ביידיש: "זאי א-מאנטש !"
הוספת תגובה לדף  בין תעודת לידה לתעודת זהות בימינו מספיק שלישוב יש תעודת לידה קיבוצית כדי שיהיה חבר בתנועה. חברותו לא תישלל, גם אם יחליט לבטל את זכות ההצבעה ש
שם הכותב:  בן-אדם
נושא / כותרת  ביידיש: "זאי א-מאנטש !"
תוכן ההודעה:  לפני שנים, כאשר כבחור צעיר הועלה שמי להצבעת הקבלה לחברות בקיבוץ, והמשתתפים נתבקשו לאמר את דברם, אמר מי שאמר (הוא עצמו עזב את הקיבוץ זמן קצר לאחר מכן):
"העיקר שהוא יהיה בן-אדם !" מאז נתקלתי כמה וכמה פעמים באמירה הזאת, כלפיי כמו כלפי אחרים.
לאחרונה אני מנסה להתמודד מול קשיות וגבהות ליבם של פקידי מימשל, בענין אנושי מסויים. לא רק קשיות וגבהות לב; גם אטימות וחוסר התחשבות. הם פשוט לא "בני-אדם". 'השררה פורצת להם מהאזניים'. אבל טיעוניהם תמיד מתבססים על 'לשון החוק' ו'קביעות משפטיות' ('כשר וחוקי, אבל מסריח). טיעוניי כלפיהם מסתיימים תמיד באמירה: כמה מהר אתם שוכחים את כעסכם ותסכולכם שלכם עצמכם, כאנשים פרטיים הנזקקים לפעמים להחלטה ולסיוע של פקידים מתחום אחר, שאז הם ולא אתם ישובים מן העבר ההוא של הדלפק או של שולחן הכתיבה, כמה מהר אתם שוכחים 'להיות בני-אדם' ולראות גם את מי שמולכם כ'בן-אדם' ולא כסתם 'מספר זהות' או "מקרה".
לא רק החוקים והתקנות קובעים בסופו של דבר את התוצאה 'בשטח', אלא 'בני-האדם' (אם הם כאלה או לאו)
האמורים לעשות בהם שימוש !
ואחרון: הייתי בין חברי המיעוט בן 36 האחוזים בקיבוצי, שהתנגדו לפני שנים נמרצות למעבר מלינת ילדינו בבתי הילדים ('משותפת') ללינה בבתי ההורים ('משפחתית'). היינו מיעוט, אבל 'מיעוט חוסם', שיכול למנוע מן הרוב שלא הגיע לשעור הנדרש כדי להעביר את ההחלטה בה רצה. כרוב חברי המיעוט הזה ויתרתי גם אני על 'כוחי התקנוני'. הסכמנו לשינוי בכל זאת, כדי למנוע את הנזק היותר גדול שצפינו שיקרה בקיבוץ אם הרוב ייצא ללא תאוותו בידו. רק דבר אחד ביקשתי אז: השיטה היא דבר אחד, ביצועה הוא דבר נוסף. את השיטה הגרועה ביותר ניתן לבצע בדרכים אנושיות ו'מבינות'. את השיטה הטובה ביותר ניתן לקלקל ולהרוס ולעוות - אם יבצעו אותה 'אנשים בלי לב', באופן מעשי גרוע. "אני מוותר לכם", אמרתי אז, "כי אני 'בן-אדם'. היו גם אתם 'בני-אדם', ועשו את השינוי במינימום פגיעה נוספת בי, במשפחתי,ובילדיי. אל 'תחגגו' את שמחתכם לאידנו ב'כסאח'. "זאי מענטשן !"
העתקת קישור