והם מודרים ממנו.
כללית, ההבדל הוא בסוג ההפרטות, אני סברתי שברור על מה אני מדבר. כוונתי היתה להפרטות המשאירות את התחום באחריות הכלל- למשל חשמל, לוקחים את הסכום של השימוש הכללי בו ומחלקים אותו לחברים לתקציבם. כך יכול כל אחד להחליט כמה הוא רוצה להשתמש בסעיף זה וכמה לחסוך, וקיים כאן תמרוץ לחיסכון. אותו הדבר בכביסה, במזון וכו', התקציבים ממשיכים להיות כהוצאה בתקציב הכללי אלא שעתה הם מחולקים לתקציבם האישי של החברים, ויש להם תמריץ לחסוך בהם.
אין הכוונה למצב שבו הכלל מסיר את אחריותו לחלוטין, ההוצאה התקציבית מבוטלת ועוברת להוצאה של כל חבר ממשכורתו. זה משהו אחר, והתומכים בכך צריכים לשאול עצמם אז בשביל מה בכלל לחיות בקיבוץ, אם אין יותר חברה הדואגת לפרט.
המיליונים ממרפאת שיניים לא נחסכו, אלא מוצאים עתה ממשכורת החברים ולא מתקציב הקיבוץ. זה מאפיין חברה שהורידה מעל עצמה את הדאגה לפרט ולרווחתו.

בחלק גדול מקיבוצים אלה שלא נפלה בחלקם הזכות הגדולה להיות עמיעד, חדר אוכל נסגר ונשאר כגולם משמים וחשוך במרכז הקיבוץ. בסופו של דבר זו כנראה שאלה ערכית, לא כלכלית, יש חשיבות לקיום חדר אוכל כמרכז הקיבוץ או לא.
העתקת קישור