הזמר העברי כמחזק מיתוסים. למשל: 'זה לא נגמר'
הוספת תגובה לדף  העפילו! - לוין קיפניס הכיר היטב את ההקשר השלילי במקורות של הביטוי "ויעפילו לעלות אל ראש ההר", כמסמל ניסיון לדחוק את הקץ. ואולם הוא בחר דווקא בו,
שם הכותב:  אבא של חיילים
נושא / כותרת  הזמר העברי כמחזק מיתוסים. למשל: 'זה לא נגמר'
תוכן ההודעה:  אבל ישנם מיתוסים הנוגסים במיתוסים אחרים, ואתוסים המתנגשים באתוסים ואפילו סותרים אותם. לעניינו של 'העפילו' (להעלות לישראל את כל מי שנחשב באופן כלשהו כ'יהודי', לאור היום ובמחשך) מול אתוס החיים היהודיים במדינה היהודית (והדמוקרטית), ומכאן - הדילמה שעוררו בארץ 300 אלף נכדי-הסבים היהודים מארצות 'חבר-העמים', שעלו בזכות חוק-השבות, אבל 'יהדות' היא הדבר האחרון המעניין אותם.
שהרי מיתוסים (ספורים מיתולוגיים על דמויות ומעשים מיתולוגיים) באים ליצור אתוסים (חזון, ועקרונות-חיים). כך בכל שבט, דת, עם... והרי אנחנו בעם-ישראל 'אלופים' בכתיבת מיתוסים (והתנ"ך עולה על כולם) לשם יצירה וחיזוק אתוסים (שלימותה של ארץ אבותינו כמשל). גם בענין לוחמי-האומה כך, וכל הקשור בהם, כולל נפילה בשבי ופדיונם ממנו. רון ארד, נפילתו בשבי והמאמצים במשך 21 שנים עד כה להחזירו הביתה, הם מיתוס. גלעד שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב הם מיתוס 'טרי' יותר הבא לחזק את אותו האתוס: לא מפקירים לוחמים בידי אוייב ! לא חוסכים במאמצים להחזירם הביתה ! בכוונה לא כתבתי "בכל מחיר", כי זה מתנגש באתוס אחר וסותר אותו: "לא נכנעים לטרור ולדרישות של טרוריסטים !". ועכשיו הדילמה האכזרית (שגדעון לוי מ'הארץ' כתב עליה אתמול בעתונו וגם דיבר עליה ברדיו - ב'הכל דבורים' ברשת ב' של קול-ישראל, ביחד עם אמנון זכרוני: האם "לוותר" על מידע מעודכן על גורלו של רון ארד, ותמורת אסיר לבנוני (סמיר קונטאר) וגופות של לבנונים (בהם אולי גם של בנו של נאסראללה, אב שכול בעצמו) לקדם את החזרתם הביתה של אלדד רגב ואודי גולדווסר ? "להנמיך" מיתוס אחד (של רון ארד) לטובת מיתוס אחר ? (אלדד ואודי) ? ועל זכריה באומל וצבי פלדמן טרם דברתי... ועצמותיו של אלי כהן הקבורות בדמשק, גם הוא לוחם בשירות-האומה... ובל נשכח את גלעד שליט ! לסיכום: מיתוס בא על-חשבון מיתוס ואתוס (פדיון-שבויים) מתנגש באתוס (לא נכנעים לדרישות של טרוריסטים) ! תיק"ו (תשבי יתרץ קושיות ובעיות). א.ש.ח.
העתקת קישור