עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חשיפת ההתכתבות בין ישעיהו ליבוביץ למשוררת נעמי שמר
25 שנים אחרי שהלך לעולמו ישעיהו ליבוביץ אנחנו חושפים תכתובת מרתקת בינו לבין המשוררת נעמי שמר, שחושפת את התהום העמוקה בין השניים, וגם נותנת לנו מבט מסוג אחר על עולמם הרוחני ודעותיהם בנושאי דת ומדינה. 

מר ישעיהו ליבוביץ הנכבד,

לעתים קרובות אני הוגה ומעיינת בכתביך, וקרובה ללבי שאיפתך שמדינתנו תהיה יהודית בחוקתה ובאורחות חייה: אמן, כן יהי רצון. 

חזון זה נראה לי מלהיב ומהפכני הרבה יותר מן 'החזרה בתשובה' הפרטית, שחוגים דתיים עושים סביבה חגיגה שלמה, ולי אינה אומרת דבר כמעט.

בספרך 'יהדות, עם יהודי ומדינת ישראל", בעמ' 50 אני קוראת, שמהפכה זו יכולה להיות פרי רצונה של חבורה קטנה.
שאלתי היא, האינך חושב של'גוש אמונים' יש סיכוי להיות החבורה הזו?
יודעת אני עד כמה טרוד הינך, ובכל זאת - לתשובתך אצפה ואקווה.

בברכה נאמנה,
נעמי הורוביץ

12.11.79
לנעמי הורוביץ 
שלום,
מכתבך, שתאריכו 'חול המועד סוכות', לא הגיע לידי אלא היום.
את טעית טעות חמורה בהבנת דברי. מעולם לא שאפתי 'שמדינתנו תהיה יהודית בחוקתה ובאורח חייה'. למלים אלו אין שום מובן. 'מדינה' אינה אדם אלא מנגנון שלטוני בלבד, ורק אדם יכול להיות 'יהודי' (או לא יהודי), ורק לאדם יש 'אורח חיים'. כל מדינה – בעבר, בהווה, ובכל עתיד הנראה לעין – היא בהכרח מערכת חילונית. 
אני שואף שיהודים יהיו 'יהודים' באורח חייהם, ושעל כך ייאבקו במדינה. למאבק הזה התכוונתי בדברי על האפשרויות הנובעות מ'רצונה של חבורה קטנה'.
גוש אימונים אינו מעוניין כלל ביהודים וביהדות אלא רק במדינה. לא על יהדותם ועל אורח חייהם היהודי של יהודים הוא נאבק, אלא רק על האינטרס השלטוני של המדינה. לפיכך הוא גם הולך יד בדי עם כופרים – בעיקר, מחללי שבת, אוכלי טרפות, בועלי נידות וזונות – כדי שיוכלו יחדיו להשתלט על אדמות זרות ועל עם זר. הוא אינו מעוניין אפילו ביישוב אדמות יהודיות שוממות שבתחום מדינת ישראל, משום שאין הוא רואה בזה אינטרס שלטוני-כיבושי.

בברכה, 
ישעיהו ליבוביץ

המכתבים שמורים בארכיון נעמי שמר בספרייה הלאומית.
הופיע ב:
הספריה הלאומית
נכתב בתאריך
18/8/2019הרשמה לניוזלטר שלנו