מרצ בפשיטת-רגל כלכלית (רק?) - דו"ח פנימי
הוספת תגובה לדף  לכו על רן - הסיבות שמנעו עד כה מרן כהן להיבחר לראשות מרצ, הן אותן הסיבות שעשו אותה למפלגת גומחה "צפונית". רן הוא הסיכוי לתיקון ולשינוי כיוון
שם הכותב:  כדאי לשים לב
נושא / כותרת  מרצ בפשיטת-רגל כלכלית (רק?) - דו"ח פנימי
תוכן ההודעה:  דו"ח: מרצ בפשיטת רגל כלכלית מאת מזל מועלם, הארץ, 24.3.2008 מה לא עובד במרצ?
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jht...
"מפלגה הנמצאת בתחושה של תקופת דמדומים... הפועלת על אדי דלק בלבד" - כך מתאר דו"ח פנימי שנערך באחרונה במרצ את מצבה של המפלגה. לפי הדו"ח, מרצ נמצאת בקריסה פיננסית "הנחשבת לפשיטת רגל", סניפיה משותקים והסיעה בכנסת ממעטת בחקיקה. הדו"ח נערך לבקשת מזכ"ל המפלגה ירון שור על ידי צוות חיצוני בראשות איש העסקים בועז אמיתי, ומעלה תמונה קשה גם בנוגע לתדמית המפלגה ולפוטנציאל האלקטורלי שלה.
העבודה על הדו"ח ארכה ארבעה חודשים והיא הסתיימה בשבוע שעבר, לקראת הבחירות הפנימיות על ראשות המפלגה שבהן ניצח ח"כ חיים אורון. מטרת הצוות היתה לבדוק את מצב המפלגה, שמאז היו לה 12 מנדטים בבחירות 1992 ירדה לשפל של 5 מנדטים בבחירות 2006. הדו"ח נשלח לאחר הפריימריז לבכירי המפלגה, אולם טרם הוגש רשמית למזכ"ל.
לאורון, שמחליף את ח"כ יוסי ביילין שעמד בראש המפלגה מאז 2004, ממתינה, לפי הדו"ח, משימת שיקום קשה. "התברר שהמפלגה נתונה במצב של שיתוק. כל המערכות בארגון מסונדלות (...) במצב הנוכחי מרצ אינה יכולה לבצע משימות מורכבות כמו ניהול קמפיין", מזהיר הדו"ח את ראשי המפלגה לקראת הבחירות הבאות.
למרות שביילין והמנכ"ל שור הפעילו תוכנית הבראה, שהתבססה על קיצוצים בפעילויותיה ופיטורי עובדים, הדו"ח קובע כי מרצ נמצאת במצב "הנחשב לפשיטת רגל לכל דבר". החוב לבנק הפועלים מוערך ב-12.4 מיליון שקל. הכנסותיה החודשיות של המפלגה - מדמי חבר ובעיקר מתקציב מימון המפלגות - קטנות מהוצאותיה, כך שהגירעון גדל בכל חודש ב-46 אלף שקל.
לפי הדו"ח, הגירעון החל ב-2001 "בשל תרבות ניהולית חסרת אחריות וחסרת רסן", ובגלל היעדר מנגנוני ביקורת. בבחירות 2003, עם הצטמקות המפלגה מ-10 ל-6 מנדטים, הפסידה המפלגה מיליוני שקלים של מימון מפלגות. למרות זאת, אומר הדו"ח, לא התנהל כל דיון מעמיק במפלגה על המצב הכספי.
הקריסה הפיננסית הביאה להיעלמות פעילות השטח של המפלגה. הדו"ח קובע שהמפלגה "איבדה את תנועת הנוער שלה", סניפים נסגרו ורק לשניים מתוך 52 הסניפים יש מקום קבע, ומתקיימת בהם פעילות שוטפת.
הדו"ח מייחד חלק לפעילות הסיעה בכנסת, שלדבריו, לאחר היחלשות המוסדות הפנימיים ובשל סמכויותיהם הניהוליות המוגבלות של המזכ"ל ויו"ר ההנהלה - מרכזת את עיקר הכוח במפלגה. הדו"ח קובע שעקב המחנאות בסיעה, לא ניתן לקדם בה עניינים, והתוצאה היא שמרצ אינה מדברת בקול אחיד ותדמיתה נפגעת.
עוד קובע הדו"ח כי מספר החוקים שחוקקה הסיעה קטן: רק 16 בכנסת הקודמת ו-15 בזו הנוכחית. רק חוק אחד בכנסת הנוכחית עוסק באיכות הסביבה, והדבר נקשר לכך שמרצ, "שטיפחה בשנים האחרונות תחושה עלומה ומיתולוגית של מפלגה ירוקה", לא עשתה כל פעילות ממשית בתחום.
בדו"ח נכתב שפוטנציאל המנדטים של המפלגה נאמד בין 16 ל-18 מנדטים, אולם "מרצ אינה מצליחה לשכנע את הקהל הרחב - ואף לא את מחנה הבוחרים הטבעי שלה - שהיא אופציה ראויה". עוד נכתב, שבמגזר הערבי נמצאת המפלגה על סף אובדן דרך, לאחר שבבחירות 2006 קיבלה שם רבע מנדט בלבד.
לדברי המזכ"ל שור, בזמן הקרוב יחלו דיונים פנימיים במרצ בנוגע לממצאיו הקשים של הדו"ח מתוך מטרה למצוא את הדרך לשיפור המצב. לדבריו "זהו מעשה חריג שמפלגה בודקת את עצמה בשקיפות כזו והדבר ראוי להערכה".
היו"ר הנכנס, חיים אורון, אמר כי "הדו"ח מעורר את השאלה האם מפלגה היא עסק, והאם הכלים לבחינת מערכת עסקית הם הכלים לבחינת מפלגה פוליטית, ואם מפלגה תתנהל כמו עסק - האם התוצאות הפוליטיות יהיו בהתאם".
בכירים במרצ מתחו ביקורת על הדו"ח, ואמרו שהיה צריך לבחון את המערכת הפוליטית בכללותה, כי מרצ אינה המפלגה היחידה שיש לה גירעון.
העתקת קישור