הפרטת תודעה, לא הכרח כלכלי
הוספת תגובה לדף  משנה מהונדסת - בנירים – אחד מ-29 המופלאים השיתופיים – הלכנו לבדוק מה קרה לקיבוצי השינוי באזור. גילינו שהתוצאות (החיוביות) אינן תואמות את
שם הכותב:  אורי יזהר
נושא / כותרת  הפרטת תודעה, לא הכרח כלכלי
תוכן ההודעה:  הקיבוצים שעברו לשכר דיפרנציאלי עשו זאת לא רק ואף לא בעיקר בגלל הכרח כלכלי. יש קיבוצים שהיו במשבר כלכלי קשה ויצאו ממנו בלי לפגוע בשיתוף. זה קרה גם בקיבוץ שלי, משאבי שדה, שנקלע למשבר לפני מספר שנים ושיפר מאז את מצבו במידה רבה עם כמה הפרטות ובלי שכר דיפרנציאלי.
לדעתי, ברוב המכריע של המקרים, לא ההכרח הכלכלי הביא לשכר דיפרנציאלי, אלא צירוף של שנהי גורמים: הרצון של השכבה המינהלית בקיבוצים רבים ליצור פער כלכלי בינם לבין מי שלדעתם תורמים פחות (כולל איום מפורש או מרומז בעזיבה אם לא יתנו להם), והפרטת התודעה שהיא תופעה כללית בישראל וגם חברי הקיבוצים עברו אותה.
להפרטת התודעה יש גורמים רבים - החל מקריסת הקומוניזם וכלה בהעדר מנהיגות אידיאולוגית בתנועה הקיבוצית. אבל הגורם החשוב ביותר הוא תהליך התאצ'ריזציה האידיאולוגית שעברה ישראל, במערכת הפוליטית, בתקשורת ובשאר פורומים ציבוריים. בישראל השתרשה הדעה שכל מה שקולקטיבי הוא רע וכל מה שפרטי הוא טוב. גם חברי הקיבוצים נדבקו בתופעה הזאת, כי המערכת החיסונית הרוחנית שלהם נחלשה. אין היום תודעה לשם מה נחוץ בכלל קיבוץ. השיתוף איבד את משמעותו בעיני רוב החברים.
ואז כשיש משבר, ממהרים לצרוך את התרופה הקפיטליסטית. המנהלים מרוויחים מזה ורוב החברים המושפעים מן האקלים הרווח במדינה מוכנים להפקיד את גורלם בידי המנהלים, מבלי לשקול ברצינות אלטרנטיבות אחרות.
הטענות על הבזבוז בקיבוץ השיתופי והנפנוף המתמיד בחמשת הבטלנים המיתולגיים שבגללם צריך להנהיג שכר דיפרנציאלי הן בולשיט. אלה תופעות שוליות ועובדה שגם קיבוצים שיתופיים הצליחו להיחלץ ממשברים.
נכון שברוב הקיבוצים שעברו לשכר דיפרנציאלי הנהיגו רשת ביטחון עבור מי שאינם מסוגלים להגיע להכנסה סבירה מעבודתם, אבל בהינתן הדינאמיקה של תופעוןת כאלה, יחד עם האקלים הכללי של פירוק המשותף הקיים במדינה, סביר להניח שגם הסדרי הערבות יישחקו ויכורסמו במשך הזמן. לקפיטליזם יש היגיון משלו ובהעדר תנגודת משמעותית, הגיון הכסף הפרטי יגבר על כל דבר אחר.
כדאי של שוחרי הדיפרנציאלי יבינו שמה שקורה בקיבוצים מושפע מאד ממה שקורה במדינה ולא נובע מכישלון השיטה.
העתקת קישור