דברים מהלב ולא מהשכל כותב לנו יואל...
הוספת תגובה לדף  לא לצבא שכירים - השירות בצה"ל צריך לנבוע ממיניעים סולידריים-ציוניים ולא מרמת השכר שתשולם לחיילים
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  דברים מהלב ולא מהשכל כותב לנו יואל...
תוכן ההודעה:  יואל מרשק חברינו כותב דברים נוגעים ללב, על צה"ל ככור ההיתוך, על כך שעל המ"מ לחדור ללבבות חייליו, כן בהחלט, תמיד נכון, אבל יואל כדרכו, פיספס משהו, צה"ל כך שמעתי בגלי צה"ל משחרר משירות מילואים בימים אלה 40 אלף חיילי מילואים צעירים יחסית בעיקר מיחידות לוחמות, קצת מוזר, נכון, בעיני בכלל לא.
יואל מדבר על צבא העם, צבא שצועד ברגל, במלחמת האזרחים בארה"ב ואפילו במלחמת השחרור שלנו נדרשה הדרכה קצרה לאימון החייל, לימדו אותו לירות, ואת כול השאר? תעשה כמו כולם, אמרו לך , כך זה היה פחות או יותר, זו תפיסה של מליציה, פלמ"ח, ואינני מתפלא כשהיא מגיעה מיואל בנו של בני מרשק הפוליטרוק המפורסם.
אבל מה לעשות, הצבא של היום דורש התמחות גדלה והולכת, שדה הקרב האלקטרוני דורש מהחיילים ומהמפקדים, גם הזוטרים, התמחות ארוכה, הכשרה מאוד מדוקדקת, לעתים להכשיר לוחם טוב לוקח שנתיים, טייס, יותר, מי שביקר בצריח של מרכבה סימן 4, ברור לו שהכשרה קצרה כמו שנדרשת היתה להפעלת טנקי שרמן ו AMX ואפילו מאוחר יותר את טנקי השוט והמגח, כבר לא מספיקה כאן, להפעיל את מערכות הנשק הסופר מתקדמות נדרשת התמחות ארוכהץ
אם היינו משווים את זה לאזרחות, האם היית שולח עובד שלך ללמוד הפעלתה של מערכת משוכללת ומסובכת במפעל, הכשרה שנמשכת נאמר שנה ואולי יותר, אם היית יודע שיש לך שנה וחצי להנות מהידע? בל נשכח שאחרי ההכשרה יש תקופת הסטאז' הזמן שלוקח להפוך למומחה. אם היינו צריכים להשוות את הצבא למפעל הי טק משוכלל (וזה מה שהוא עכשיו) היינו רואים את צוות המנהלים/מפקדים בהיסטריה תמידית של חרדת נטישה, ובצדק, שום מפעל אזרחי לא היה מרשה לעצמו את ביזבוז המשאבים המדהים הזה, יכול יואל לספר על כור ההיתוך, אבל בארה"ב שם המהגרים מהווים אחוז גבוה באוכלוסיה, שם אין DRAFT אין גיוס חובה (היה בויטנאם) ובכל זאת החברה האזרחית מצליחה לתפקד, הצבא הוא צבא סופר מקצועי כולל מערך המילואים שהוא מערך מילואי קבע.
מדינת ישראל מקבלת מערכות נשק אמריקאיות ומצטיידת בנשק מתוצרת ישראלית, המדינה איננה יכולה להרשות לעצמה לשלוח הביתה את המומחים הטובים ביותר שלה בתחום הצבאי אחרי שלוש שנים ולהתחיל להכשיר אחרים במקומם, המבנה הזה, גורם לכך שהצבא איננו מקצועי, טובי מפקדיו יושבים בבית, הגנרלים הכי מנוסים הם מעל גיל 60, בישראל הרמטכ"ל בן 50, מאחוריו אין ולו מלחמה אחת בסדר גודל נרחב בה פיקד על כוחות ברמה על עוצבתית, הדבר מביא לפאשלות כמו שקראו במלחמת לבנון השניה, מביאה מג"ד בגולני שעוד לא מלאו לו 28 להשאיר חייל בשטח, לך יואל לצבא האמריקאי, תראה את עמוד השדרה של הצבא, הסמלים הותיקים, חלקם בני 40 עד 50, עם נסיון ארוך ממלחמת עירק הראשונה, ראו כבר את חבריהם/חייליהם נהרגים מול עינהם, ככה לומדים, צבא וחיילות הם מקצוע לכול דבר, לא משהו שיונקים משדי אם, חיילים צריכים להקשיח, ללמד, במצב הקיים היום, ובהשוואה לצבא האמריקאי והבריטי הצבא שלנו משול לגנון מתקדם.
הגיע הזמן לזנוח את החשיבה המיושנת את הפארדיגמה של "צבא העם" יש לתת לחילים משכורת הגונה, זה יהיה בטווח הארוך זול יותר מההכשרה האין סופית של רכבת "צבא העם" שאיננה חדלה מלהעמיס ולפרוק מקרונותיה את החיילים שבאים ואלה שהולכים.
שירתתי בצבא ההגנה לישראל למעלה מ 30 שנה, בסדיר ובמילואים ביחידות קו הדם, הגענו לשיא יכולתנו כנווטים עם מפות מצפנים ומדי קורדינאטות, אבל אז הגיעו ה GPS וכול הידע שלנו שהושג באין סוף אימונים ונווטי לילה ויום, רכובים וברגל, הפך לידע כמעט מיותר, זה הסביר לי הכול.
כשאח שלי טנקיסט על שוט קל, קצין, נשלח הביתה כי לא היה טעם להסב אותו למרכבה, הבנתי שוב, וכנ"ל כשזה קרה לקצין הטנקים השני במשפחה, זה דרכו של עולם יואל, ואם היית רגיש מעט יותר, היית יודעה ש"זיעה חוסכת דם" ו"צבא העם" של היום איננו מספיק מקצועי בכדי למלא את יעודו...
הגיע הזמן לצבא מקצועי, צבא קבע עם מערכת של משמר לאומי כמו בארה"ב.
בסופו של דבר זה ייקרה השאלה כמה דם עוד נשלם בכדי להגיע למסקנה שאליה הגיעו כול הדמוקרטיות המערביות.
guzh
העתקת קישור