מצויין עד המסקנות
הוספת תגובה לדף  חולשת האידיאולוגיה מול יתרון החזון - בניגוד לאידיאולוגיה האמורה לתת תשובות לכל בעיה, החזון הוא "אני מאמין". הוא החתירה לטוב יותר ממה שיש בהוו
שם הכותב:  ארנון אבני
מקום מגורים:  נירים
נושא / כותרת  מצויין עד המסקנות
תוכן ההודעה:  מאמר מצויין. הוא מראה איך שום ידע והבנה, כמו שיש לכותב לא ימנע בסופו של דבר כניעה לקונסוזוס שבו חי הכותב.
אדיב הגיע למסקנה הנכונה וניסח זאת באופן אינטיליגנטי. הוא מבין שמוטב לחברה לנסח לעצמה עקרונות ערכיים ושאיפות שיעמדו לנגד עיני כולם אך לא יהיו מנותקים מתהליכים שמכרסמים בהם ואפשר יהיה להתעלם מהם כאשר הם הופכים למכשול. ערכים כאלה צריכים לעמוד בתחרות. גם על ליבם של החברים וגם על ליבם של החברים בכוח. אי אפשר להציע סט ערכים שיתקבל בהחלטה קוקלטיבית. זה מלאכותי כמו האידיאולוגיות שכנגדן יוצא אדיב. ערכים ניתן לאתר והסכמות, על בסיסם צריך לגבש. אבל אי אפשר לתכנת או להמציא את זה ובטח לא תחת האיום שאם זה לא יעבוד - אז נהיה קפיטליסטים.
מה שאפשר לעשות זה ל"פתוח" את הקביעות הדוקטרינריות של האידיאולוגיה שהעיקרית בהן היא שוויון טכני של 100% הפרדה בין מעשה כלכלי (או אי מעשה) ותוצאה, ברמה הפרטית, ולשים מעליה את החזון של חתירה לשוויון. החלטה כזו, שכבר קיימת בהרבה מאוד קיבוצים, לא רק תכניס מעט מציאות בחיי הפרט אלא גם תתחיל להניע דינמיקה שתאלץ את החברה להתמודד עם בעיות אמת של פערים מצד אחד, ועם התנוונות חברתית מצד שני.
אם יש משהו מפחיד לפעמים, זה המכבש החברתי שמאפשר לכל אחד להגיד מה שהוא רוצה, כל עוד בשורה התחתונה - יחזור לעדר. בקיבוצים העשירים זה עדיין אפשרי, כי כידוע מי שיש לו הרבה כסף יכול להרשות לעצמו לא להיות "רודף בצע" כמו קיבוצי השינוי. אבל לאלה, שנמצאים בזרם האמיתי של החיים בישראל, שבו דאגה מסויימת ומצוקות במידה סבירה, הם חלק מהחיים - המסקנה הזו אינה שייכת לכל התובנות שקדמו לה.
העתקת קישור