חבר משונה - האם אנו מורמים מעם?
הוספת תגובה לדף  חברים כמו באגד - כדי למנוע מצב שבו תשתלט בתוך כמה שנים קבוצה קטנה של משפחות על נכסי "הקיבוץ המתחדש", ראוי להפכו לקואופרטיב אליו יצטרפו חברים ש
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וסין
נושא / כותרת  חבר משונה - האם אנו מורמים מעם?
תוכן ההודעה:  חבר משונה, שבוי לחלוטין בפארדיגמה שהונחלה לו על ידי אבותיו בקיבוץ הארצי, כותב בבטחון עצמי נדיר:"ועדת הסיווג באמת עשתה כמיטב יכלתה, לוליינות בקרקס ממש! על מנת "לרבע את המעגל" ולהמציא מין סיווג שכזה של אגודה שיתופית שיאפשר את "השינויים" שנעשו בקיבוצים מצד אחד, ובאותו הזמן גם לנסות ולשמר את כל אותן "זכויות חקלאיות" מפליגות הניתנות לחקלאים על סמך ולמען היותם אכן חקלאים. כאן נכנס לתמונה יסוד "העבודה העצמית" למשל, כמו גם יסוד "השיוויון בייצור"..

אם רוצים שאגודה שיתופית
תמשיך לקבל "קרקע בתנאי נחלה", מכסות מים ומכסות יצור כגון ביצים וחלב, הרי שחייבים לכלול את "היסודות" הללו בהגדרת האגודה.

אם לא כן, תקרוס התשתית החוקית והחוקתית למתן אותן "זכויות יתר" שמקבלים "החקלאים" ושנמנעות!! מסתם "אדם מן הישוב" גם אם הוא בעל הון, רצון ואף יכולת לגדל פרות ולייצר חלב.

ואת זה מסרב להבין האדון מהמרכז.. הוא רוצה להיות "בעל מניות" של מכסות החלב והביצים כמו גם של קרקע חקלאית ומים בתנאים מועדפים - וכל זאת מבלי ש"יכריחו" אותו חלילה גם לעבוד ולעסוק בחקלאות..
בשביל זה יש לנו את "המנהלים" ועוד כמה תאילנדים צייתנים וזולים."

מעניין מי עובד בחקלאות אצל חבר משונה, מי קוטף את הפרי? אני בטוח שחברי קיבוצו מפשילים שרוולים, שמים כובע רחב שוליים והולכים כולם למטעים לקטיף, אף עובדי קבלן או תאילנדי לא תראה שם, בקיבוצו המשונה של חבר משונה.
חבר משונה, שכח לרגע את חברי האגודה השיתופית מסוג מושב, שכמותה קיימות בארצנו מעט יותר מקיבוצים, באגודה מסוג מושב, מקבלים נחלה, מכסת מים ומכסות חלד וביצים, מבלי שלהיקרא "קיבוץ"...
כול מה שמדינת ידראל היתה חייבת לעשות זה להכריז על הקיבוצים לשעבר "אגודה מסוג מושב" ובא לציון גואל, אין שום מניעה מאנשי המושב להתאגד בקואופרטיב לעיבוד עדמותיהם, לטפל בפרות ובתרנגולות, ראית איזו מגבלה?
אינני יודע מהיכן שואב חבר משונה את הידיעה שמדינת ישראל חייבת לקיים את ה"קיבוץ" בכדי לשמור על אדמות המדינה בפריפריה, יש לא מעט מושבים היושבים על הגבול, תעלה לגבול הצפון ותנוע לאורכו של כביש הצפון, מה יש יותר מסאסא עד נהריה? קיבוצים או מושבים?
לכן כול נושא וועדת הסיווג, ויסלח לי חבר מרכזי, לא היה שווה את הלוליינות הזו, לנסות לרבע את המעגל, הרי בסופו של דבר לא יוכל הרשם, אם יעשה עבודתו נאמנה, להכריז ולו על קיבוץ אחד, מתחדש, זה שהוא התחיל לעשות כן (מצובה) מראה שגם הוא לא ממש מתעמק בתקנות.
אז חבר משונה, אינני חושב שהקיבוצניקים הם הדבר הכי חשוב למדינת ישראל, אנחנו נחמדים, קצת שחצנים, לא ממש מחוברים למציאות הישראלית, מייצאים המון, אבל מוכרים את כול תעשיית ההשקייה הישראלית המפוארת לזרים, אפילו בחצרים נפלה השלהבת, אז אני מניח שנמשיך בדרכנו המיוחדת, אבל זו תהיה פחות ופחות מיוחדת עם השנים.
בכדי שנוכל לקיים משהו מהמעשה הנפלא שנקרא התנועה הקיבוצית, יש להתייחס להצעתו של עזרא ברצינות הראויה, וגם לקחת ולהקים מונדרגון אחד, שיאחד בתוכו את כול התעשיות הקיבוציות ואת כול אמצעי היצור החקלאיים, חלום זה ראוי שיתגשם.
עוזי

העתקת קישור