עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ניצני הפאשיזם כבר כאן

לפני ימים אחדים צפיתי בראיון שנערך עם האלוף יאיר גולן. איש אמיץ, אינטליגנטי ומרחיק ראות. אמר את האמת שלו בלי לחשוש תוך נכונות לשלם את המחיר על חשיפת מחשבותיו. ועל כך שילם את מלוא המחיר האישי. דבריו על הסימנים המדאיגים של הפאשיזם הנראים כבר במציאות הישראלית הדהדו עם מחשבותיי שבאו לידי ביטוי ברשימה שכתבתי לפני שנים אחדות שלא פורסמה בפומבי. לכבודו של הקצין ואיש הרוח יאיר גולן שגילה אומץ לב אזרחי נדיר ברצוני לפרסם אותה ככתבה ולשונה בימים אלה בהן ניצח הימין בבחירות ואמור לשלוט בישראל במהלך השנים הבאות.
  
הם מסיתים, אלימים, ועכשיו גם שורפים אנשים. הם כבר כאן, הניצנים שהופכים במהירות לעצים עבי גזעים. מה שקורה בימים אלה ברחובות ערי ישראל מזכיר בצורה מפחידה את מה שהתרחש בגרמניה בשנות השלושים של המאה הקודמת. והסוף ידוע. מלחמת עולם בה פתחו הנאצים ובה נהרגו מיליונים של בני אדם ונרצחו באכזריות נוראה גם שישה מיליון יהודים, בני עמנו.
  
הסימנים, אותות האזהרה, כבר מאותתים על הכיוון. כולנו שומעים את הקולות, רואים את המראות ושותקים. השמאל נחלש, איבד את בטחונו, עייף מכדי להגיב על מה שברור על פניו. הפאשיזם כבר כאן, אצלנו בבית ובעולמם הפנימי של רבים מאוד מבני עמנו ששכחו את מה שאמורים היה לזכור. שכחו ולא למדו דבר.
הדינמיקה כבר פועלת. קודם משמיצים, אחר כך יוצרים דה לגיטימציה של האויבים הפנימיים, אחר כך באות המכות ברחובות, אחר כך מתמלאים בתי הסוהר "בבוגדים" מקומיים ולבסוף יגיעו גם הרציחות של "אויבי העם". בתוכם יכול להיות שנהיה גם אנחנו. בינתיים הם עוד קטנים. עובריים. אבל גם הקטנים האלה גדולים יהיו. ואז כבר יהיה מאוחר מדי. אנחנו אנשי השמאל יושבים בצדי הדרכים באפס כוח כאילו מחכים למציל. שלא יבוא. ואולי אנחנו מחכים לגודו שהפעם לשם שינוי יבוא גם יבוא וחרב האסון בידו.
  
אבישי גרוסמן
11.1.2016
נכתב בתאריך
11/4/2019הרשמה לניוזלטר שלנו