עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מדיניות חוץ ישראלית: ישראלית, אזורית וגלובלית 2019

מורכבות מצבה המדיני של ישראל בזירות האזורית והגלובלית מחייב פרדיגמה חדשה מבוססת תובנות רלוונטיות להתייחסות מקצועית וממלכתית בהתייחס לדילמות מדיניות חוץ במישורים: הפרלמנטרי, הממשלתי, הממלכתי, הציבורי, הפוליטי והאזרחי
  
בפסגת היועצים לביטחון לאומי שהתקיימה בירושלים בסוף יוני 2019 - השתתפו היועצים לביטחון לאומי: מאיר בן שבת (ישראל), ג'ון בולטון (ארה"ב) וניקולאי פטרושב (רוסיה). הפסגה היוותה אירוע גלובלי תקדימי. עיקר הדיונים נסבו על דילמות הביטחון האזורי בעיקר בהקשרי איראן המתגרענת ונוכחותה בסוריה.
בבחריין התכנסה כמעט במקביל סדנת ועידה כלכלית ברוח יצירתיות, יזמות וחדשנות תוכניות טראמפ. (ועושי דברו: קושנר וגרימבלט).
  
המזרח התיכון, כפי שכבר היה במהלך ההיסטוריה, מושך פעילויות ומעורבויות מחזוריות אינטנסיבית של מעצמות אזוריות וגלובליות. כל זאת עקב מיקומו בין שלוש היבשות: אירופה, אסיה ואפריקה. כיום מעורבות בו באינטנסיביות בעיקר שלוש מעצמות עולמיות (ארה"ב,רוסיה וסין). מעצמות עכשוויות אלה מעורבות בתהליכים גלובליים ואזוריים במזה"ת.
  
בימינו אלה מדובר בין השאר ברוסיה של פוטין (שמעלה פרופיל בסוריה ובמוקדים נוספים כולל בישראל. זאת בשל אינטרסים היסטוריים עוד מעידני הצארים מחד והסובייטים מאידך).לרוסיה פוטנציאל מעורבות והשפעה הולך וגדל שבא ביחד עם האינטרס ההולך וגובר של ארה"ב להקטין את בולטותה במזרח התיכון לטובת דגשים חדשים במדיניות החוץ והביטחון הלאומי שלה.
  
מדובר גם בארה"ב של דונאלד טראמפ (שמנסה לקדם את "תוכנית עסקת המאה" שהיא תכנית שלום אזורית אמורפית, לא ברורה, חסרת קונצנזוס ומעוררת אנטגוניזם ואי אימון מוחלט אצל הפלסטינים.
  
קיים תאום סמוי בין ארה"ב לרוסיה באשר להעמקת מעורבות של רוסיה באזור כמבוגר אחראי חליפי, במקביל להנמכת הפרופיל האמריקאי באזור. יש לשים לב להצבת טילי נ"מ ss300 רוסיים בסוריה.. רוסיה גם מוכרת טילי ss400 להגנה אווירית לטורקיה. זה גורם להתרחקות טורקיה מנאט"ו.
  
מדובר גם בסין של שי-שינפינג. סין מעלה פרופיל בכל הקשור לחדירתה לכלכלה ולתשתיות במדינת ישראל. זאת בשל תפיסתה האסטרטגית גלובלית הממותגת כ"דרך/חגורת המשי החדשה". זה כולל בין היתר: דומיננטיות סינית הולכת וגוברת בנמל חיפה, חדירה לאוניברסיטת חיפה ולטכניון בחיפה(כולל מרכזי תרבות אקדמית סינית-" קונפוציוס").זה כולל בין היתר גם מעורבות סינית בנמל אשדוד וברכבת עתידית לאילת. גם קונצרני תיקשורת ענקיים -גלובליים סינים חודרים לישראל. כולל וואווי ושיאומי.
  
נוכחות מעצמות העבר בריטניה וצרפת, במזה"ת, שהן חברות חשובות באיחוד האירופאי בן ימינו, מצוי בתהליכי החלשות והתפוגגות. הסדרי עיצוב גבולות המזה"ת, על ידי בריטניה וצרפת ב-1916 - שכונן בהסכם סייקס-פיקו - מגיע להתפוגגות סופית. גם תוכניות החלוקה שיזם וניהל המנדט הבריטי בארץ ישראל מטעם חבר הלאומים שקדם לאו"ם והאו"ם עצמו בהמשך - מגיע לפגות תוקף, בוודאי לפי גישתם ולשיטתם של בני הברית טראמפ-נתניהו.
  
צריך להזכיר שלגרמניה - המדינה המובילה באיחוד האירופאי - יש אינטרסים אזוריים המתייחסים ליצוא תוצרי מספנות לישראל ולמצריים.
  
גם איראן,סעודיה, טורקיה, סעודיה ומצריים - הן שחקניות אזוריות חשובות. אלו מגבירות שיתוף פעולה עם רוסיה בהתחשב בתהליכים והלך הרוח במזה"ת.
  
השלכות ומסקנות לסיכום:
  
התהליכים שתוארו במאמר זה, מצביעים על מציאות נזילה וסינרגטית. הדבר מחייב קיום מוסדות ישראליים מתפקדים -ממלכתיים, ממשלתיים, ממשליים וציבוריים וכן מגזר שלישי מפותחים ומתפקדים במדינת ישראל הריבונית והממלכתית. במוסדות אלה אמורים להתקיים תהליכי תסיסה הכוללים: יצירתיות, חדשנות ויזמות דעתנית. זאת לשם עיצוב מושכל של מדיניות חוץ משולבת במדיניות פנים באיזון הראוי. הדבר כולל מהלכי הפשרה והסדרה מוסכמים עם הפלסטינים. לקחי ההיסטוריה לימדו שקיום איבון ושיתוק מדיני,יכול להיות טרגי.
  
לרוע המזל - משרד החוץ ושירות החוץ הישראליים, עברו תהליכי שחיקה שכוללים : ניוון, פיצול, והחלשה בעיקר בארבע השנים האחרונות. לאחרונה מונה ישראל כץ לשר החוץ והמודיעין. זה פוגע חד משמעית בביטחון הלאומי ובחוסן הלאומי הישראלי. גם בכנסת חסרה וועדה מיוחדת ליחסי חוץ,כפי שמקובל בפרלמנטים במדינות העולם. בוועדת חוץ ובטחון הקיימת תופס הפיקוח על נושאי החוץ רק עשרה אחוז מפעילות הועדה.
  
לאחר בחירות ה-17.9.2019 - יש לעשות תיקון.
.
נכתב בתאריך
16/7/2019הרשמה לניוזלטר שלנו