עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

"קצרים מהשטח" דוח מצב מספר 25
1. המאבק להשבת השבויים והנעדרים משבי החמאס בעזה
בחודש האחרון נפגשה משפחת חייל גולני סמ"ר אורון שאול עם נשיא המדינה וראש הממשלה. הפגישה עם רוה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו נמשכה כשלוש וחצי שעות (210 דקות !!!) הכל נאמר בפגישה זו, שהייתה מהולה ברגשות סוערים, דמעות, הרמת קול והעברת כל מידע אפשרי. כעת, יש לשמר את הנושא בתודעה הציבורית לעת הכרעות. לתחושתי, נושא חילופי השבויים (מחבלים חיים), יעמוד בלב סערת קבלת ההחלטות לעת סיום הסאגה, הנמשכת כבר 5 שנים ומלווה במצוקה אמיתית של משפחות שאול, גולדין, מנגיסטו, אישם וג'ומע הנמצאים כולם בידי החמאס - בתוכנית 21.07.2019 קיום עצרת בכותל המערבי בהשתתפות ראש עיריית ירושלים.
  
2. פליטים
דווקא ביום השואה (02.05.19) , בשעה שהכל הגיעו לעצרות בקיבוצי לוחמי הגטאות ויד מרדכי ולכל הטקסים בבתי הספר, נפגשנו צוות מהמנהיגות של הפליטים עם אנשי ביטחון לשעבר במערכת בבית צנוע בדרום תל אביב. המטרה הייתה לחשוב, לטכס עצה ולתכנן כיצד מכינים את 20,000 הפליטים מאריתראה לשוב הביתה למולדתם ולארצם. הפגישה הולידה פגישות נוספות, שבהן מבוצעות הכנות ואימונים יבשים. התאריך והעיתוי ביום השואה שפקדה את העם היהודי מחייבים אותנו - לא עוד!! ובכך לסייע לבני העם הזר לשוב הביתה בשלום ללא סכנת חיים. כאשר זה יתאפשר.
  
3. הצוות לבדיקת מוכנות צה"ל למלחמה הבאה - ברשותו של האלוף במיל' איציק בריק
בית התנועה הקיבוצית, משמש בחודשים האחרונים לפגישות "אנשים טובים" - בעלי דרגות במיל', המבקשים לנוע בדרכים חיוביות לעבר מקבלי ההחלטות – רוה"מ, הקבינט הביטחוני מדיני, הרמטכ"ל וסגנו ועוד. על מנת לסייע בידם ביצירת מוכנות אמיתית של צה"ל. לאור פרסומי הדוחות הקשים בשנתיים האחרונות. בין הנושאים נכללים גם מצבם של אנשי המילואים, תקני הקבע בימ"ח, עתיד הצבא היבשה ועוד ועוד.
שני אלופים במיל' משכו את ליבי - איציק בריק ו...גרשון הכהן שהשתחרר מצה"ל לפני כשנתיים ועד היום שותף לאימוני צה"ל ברמה האוגדתית.
גישתם בנושא "צבא העם" על החזון, השליחות והצורך להיערך למלחמה בכל החזיתות בו זמנית, נותנת את התחושה כי רוח הפלמ"ח וההתיישבות לא פורקה מעולם, ויותר מכך, נדרשת היום פעילות למימושה!!
  
4. מכינות קדם צבאיות - בפריפריה
כל המבקש להשפיע על עתיד זהות המדינה, עוסק בחינוך בגילאים הצעירים - כך אפשר לפגוש בשיחות רעיוניות אצל הש.ש.. המכינות - בוגרי תנועות הנוער ועוד. אך יש חשיבות עצומה למיקום המכינות. עתה מתוכננת לקום מכינה בקיבוץ "גלגל" בבקעה. לצעירים בעלי מוגבלויות. בהמשך למכינה במחנה "גדי" הנטוש אשר קמה לאחרונה, ואיפה המקום הזועק למכינה חילונית בעיר ההופכת פניה ב...צפת. מי שיעז להקימה יהיה הנחשון בהתמודדות על אופייה הרוחני והתרבותי של העיר.
  
5. "הכחולות"
מה עוד לא נאמר על "תנועות הנוער הכחולות" , "השומר הצעיר", "מחנות העולים" ו"הנוער העובד והלומד" בשטח קיים עימות על עבודתם החינוכית בקרב הקיבוצים, המושבים והערים - מול מי? שואלים הכל. מציע להרים טלפון להנהגות החולצות הכחולות, לראשי מועצות , להנהגת התנועה הקיבוצית, תנועת המושבים ועוד. "הכחולות" זקוקות סיוע ליותר מגיבוי - למנהיגות שמשדרת חזון הנושא עמו ערכים מהולים בציונות, סולידאריות ואהבת המולדת. - זוהי יכולה להיות שעתה של מנהיגות מובילה המחברת ולא משסעת. הנותנת דוגמא אישית ולא משתלחת - הבה ונעשה זאת !!!
  
6. אישים, אנשים
נחמה ריבלין ז"ל עזבה אותנו בטרם עת.
קסם אישיותה ומעשיה, מעשיה, אשת חיקו של נשיא המדינה רובי ריבלין. האיש האחראי על התרומה והעשייה במשימות לאומיות בעם. הכל נשזר בנימי הנפש של אזרחי המדינה, משפחת העצמאות היו עבורי.
• אחותי הבכורה, מרי מרשק ז"ל בת 84 - הלכה לעולמה לפני כחודש. רוב ימיה הלכה אחרי אבא (בני מרשק) ובמותה השאירה תקווה לאנשים רבים שאוהבים את החיים.
• השבוע סיים את תפקידו באופן מוזר קובי אלירז, עוזר שר הביטחון לנושא ההתיישבות. "האיש שלנו" במשרד הביטחון, איתו מצאנו שפה משותפת ותמיכה "בשיגעונות" שלנו, כמו ההתיישבות בבקעת הירדן, הקמת היאחזויות בגבול מצרים (הר חריף), יצירת תשתית לעיבוד מרחבים חקלאיים על ידי בוגרי צבא ועוד ועוד. איש עדין נפש, מאמין ואוהב את עמו וארצו, שלמרות חילוקי הדעות (פינוי חאן אל אחמר) ידע לכבד ולתת אפשרות להתמודד. כל דעה ועמדה לגיטימיות היו בעיניו.
מה חבל !!! מי ייתן ונשוב להיפגש שוב סביב משימות לאומיות.
נכתב בתאריך
7/6/2019הרשמה לניוזלטר שלנו