סחה למהפכה - בני כלאיים
הוספת תגובה לדף  ותודה למני מזוז - מזוז צדק כשחסך מאיתנו משפט רווי פרטי פרטים מביכים על תנוחות וחדירות. קצב, ממעמד של "האזרח מספר אחד", צלל למעמד של אחרון הנמוש
שם הכותב:  משה שכביץ
מקום מגורים:  יש מצב, קבוץ משמרות
נושא / כותרת  סחה למהפכה - בני כלאיים
תוכן ההודעה:  האם אפשר לרכוש קבוץ, כמו שאפשר לרכוש בתיי כלא?
בג"ץ סירב לבקשת הכנסת לדחות את הדיון בעתירה נגד הפרטת בתי הכלא

מאת רותי סיני

הרכב של תשעה שופטים דחה את טענת הכנסת שיש לדחות את הדיון בשל הכוונה לקיים דיון ציבורי בהשלכות הכלכליות, חברתיות ושלטוניות של ההפרטה; הכנסת צורפה לעתירה בעניין לפני כשנה, וכבר ביקשה כמה פעמים לדחות את הדיון; השופטים דנים כעת בעתירה
אסירים באגף נ"ס (נקי מסמים) בכלא איילון ברמלה, אתמול. מדי שנה מתווספים 400 אסירים פליליים לבתי הכלא וכ-700 אסירים ביטחוניים

תצלום: דן קינן


עוד בנושא

שב"ס: גידול של 40% במספר האסירים מאז 1997


הרכב של תשעה שופטי בג"ץ דחה הבוקר (ראשון) את בקשת הכנסת לדחות עד לשנה הבאה את הדיון בעתירה נגד החוק שמאפשר לחברות פרטיות להפעיל בית סוהר. באי כוחה של הכנסת טענו כי בכוונת בית המחוקקים לקיים דיון ציבורי בהשלכות הכלכליות, חברתיות ושלטוניות של תהליכי ההפרטה בכל התחומים, ולכן יש לדחות את הדיון בעתירה. אולם שופטי בג"ץ קבעו כי הואיל ויחלוף עוד זמן עד שתתקבל הכרעה בעתירה, תוכל הכנסת לקיים במקביל את הדיון הציבורי שהיא מבקשת לערוך.

העתירה שהוגשה על ידי המכללה האקדמית למשפטים ברמת גן, הופנתה נגד הממשלה בטענה שהזיכיון שנתנה לחברה בבעלות משותפת של אנשי העסקים לב לבייב ואברהם קוזניצקי לבנות בית כלא ולהפעילו נוגד את חוק יסוד: הממשלה וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. זאת משום שהזיכיון מפקיד סמכויות שלטוניות מובהקות, בהן השימוש בכוח ושלילת חירות, בידי גורם פרטי.

לפני כשנה בג"ץ צירף את הכנסת כמשיבה. כעבור זמן קצר עתרה הכנסת לדחות את הדיון, שאמור היה להתקיים בסוף אוגוסט 2006. השופטים קיבלו את טענת הכנסת כי על שולחנה מונחות שתי הצעות חוק פרטיות נגד הפרטת בתי הכלא - של הח"כים שלי יחימוביץ (עבודה) ודב חנין (חד"ש) - ויש לאפשר למחוקק לומר את דברו.

בסוף פברואר ביקשה המדינה דחייה נוספת בטענה, כי אמנם שתי הצעות החוק נדחו בהצבעה, אבל על הפרק הצעת חוק נוספת. אלא שבעקבות דחיית הצעות החוק הקודמות, משכו הח"כים נדיה חילו ומיכאל מלכיאור (עבודה) את הצעתם.

ימים אחדים לאחר מכן, במחצית מארס, פירסמה יושבת ראש הכנסת, דליה איציק, קול קורא שבו הזמינה את הציבור לשלוח אליה ניירות עמדה בנושא השלכות ההפרטה, שיידונו במהלך מושב הקיץ.

אלא שבהודעה שהגישה בשבוע שעבר לבג"ץ הסבירה היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין, כי טרם התאפשר דיון בעשרות הניירות שנשלחו לכנסת בשל סדר היום העמוס של בית המחוקקים בחודשים האחרונים. היועצת המשפטית של הכנסת הודיעה, כי בכוונת חברי הכנסת לקיים סדרת דיונים במושב החורף ולסיימם בסוף מארס 2008.

הכלא אמור להיפתח ביוני 2009

הכלא ההולך ונבנה ליד באר שבע אמור להיפתח ביוני 2009. המדינה כבר השיבה לבג"ץ כי אם השופטים יקבלו את העתירה וימנעו את מסירת הכלא להפעלה פרטית, המדינה תקנה את המתקן מלבייב וקוזניצקי.

"בקשת הכנסת אינה בקשה תמימה", אומר עורך הדין גלעד ברנע, המייצג את העותרים ואת "אבי האסירים", גונדר (בדימוס) שלמה טויזר. "מדובר במצב שתוכנן היטב במטרה לגרור את בית המשפט לעימות מול הכנסת דווקא בימים אלה כאשר בית המשפט מותקף שוב ושוב כשהוא מקיים ביקורת חקיקתית על עבודת הכנסת".

"כל יום שעובר מחזק את אחיזתו של לב לבייב בכלא שבבעלותו ויוצר מצב בלתי הפיך שבו כוח לכלוא, להעניש, לפקח ולשקם נמצא בידי בעל הון", אמרה חברת הכנסת שלי יחימוביץ. "אני קוראת ליו"ר הכנסת וליועצת המשפטית להפסיק להפעיל לחץ על בג"ץ באמצעות טיעונים משונים כמו כנס רעיוני ולאפשר לו לומר את דברו".

העתקת קישור