המאמר הזה ספק אם יפורסם בעתון מרצ.העורך:אבי-המזכ'ל
הוספת תגובה לדף  לכו על רן - הסיבות שמנעו עד כה מרן כהן להיבחר לראשות מרצ, הן אותן הסיבות שעשו אותה למפלגת גומחה "צפונית". רן הוא הסיכוי לתיקון ולשינוי כיוון
שם הכותב:  דני
נושא / כותרת  המאמר הזה ספק אם יפורסם בעתון מרצ.העורך:אבי-המזכ'ל
תוכן ההודעה:  מי עדיין זוכר את אמירתו ה'מונומנטאלית' והריאלית של יוסף אלמוגי, בנושא הקשר בין המאמצים הנעשים לקראת בחירות לבין תוצאותיהם: "מעברה אחת שקולה כנגד כל האוניברסיטאות !". ניתן להקיש מהאמירה ההיא לענין הבחירות בהקשרים רבים. למשל - ה'מיוריזאציה' - שפירושה דומיננטיות קבוצת-מיעוט מאורגנת ומונוליטית, שאנשיה מצביעים הצבעה קןלקטיבית 'כאיש אחד', בתוך אוכלוסיה מגוונת. למשל: 17% מקומות משוריינים של "נציגי" סקטור בקרב 1000 חברי-גוף בוחר (ועידה). או: 'פקידה' מאורגנת שפוקדים בעלי-תפקידים בישוב או בקהילה, כאשר 'דמי-החבר' משולמים מקופה צבורית (גם אם בכסות של "חתימה אישית"). ומכאן, בהמשך: הצבת קלפיות באותם ישובים, או במקבצי-ישובים סמוכים, כך שאין בעיה ל"מתפקדים" לבוא ולהצביע, אולי בדרבון פוקדיהם בעלי-התפקיד בישוב, ובהסעות מאורגנות במימון "צבורי". כל זאת - בכסות תקנון שעוצב ונוסח למען אותה קבוצת-מיעוט, שוב - בכוחה של ה'מיוריזאציה'; תקנון שקשה לשנותו כל עוד הקבוצה הדומיננטית מחזיקה בהגמוניותה ! דמוקרטיה פורמאלית יש כאן. דמוקרטיה מהותית... ספק. במה דברי אמורים:
א. בהחלטה שלא לאפשר המשך קיומו (מאז ימי רצ ובראשית ימי מרצ) של "סניף ארצי" של חברי מרצ בקיבוצי בתק"מ לשעבר, אלא רק של אנשי הקיבוץ הארצי. התוצאה: מתפקדי-מרצ בקיבוצי התק"מ נאלצים לנדוד לערים קרובות או רחוקות, הן לשם התמודדות ב'גוף הבוחר' בסניף העירוני, והן לשם מימוש זכותם להצביע בבחירות הפנימיות הכלליות.
ב. גם אם בבחירות הכלליות לכנסת שעור מצביעי מרצ בקיבוצי הקיבוץ הארצי בכלל מצביעי מרצ בישראל הוא קטן, ושעור מצביעי מרצ בערים גדול פי כמה - בעיצוב דמותה של מרצ (עם נקודת-המוצא של בחירת היו"ר, ולא רק זה), קבוצת-המיעוט הזאת ובעיקר "מנהיגיה", קובעת הרבה יותר מאלה שמצויים ומעורים בסביבה שממנה באים רוב מצביעי מרצ בפועל, בעיקר בפוטנציה ! פילוח התוצאות במגזרים השונים מראה שבערים השיגו ג'ומס, רן וזהבה אחוזים כמעט שווים. (המצביעים הערבים - מתוכם בא אחוז גבוה יותר של בעלי זכות ההצבעה בבחירות לכנסת מאשר מתוך חברי הקיבוצים בכלל וחברי הקיובץ הארצי בפרט !) נטו חסד לגלאון וכהן. בקיבוצים, כאמור, הצביעו כמעט כחבר-אחד בעד האיש שלהם.
לכאורה, הדבררים האלה שאני כותב כאן הם 'יריה לעצמי ברגל' אם אני רוצה לקבל את ברכתו של היו"ר החדש ואת ברכתם של ראשי קבוצת המיעוט השולטת במרצ, במאמציי לשכנע עוד מצביעים מכלל אזרחי-ישראל להצביע מרצ בבחירות לכנסת ה-18. והרי זאת בעצם כמעט חזות הכל בפוליטיקה הישראלית. זאת גם המשימה של היו"ר החדש, כמו שכל השלושה הסכימו והצהירו ערב ההצבעה אתמול. האם השתלטות יוצאי מפ"מ ו"קברניטי" הקיבוץ הארצי על מרצ תתרום להעלאת סיעת מרצ בכנסת הבאה אל מעבר לרף 5 המנדטים של היום ? מסופקני. אולי ההיפך הוא הנכון. כי בעיקר הם ישתדלו להמשיך לשלוט ב'מפלגת-הנישה' המצטמצמת והולכת. (תמות נפשי עם פלישתים ?) אפילו מספר המצביעים בקיבוצים ל'קדימה', שזה אך נולדה וזכות קיומה עדיין מפוקפקת, עלה ויעלה על מספר מצביעי מרצ בקיבוצים, "מעוזם" הנסדק של זכויות-האדם בישראל, של החתירה לפיוס ולהשלמה עם השכנים הערבים, ושל המאבקים לאיכות סביבה ולאיכות-חיים שאינם מותנים לא בהון ולא בחנופה לשלטון ! תחזקנה ידי ג'ומס, אם ידע להתעלות מעבר לסקטוריאליות של צור-מחצבתו, מפ"מ והקישוץ הארצי. אני מחזיק לו אצבעות ואם יסכים, גם אתן לו יד.
נ.ב. איך אוכל לדעת את מספרי-המצביעים בכלל, ובעד כל אחד מהמועמדים, מקרב חברי מרצ בקיבוצי התק"מ, המונים כמה מאות ? הרי הם הופרדו ופוצלו בין נהריה, קרית-שמונה, חדרה, באר-שבע ואילת !
העתקת קישור