זוהר את מי באמת מעניינים הנתונים המקרו כלכליים
הוספת תגובה לדף  סרט לא מייצג - בסרט "קיבוץ" של רחלי שוורץ, הופיעו נפגעי ומאוכזבי השינוי בחולתה. אין בו נתונים על המצב הכלכלי-חברתי-דמוגראפי שהוביל לשינוי. חבל
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וסין
נושא / כותרת  זוהר את מי באמת מעניינים הנתונים המקרו כלכליים
תוכן ההודעה:  זוהר ידידי
כשאני טוען בפניך שאתה צריך להחליף דיסקט אזי אתה כועס נורא, ואילו אנחנו כבר החלפנו יותר מדיסקט אחד מאז השינוי.
אני מודה שאין זה כה פשוט להחליף את הדיסקט הקיבוצי הישן, זו תוכנה שצרובה בנו והולכת עמנו מיום לידתנו, ובאמת קשה לשנות תוכנה צרובה.
אתה חוזר וטוען שעלינו ואני מצטט:"אני בעד שיביאו מספרים על כל הקיבוצים, ברמת המקרו ומשם לממצועים לחבר:
- בריאות, חינוך, בצ"מים.
- משכורות ה"בכירים"', התפלכות ההכנסות לפי קיבוץ (ללא שמות כמובן, )
- כל הנתונים המקרו-אים אודות כל הקיבוצים, לפני ואחרי.
- נקלטים לחברות ו"צמיחה דמוגרפית" (או השכרת דירות פנויות).
- שכר ממוצע, התפלגות והתחלקות ההכנסות. פנסיה תקציבית... פנסיה אישית וכל נתון שיעשה שכל"
אני שואל אותך ובכנות, את מי זה מעניין? האם להוכיח ששלי גדול משלך? ששלי טוב משלך?
זוהר הימים הללו חלפו ותמו, על זה הוויכוח שלנו, אני טוען שי 200 דרכים לשינוי, ומרגע שקיבוץ הפך ללא קיבוץ, ואנחנו המשתנים כבר "לא קיבוץ" והשמות שהסיווג המציא לנו לא ישנו את העובדה שאנו "לא קיבוץ" עם מידה מסוימת של ערבות הדדית שנקראית נכון לעכשיו "רשת בטחון" אבל כול השאר, זוהר, זו לא תחרות ואני? ממש לא אכפת לי מהנתונים של ה"קיבוץ" השכן לי מדרום או מצפון.
העיסוק בנתוני המקרו והמיקרו? שישאר בזר"ש, שיערכו בו השוואות אין סוף אצל מי נקלטים יותר, איכות הקליטה, הכנסה לנפש, תוצר לנפש, הכול, נדמה לי שנתונים אלו לגבינו מעניינים בערך כמו הנתונים הללו לגבי אליפלט שמצפוננו או כחל ואמנון שמדרומנו.
הרי לא תבקש נתוני מקרו עבור כפר כורזים למשל. ראה נא זוהר
ה"קיבוץ" המשתנה והמתחדש, משלח פחות או יותר את "איש לנפשו ולביתו" זו העובדה הבסיסית, הנכסים היצרניים ממשיכים להניב, מספקים בעיקר משכורות לחברי הקיבוץ העובדים בהם, מעט החברים המועסקים בעסקי הקהילה, כול איש ומשכורתו שהוא לוקח הביתה, החברים הופכים כולם לכלבי השמירה, יחד עם המבקר החיצוני אם יש, שהקהילה תעבוד ותעמוד במסגרת שיש לה, בסוף השנה עושים סיכומים, מחלקים דיבידנד או שמעלים מיסים אם יש חוב, ואז מצמצמים עוד יותר את הערבות ההדדית, לחברי ה"קיבוץ" ממש לא מעניין מה המצב הכלכלי של קיבוצך או הקיבוץ השכן, אנחנו עסוקים בלחיות ולתת לחיות, ממש לא מעניין אותנו כמה יש בבנק לשכן שלנו, חשוב לנו להתקיים, בכבוד, לחכות בסבלנות לשיוך, ולעשות לביתנו כמה שרק אפשר, זו האמת, וזה הבעייה שיש לך בתוכנה זוהר.
כן אני זוכר בכייף ולפעמים גם לא כול כך את הקיבוץ של פעם, נזכר בחרדה בכול דיוני הוועדות שהשתתפתי בהן חצי ישן בדיונים שהחלו ב 2130 אחרי "מבט לחדשות", דיונים שחרצו גורלות חברי לקיבוץ, וממש לא מתגעגע לזה.
כן אני רוצה שהקהילה שלנו תהיה קהילה בה נעים לחיות בקרב חברים, אני לא רוצה לראות חברים מחטטים בפחי האשפה ומוכן לתרום חלק ניכר ממשכורתי בכדי שזה לא יקרה, אבל מכאן ועד לדעת העם קיבוץ X מצליח כלכלית יותר או פחות? האם השכונה הקהילתית שלו מצליחה או לא? זה בגדר רכילות וממש לא מעניין.
נדמה לי, זוהר, שישקיע כול חבר מאמץ בקיבוץ או ב"קיבוץ" שלו, ינסה לשפר ולשפצר, יש מספיק יואל מרשק אחד שמנסה בכספי המיסים התנועתיים, שאני מבין שאינם מספיקים ויש חוב, להניע מהלכים שיציגו אותנו הקיבוצניקים שמשהו שכבר מזמן אנחנו לא, תן לו ולמט"ש לעשות את שלהם.
בבניין ציון וירושלים ננוחם.
עוזי
העתקת קישור