בדרך למטה ( תשובה לאבני)
הוספת תגובה לדף  משנה מהונדסת - בנירים – אחד מ-29 המופלאים השיתופיים – הלכנו לבדוק מה קרה לקיבוצי השינוי באזור. גילינו שהתוצאות (החיוביות) אינן תואמות את
שם הכותב:  אורי יזהר
נושא / כותרת  בדרך למטה ( תשובה לאבני)
תוכן ההודעה:  לארנון אבני
אתה טוען שגם הקיבוץ הכי מופרט הוא קואופרטיב יותר שוויוני מכל משטר סוציאל-דמוקרטי.
זה מזכיר לי את הסיפור הישן על האדם שנפל מגורד שחקים בגובה של 100 קומות וכשעבר ליד חלון בקומה השלושים ושאלו אותו מה שלומו ענה: "בינתיים הכל בסדר".
אין מה לדאוג. הדיפרנציאלים והמופרטים יהיו עוד יותר דיפרנציאליים ומופרטים מאשר היום. יש דינאמיקה בדברים האלה. בהתחלה יוצרים רשת ביטחון, ומס איזון ועד כל מיני אמצעים כדי שהפערים לא יהיו גדולים מדי. לא נעים אחרי כל כך הרבה שנים לדפוק יותר מדי את אלה שאתמול עוד היו חברים שלך ושווים לך. אבל עם הזמן המסורת מתרופפת והחזקים מתחילים "לא להבין" למה הם צריכים לסחוב על גבם את כל הבטלנים והלא יוצלחים למיניהם. ואז רשת הביטחון תגדיל את החורים ועוד כמה יפלו למטה ונהיה דומים יותר לעולם שמסביבנו, והקיבוץ "המתחדש" יפרח. ממש כמו במדינה, שבה הייתה צמיחה כלכלית מרשימה וגם העוני גדל. זה יקרה במוקדם או במאוחר בקיבוצים המופרטים והדיפרנציאלים כי זה הגיון הדברים בחברה קפיטליסטית ללא נוגדנים, חברה שנתניהו ושטרסלר הם מורי דרכה בתחום הכלכלי-חברתי.
ועל כל היתר נדבר בהזדמנות אחרת.
העתקת קישור