פלג מור וסינדרום נייר הטואלט שלו
הוספת תגובה לדף  גניבת דעת - מה שמוגדר כ"קיבוץ מתחדש", אין בו כל חדש. זהו אותו קפיטליזם שאנו רואים מדי יום בחברה הסובבת
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וסין
נושא / כותרת  פלג מור וסינדרום נייר הטואלט שלו
תוכן ההודעה:  פלג מור שואל וצודק, מה מתחדש יש ב"קיבוץ המתחדש"? ואני אומר נכון, אין שום דבר חדש בדרך בה הולכים חברי הקיבוץ המשתנה בדרכם מקיבוץ שיתופי טוטאלי נוסח "סמר" בערבה לקיבוץ שיתופי בע"מ ומשם לקיבוץ מתחדש, באמת שאין, הרי ברור שבסופו של דבר הקיבוץ הזה לא יהיה קיבוץ, ורובם כבר התרחקו כברת דרך כזו שנישאר רק השם.
אבל את פלג מור מעניינת החוקרת הצעירה (עבודה ל MA) מעין המפרץ, חוקרת ששאלה מדגם קטן מאוד של 15 חברים וחברות משלושה קיבוצים שונים.
התשובות שלהם יחד עם התובנות של החוקרת מעצבנות את פלג מור עד מאוד, מה לעשות? החוקרת הזו, אגב, להבדיל מחןקר אחר מקיבוצה, אומרת בדיוק את אשר על ליבה ומה היא חושבת על הקיבוץ של פעם ועל הקיבוץ המתחדש, זה מרתיח את פלג שהיא הצעירה בת הקיבוץ ששיך לקיבוץ הארצי לשעבר, חושבת כך, איך היא מעיזה, באמת...
אני שואל את פלג, מה כול כך מעצבן בחוקרת הזו שהדבר הראשון שעלה בדעתך היה ניירות טואלט, זה מעניין, אתה יודע, בשנות השמונים נסעתי לשפוט את נבחרת רומניה בכדורעף, ביקרתי בבוקרשט הקרה של חודש ינואר, צ'אוצ'סקו היה בשלטון, לפתע ראיתי עשרות אנשים הולכים עם מקלות של מטאטא ועליו מושחלים עשרות גלילים של נייר טואלט, ניסיתי לברר פשר התופעה והסתבר לי שזהו יום החלוקה החודשי, הגליל עולה כ 2 לאי (80 לאי היה שער הדולר השחור, 8 לאי היה השער הרשמי), וכשהזכרת את היום שבו הפסיקו לחלק נייר טואלט ב"הספקה הקטנה", נזכרתי בחברים שהיו מעמיסים כמויות בלתי סבירות של הגליל הלבן, אך ראה זה פלא, גם כאן ירדה הצריכה פלאים כנדרשנו לשלם.
לפחות יש לומר בשבחו של נייר הטואלט הישראלי שהוא, להבדיל מזה הרומני, איננו מסיר את עורך יחד עם מה שצריך להסיר.
עוזי
העתקת קישור