עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

על סדר היום

לא צריך לחכות למערכות בחירות כדי לשאול מהי משימתנו ותפקידנו במציאות של היום. מעת לעת אני מבחין בדברים החסרים בתחום העשייה והמנהיגות. לכן בתום הברכות על ה"יש" הגדול והמבורך. אציין הפעם שתי נקודות:
  
1. הגיוס לחטיבת "כפיר"
  
קל מאוד למתוח ביקורת על חטיבת "כפיר" הצעירה והגדולה ביותר בצה"ל (6 גדודים). היא המחזיקה ביהודה ושומרון ועולה לכותרות כמעט תמיד בהקשרים שליליים בשל בעיות ערכיות. אך צריך לזכור כי אנחנו שלחנו את בני הנוער למשימות המורכבות ביותר עם אוכלוסייה פלסטינית בת שלושה מיליון איש וציפייה לאפס חריגות, משימה כמעט בלתי אפשרית.
ומהי צריכה להיות עמדתנו כתנועה קיבוצית? לטעמי עלינו לעודד את בניינו להתגייס לחטיבה זאת. לפני קורס חובלים, טייס וסיירות שונות. אנו המחנכים את בניינו רבות להתמודד עם סולם הערכים שיש בו, רגישות, סובלנות, הכרת ערך האדם ויכולת להבחין בין מותר ואסור בשימוש בנשק - צריכים להיות שם!! אני נמצא הרבה באזור ושואל בצמתים במצפים את החיילים האם יש כאן קיבוצניקים ומתברר שהיום יש פחות ופחות.
לפני שמונה שנים הגענו ל-200 בנים שהתנדבו כל שנה לשרת בחטיבת כפיר. זה קרה בעקבות מפגשים עם מפקדי החטיבה שהבאנו לבני י"ב שלנו. היום כאשר מציגים בפני בני י"ב את מקרה "אלאור אזריה", המסקנה צריכה להיות בואו ונשפיע מעולמנו הערכי ב"כפיר" - בבחינת: "במקום להצליף הבה ונצטרף אליהם".
לצערי אני שומע יותר ויותר את הקולות: " לא נעודד את בנינו לשרת בשטחים" - זה כואב, זה צורב, זה דורש שינוי!!
  
2. "החולצות הכחולות"
כל תנועה/ ארגון/ הוגי דעות ודרך! יודעים כי באם רצונם לעצב את העתיד יש לעסוק בחינוך עם הצעירים .
החזון של התנועה הקיבוצית ותנועות הנוער הכחולות בעבר היה מחובר והדוק. מטבע הדברים עם שינוי פני המציאות נסדק החיבור, ונוצר מתח קבוע ואפילו בריא.
כאשר תנועות הנוער הכחולות מבקשות לשנות את פני העולם למציאות חדשה בדרכם החינוכית ובהקמת קיבוצים עירוניים - התנועה הקיבוצית מבקשת יותר, לשפר, ליצור התאמה לצרכים של היישובים. האם יש ניגוד - לא! האם קיימת תחושת קבלה אחד את השני - לא! האם יש התמודדות - כן! מה עושים שואלים הכול?
המפתחות הם בידי מנהיגות נבונה, המפחיתה את הצורך לשלוט איש ברעהו. והמעודדת שקיפות בהעברת מידע רק לצורך מימוש מטרות משותפות.
האם ניתן למצוא אותה? כן!!
היא בתוכנו!
  
חג חירות שמח
  
נכתב בתאריך
19/4/2019הרשמה לניוזלטר שלנו