ה"ניתן לשוב ולחנך להערצת גיבורים ואנשי מופת?"
הוספת תגובה לדף  הסלבס אינם הכתובת - הפניית הזרקור לעבר הידוענים המשתמטים מצה"ל, עלולה ליצור גלוריפיקציה של עצם השתמטותם ולהשיג תוצאה הפוכה מהרצוי. מקרה עברי
שם הכותב:  פלג
מקום מגורים:  להייטנר
נושא / כותרת  ה"ניתן לשוב ולחנך להערצת גיבורים ואנשי מופת?"
תוכן ההודעה:  אורי, הזכיר לי מה שכתבת על חיפוש דמויות המופת והצגתן לנוער את ספרו של זיגפריד לנץ הגרמני "המופת" (זה שמו בעברית), שקראתי פעם בדי עמל והגעתי עד האמצע, העוסק בעניין זה ממש.
בדי עמל כי הספר מלא בזרמי אסוציאציות ההופכות אותו לכבד קריאה וחסר עלילה ברורה וניתנת למעקב. אבל זה כבר עניין אחר.
זהו סיפורה של קבוצת אנשי חינוך גרמניים שמתאספים יחדיו למלא את המשימה שהטיל עליהם משרד החינוך הגרמני - למצוא ולהמליץ לו על דמות מופת שלאורה ניתן לחנך את הנוער.
מתברר שזו משימה לא קלה, לא קל למצוא מי שאין בו מתום, כפי שאומר ישו לתלמידיו הרוצים לרגום באבנים את האישה שבאה מולם ביודעם שסירכה דרכיה. הוא מאשר למי מבין תלמידיו שאין בו מתום לזרוק את האבן הראשונה.
כמובן שהיא לא נזרקת.

גם קבוצה זו מגלה עד כמה יש מתום (פגם) בכל מועמד אפשרי שעולה על סדר יומה.

בקיבוץ בודאי שקשה למצוא דמות כזו, וכבר אמר בובר שהוא חושש מחברה בה רואים את האדם מכל צדדיו, והתכוון לקיבוץ.

סיפרתי את ענין הספר המופת לאייל כפכפי ז"ל, שהיתה עסוקה אז בכתיבת ספרה 'כשתילי זיתים', על שיטת החינוך של הקיבוץ המאוחד, שיטת התהליכים של מרדכי סגל.
היא קפצה מייד ואמרה "הייתי ממליצה להם על טרומפלדור". הסיבה - כי הוא ומעשי גבורתו וגבורת אלה שהיו עימו נתקבלו על דעתם ואומצו על ידי כל הזרמים בישוב של אז, המפלגות הציוניות ותנועות הנוער.
רבה היתה אכזבתה כשאמרתי לה שאותה ועדה גרמנית לא היתה מקבלת את מועמדותו של טרומפלדור ודוחה אותה על הסף, בשום אופן אין לדעתה להציג חיוב לנוער בדמותו של אדם שמשתתף במלחמות !
ודאי שלא היו אוהבים את הרעיון למצוא דמות מופת על מנת לעודד נוער להתגייס.
העתקת קישור