תרשו לי לתרום משהו משלי לויכוח
הוספת תגובה לדף  צריכה קטלנית - וזו תמציתו של הקפיטליזם הרכושני: כל מה שאנו מרוויחים לעצמנו במונחים של נכסים והון, אנו מאבדים במונחים של זיהום הסביבה והתכלות
שם הכותב:  עוזי וחבריו
נושא / כותרת  תרשו לי לתרום משהו משלי לויכוח
תוכן ההודעה:  על הצריכה ה"חזירית".
ובכן לרוע המזל קיבוץ יחיד הוא יחידה קטנה מכדי שאפשר יהיה לבדוק את הצריכה שלה. מדוע. כי הקיבוץ צורך כל מיני דברים שחלקם (דלק של מכוניות) מזהם במישרין. חלקם (חשמל) מזהם במקור, כלומר לא בקיבוץ אבל בחברת החשמל (אלא אם הוא בא מטורבינות שמספרן זניח). וכך הלאה. אפילו אם נניח שהקיבוצניק הקלאסי לא מדליק טלוויזיה (חשמל) ולא נוסע העירה (דלק פחמימני) אז הוא קורא ספרים (מנייר, נכון).
בקיצור: קשה מאד למדוד את הדברים האלה ברמת ישוב בודד.
מה כן אפשר לאמר? שאם רמת החיים עולה - רמת הבזבוז עולה. יש יותר מכוניות, יש יותר שימוש במזגנים, טסים יותר לחו"ל ואוכלים יותר סטייקים (ובשביל זה צריך לגדל יותר פרות, שעושות אתם יודעים מה) ובקיצור: עשירים הם מזהמים. אגב: לא מזוהמים. הם מתרחצים הרבה, ובמים חמים, שגם הם מזהמים את הסביבה. לעזאזל, אי אפשר להתחמק מזה.
וכדי לסבך עוד קצת את העניין: בקיבוץ שיתופי בד"כ רמת החיים נמוכה מזו של קיבוץ מתחדש אם רמת ההכנסה הכללית של הקיבוץ שווה. אבל בקיבוץ שיתופי יש יותר בזבוז. כלומר: מוציאים פחות על דלק ודס"ל(נוסעים פחות ונוסעים פחות לחו"ל), אבל מוציאים יותר על חימום מים (סתם בזבוז ויותר על חשמל (עוד יותר סתם בזבוז).
סיבכתי אותכם? לא נורא. החיים עוד יותר מסובכים. אבל דווקא המסקנה פשוטה:
מי שרוצה להיות "ירוק" שינסה להתנהג "ירוק". שילחץ על האחראי(ת) על הכלבו לרכוש שקיות מנייר ממוחזר לכלבו (החברים ישלמו, אולי קצת צריך לנדנד). שידאג לקיום אפשרות להפרדת סוגי אשפה, וינסה לגייס לזה את הילדים. שיבקש שהקיבוץ יקנה קטנועים חשמליים (זה בכל זאת מזהם פחות), כמו בקיבוץ רעים הנחמד שבנגב, ושצרוך פחות. הוא אישית. ויקווה שאחרים יקחו ממנו דוגמא. מה, רק עוד מילאירד כמוהו - והעולם חוזר למצבו הטבעי.
אגב: להיות "ירוק", אורגני וכו' זה יותר יקר מלהיות רגיל, בזבזן ומזהם. אבל איכות החיים אין לה מחיר.
העתקת קישור