לא כל מסמכי ממ'י על אדמות אילות ימסרו לקיבוץ
הוספת תגובה לדף  נקלטים חדשים בקיבוץ עתרו לבג"ץ: מכרו לנו מוצר שפג תוקפו
שם הכותב:  חופש-מידע
נושא / כותרת  לא כל מסמכי ממ'י על אדמות אילות ימסרו לקיבוץ
תוכן ההודעה:  הקיבוץ לא יקבל מסמכים פנימיים ממינהל מקרקעי-ישראל הנוגעים לאדמותיו:
נדחתה עתירת קיבוץ אילות לקבל מסמכים חסויים שיאפשרו לו להיאבק נגד פטור ממכרז למיזם תיירות של 290 מיליון דולר על אדמות שהוא מעבד
(משה ריינפלד Nfc.co.il)
בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים דחה (יום א', 28.10.07) עתירה של קיבוץ אילות לחייב את מנהל מקרקעי ישראל למסור לעיונו, על-פי חוק חופש המידע, 55 מסמכים הנוגעים להסכם בין המנהל לבין חברת אקווריה בדבר הקמת מיזם תיירות ענקי של החברה מצפון לאילת על קרקע שההמנהל מייעד לה בלא מכרז.
השופט יורם נועם קבע כי על-פי חוק חופש המידע אין חובה לחשוף מסמכים אלה, משום שהם עוסקים בדיונים פנימיים והתייעצויות פנימיות בין רשויות ציבוריות, ומשום שהם מתייחסים למדיניות בשלבי עיצוב וכוללים מידע כל אודות משא-ומתן המצוי בעיצומו. שמונה מהמסמכים אף כוללים סודות מסחריים של אקווריה.
עם זאת, מסר המנהל לקיבוץ לאחר שהוגשה העתירה מאות מסמכים אחרים הקשורים למיזם. השופט נועם קבע כי על אף דחיית העתירה, המנהל הוא שישא בהוצאות המשפט של הקיבוץ, הואיל ורוב המסמכים שלא חל עליהם חיסיון רק לאחר הגשת העתירה ועקב הגשתה. המנהל חויב לשלם לקיבוץ שכר טירחת עו"ד בסך 5,000 שקל וכן את אגרת העתירה.
מהעתירה עולה כי אקווריה יוזמת הקמת אתר תיירות בהשקעה של 290 מיליון דולר, ברצועת שטח צרה ממערב לקו הגבול עם ירדן ומצפון לחוף אילת, על שטח כולל של כ-1,311 דונם. ירוכזו שם מתקני שעשועים, פארק מים, בתי קולנוע, חנויות, מסעדות, מרכז כנסים, מגרש גולף בינלאומי ואמפיתיאטרון רב-תכליתי. השטח שייך למנהל מקרקעי ישראל. כ-800 דונם ממנו מחכיר המנהל לקיבוץ אילות לחקלאות, על-פי הסכם חכירה תלת-שנתי.
הוועדה המשותפת למשרד התיירות ולמנהל ושר התיירות כבר אישרו לתת פטור לאקווריה ממכרז, אבל פטור זה עדיין טעון אישור של מוסדות המנהל.
קיבוץ אילות מתנגד להקמת המיזם על האדמה שהוא חוכר, למתן הפטור ממכרז לאקווריה ולמימון הפרויקט מקופת הציבור, ומנהל מאבק משפטי בבג"צ ובבתי המשפט במחוזיים בתל אביב, בירושלים ובבאר שבע. בדצמבר 2005 פנה הקיבוץ למנהל וביקש למסור לו את כל המסמכים הנוגעים למיזם, להקצאת הקרקע לאקווריה ולמתן ההרשאה לתכנון. לאחר שלא קיבל כל מענה הגיש הקיבוץ ביוני 2006 את העתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים. עת"מ 483/06
העתקת קישור