שהחיים זה לא קיבוץ.. קר, קר שם בחוץ לח"מ
הוספת תגובה לדף  גניבת דעת - מה שמוגדר כ"קיבוץ מתחדש", אין בו כל חדש. זהו אותו קפיטליזם שאנו רואים מדי יום בחברה הסובבת
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  שהחיים זה לא קיבוץ.. קר, קר שם בחוץ לח"מ
תוכן ההודעה:  תראו איך סובב עולם, עכשיו חבר משונה כותב את אשר אני כתבתי לפני שנתיים כאן, אבל אז חטפתי ממנו באבי אבות אבותי, טענתי אז שהקיבוץ מת, והוא וחבריו התנפלו עלי ונעצו בי שיניים בכייף, אז במקום שבו עומד חוזר בתשובה לא יעמוד צדיק גמור, וטוב שחבר משונה הבין את העניין סו"ס.
נכון ה"קיבוץ המתחדש" איננו קיבוץ, והאמירה שחבר משונה הביא מפי המשורר :"שהחיים זה לא קיבוץ.. קר, קר שם בחוץ" איננה בדיוק המצב לאשורו, לצערי רוב רובם של בנינו ובנותינו הגיעו למסקנה שדווקא "חם, חם בחוץ..." ודי הצליחו שם בחוץ.
חבר משונה הנצמד לנוסטלגיה הקיבוצית מזכיר לי את את ציפור השיר שנחתה בתוך צואת פרה, ואמרה, מילא קצת מסריח אבל ממש חם...מה לעשות חבר משונה, השינוי הוא רצונם של רוב גדול מאוד של חברים בקיבוץ המתחדש, הוויכוח על השם שינתן לרך הנולד באמת לא חשוב, האם השם ישנה את המהות, האם למונח "קיבוץ" "KIBBUTZ" יש רק פירוש אחד? זה שנקבע לפני 100 שנה? יש קיבוצים שעדיין מתעקשים להיקרא "קבוצה" למשל כנרת וחולדה, אז מה? השם איננו המהות, המהות היא רמת תחושת היחד, וזה כבר לא יחזור, למה? כי כשקמו הקיבוצים היו הורי בני ה 80 רק בני 20, עם כול האנרגיות שיש בגיל הזה, לא חשבו אז על לימודים, עבדו עד כלות הכוחות ביום ורקדו בערבים, ישנו מעט אכלו מעט (לא היו אז שמנים בתמונות של אז) וחיו בעוני טוטאלי, אבל תחושת היחד היתה מדהימה ושיחות הקיבוץ נמשכו עד הבוקר, החשיפה היתה כול כך טוטאלית שרבים לא יכלו לה...
היום הקיבוץ הוא חברה רב דורית, כול דור וצרכיו, כול דור ורצונותיו, הילדים מה לעשות, אינם עמנו (רובם לפחות) וההתמודדות איננה על פת לחם אלא על דברים שהחברים של קיבוצי ב 1946 היו פורצים בצחוק גדול ושולחים אותך מייד לאישפוז אם היית מעלה את הנושא של "הקיבוץ בשנת 2000" לעיניהם.
לכן חבר משונה, הפעם אני מסכים עם רוב שכתבת, הקיבוץ הישן שחבר מרכזי רואה, זאת היא הקליפה החיצונית שכול זר יראה אם יגיע לקיבוץ, אבל מי שחי בקיבוץ לאורך שנים, ראה את היחד מתפרק וזה לא התחיל היום אלא לפני שנים, אז בוא ונמתין קצת ונראה מה יילד יום, את השם המדויק תקבע וועדת שרים, אותה וועדה שתיכננה סוס וייצא לה גמל.
עוזי
העתקת קישור