לשאלתך אודי
הוספת תגובה לדף  הנופלים במלכודת הקפיטליזם - כאשר הקיבוצניק תופס עצמו רק דרך האתוס של עבודה קשה, טוב לב ועזרה לשכן, ולא מתוך פרספקטיבה של התארגנות וסולידאריו
שם הכותב:  מושבניק
נושא / כותרת  לשאלתך אודי
תוכן ההודעה:  מה שלא הצליחו בקיבוץ, ואי אפשר להצליח בכך בשום מקום,זה להכניס את האנשים לשטנץ ולקבל עותקים מדויקים.
ויש כמובן דוגמאות לרוב-מהעולם הקומוניסטי,כמו אפילו אלבניה,קובה וצפון קוראה,מהעולם היהודי החרדי
ואולי עוד עולמות.

המצטרפים לקיבוץ היו בחורים/ות צעירים שההצטרפות היתה מבחינתם החלטה אישית שהתאימה לנסיונם הבנתם ושאיפותיהם.הם כאילו עברו סוג של ברירה טבעית-אחד או שניים ממחמש או אלף משפחות יהודיות.כל שאר משפחתם נותרו קפיטליסטים.
צעירים אלו התמודדו ונאבקו בסביבה משפחתית וחברתית עויינת למהלכם.
ורבים מאד מהם לא עמד בהם כוחם להמשיך ולהיות סוציאליסטים-קומוניסטים והם חזרו לחיקה של החברה שחיה על פי כללים קפיטליסטיים.
חברי הקיבוץ תמיד היו צריכים לעמוד בפיתוי לנטוש את חיי השיתוף ולחיות חיים רגילים,כלומר,קפיטליסטיים.
הקיבוצניקים הללו הולידו ילדים שהברירה הטבעית הוליכה את רובם לחיים הקפיטליסטיים.
היום גם הנותרים יותר ויותר מהם,נחלשים באמונתם לגבי אורח החיים שהם איוו לעצמם.
גם אנשים יהודים מאמינים מדברים הרבה על הצורך שלהם ל"התחזק".בחברה הדתית יש דרכים מקובלות להתחזקות.מה הדרכים שבהם נקט-נוקט הקיבוץ?

וכן,כשבן אדם מרגיש כלוא ולפתע נושבת רוח בפניו הוא לעתים עשוי ל"השתגע" מהרגשת החופש שמכה בו בעוצמה.אולי הכלוא יודע מה הוא החופש.
דוגמה קטנה-כל השנים אולצנו לשווק את פרי ההדר לתנובה אכספורט והיינו עבדים של מועצת ההדרים שעשקה אותנו יחד עם תנובה אכספורט.וזאת למרות שעל פי חוק כל מגדל הדרים יכול היה בחלון זמנים קצר, בתום עונת הפרי, לעבור מקבלן לקבלן של מועצת ההדרים(כל מגדל חייב היה להיות קשור לקבלן מסויים.אסור היה למכור אפילו 1 ק"ג לסבתא של אפרים).ה"קבלנים" היו תנובה אכס',מהדרין,פרדס,פרי אור ואחרים.
אחרי לחץ רציני רפול ז'ל,שהיה שר החקלאות ב-1992 החליט לבטל את כל הפונקציות של מועצת ההדרים ולשחרר את המגדלים.
אני זוכר את הרגשת הסיחרור שאחזה בי ובחלק מהחברים.ללכת לכל הרוחות העיקר לצאת מבית הכלא הזה שעשק אותנו מכספינו שהיו פרי מאמצינו.
לרגע לא חרדנו:מה ואיך יהיה.
אח'כ כל אחד חיפש את דרכו אבל ירידות מחירים באירופה סידרו לנו את הראש והבנו שצריך לעקור את הפרדס לפני שהוא ינקה את כל חסכונותינו.
והפכנו לקפיטליסטים.
לשודדי הקרקע והמים לפי עתון הארץ שטרסלר והקשת.

נדמה לי שאתה ממש לא בכיוון.העתקת קישור