אל תסתכל ביזם, אלא במה שיש בו
הוספת תגובה לדף  חממה ליזם וליזמויות - יש להעניק אפשרות לחברים בעלי כישרונות שונים, ראש גדול ורוח יזמות, לפתח את עצמם ואת יוזמותיהם. בקיבוץ השיתופי צעד כזה הו
שם הכותב:  יאיר
נושא / כותרת  אל תסתכל ביזם, אלא במה שיש בו
תוכן ההודעה: 
במאמר של גיא גרימלנד מ-23 לחודש זה בעיתון מרקר, מוצג מחקר של ד"ר אלי גימון הנוגע למידת שיקול הדעת של המשקיעים ביזמים.
הקישור למאמר http://it.themarker.com/tmit/article/1244.

מצוטטים כאן מספר משפטים מהמאמר:

"אל תסתכל ביזם, אלא במה שיש בו"
" "אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו", נכתב במסכת אבות. לפי המחקר של ד"ר אלי גימון, כדאי גם למנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים בחברות טכנולוגיה להיזכר בו לעתים קרובות יותר."

"המחקר מתריע מפני דעות קדומות בלתי מבוססות: גורמים שלא נמצא קשר בינם לבין מידת ההצלחה של היזמים היו גורמים אישיים או כמין היזמים, גילם או המוצא שלהם. "בחממות היו לא מעט יזמים שהיו עולים מרוסיה, למשל, ולא היו הבדלים במידת הצלחתם לעומת יזמים מקומיים", מסביר גימון. כמו כן, לא נמצא כי יזמים בעלי דוקטורט הצליחו יותר מאחרים."

"המסר כאן הוא לבחון את התכונות האינסטרומנטליות - לא להסתכל בקנקן אלא במה שיש בו. לא להתרשם מתואר דוקטור או אלוף במיל' או תואר Sir. זו אמירה שכבר נאמרה במסכת אבות, אבל הטבע האנושי לעתים מתעלם ממנה".

לאחר קריאת המאמר עולות מספר שאלות לגבי מידת השקעת הקיבוץ בהתפרנסותם של חברי הקיבוץ ואחת מהן,- האם ההשקעות הן בהתאמה לרווחים הצפויים באמת, או לפי מעמדם החברתי של החברים, או האם ההשקעה היא בהתאם לכישוריהם או לקשריהם למקבלי ההחלטות ?

כמובן עולה שאלה נוספת מעצם העובדה שחבר הקיבוץ עצמו כעצמאי ושותף בבעלות על עסקי הקיבוץ, האם גם לא ראוי לבחון את כדאיות ההשקעה בעסק מההיבט של הניצול המרבי של כישורי החבר וזכותו לכללים הוגנים של תחרות בין השותפים.
לנושא הנ"ל של שיקולים בהליכי קבלת החלטות הנוגעות להתפרנסותם של חברי הקיבוץ מצטרף מושג חדש בהכרה המשפטית והוא,
" "נכסי קריירה" הינם נכס משותף לכל דבר לעניין הלכת השיתוף."
http://www.globes.co.il/serve/globes/docview.as...
http://elyon1.court.gov.il/Files/04/230/046/p06...
http://news.walla.co.il/?w=/124/1159912/@@/item/printer

יאיר

העתקת קישור