עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

"בעמק המצויר ירדן ותום / ביתי זרע גן עדן וחלום"
שיר חדש ומקסים שהגיע לפרויקט שירה עובדת מקיבוץ בית זרע.
  
אורן נאמן, כותב מילות השיר, מספר:
ב-23 בספטמבר 1982 פרסם כתב-העט המדעי הנחשב בעולם, Nature ידיעה מרעישה: יתכן שנתגלה גן-העדן האבוד! בצפון ארץ הקודש, בין קיבוץ בית זרע שעל נהר הירדן לשדות החקלאיים של קיבוץ אפיקים, סמוך לתל הקטן 'עבּוּדיה', נמצאו שרידי אדם ובעלי-חיים – הקדומים ביותר שנתגלו מחוץ לאפריקה. כאן, ליד אגם קדום ענק ממנו נותרה "רק" הכינרת, אגם שהותיר אחריו שרידי חיים עשירים, ערכו המדענים מחקר שנמשך חמש עשרה שנים. הם השוו את הממצאים הארכיאולוגיים לכתבי הקודש השונים והגיעו למסקנה: אתר זה עשוי להיות גולת הכותרת של פתחת גן עדן המקראית! 'גילוי גן עדן' זכה לאזכורים רבים בעיתונות הלאומית והבינלאומית, כמו גם לשלל בדיחות בעלוני היישובים המקומיים, בכיכובם של אדם וחווה העירומים, הנחש והתפוח.
  
כבן קיבוץ בית זרע, מחשבה אחת לא עזבה אותי: בארצי הזעירה שוכנים זה לצד זה גן עדן וגיהינום - הלא הוא גיא בן הינום בירושלים, ובקיבוץ בו נולדתי קל לחוש בשילוב של שניהם – להבות חום גיהנום מול יופיו של גן עדן. המחשבה הזו הפכה עם השנים למחזה (שטרם הוצג), וכשצלצלה אלי אחותי האהובה לילך, חברת קיבוץ בית זרע, עם הרעיון שעלה בראשה – שאכתוב את שיר חג התשעים של הקיבוץ, אותו היא מביימת וכותבת, הפכה המחשבה לשיר – שהיה מונח כבר בתוכי, אך עדיין לא כתוב.
  
לאחר הכתיבה פניתי אל חברתי, המלחינה הנהדרת רויטל מוניטה וביקשתי שתלחין אותו. כרגיל, תוך רגע וחצי היא שלחה לי את הלחן – תואם ונפלא כשמלה על גוף, כאילו נולד יחד עם המילים. לטובת החזרות עם מקהלת החג, היא ביצעה והקליטה אותו כסקיצה, שמעולם לא הבשילה לעיבוד מלא. שנינו עדיין מקווים שזרע השיר יזכה לביצועים נוספים, יפרוש כנפיים מגן העדן בו נולד, ויגיע, כדרכם של שירים - אל אופקים רחוקים. והנה, רק לאחרונה בוצע השיר בגרמניה בליווי תרגום לגרמנית, באירוע לכבוד חוות מרקנהוף, בה הוכשרו כמה מראשוני הקיבוץ.
  
"בעמק המצויר ירדן ותום
ביתי זרע גן עדן וחלום".
  
אמר כבר בן גוריון: 'בארץ הזאת, לא לחלום פירושו להיות בלתי מציאותי'. ובארץ הקטנה עליה אמר זאת, כמו בנפש כל אחד ואחת מאתנו, שלובים יחד גן עדן וגיהנום. לנו ניתנה הבחירה: איזה משניהם לחיות.
  
מוזמנים להאזין לו מכאן:
http://shira-ovedet.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=511757_shira&act=show&dbid=shira_shirim&dataid=3783
הופיע ב:
שירה עובדת
נכתב בתאריך
23/3/2020הרשמה לניוזלטר שלנו