עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מרכז ושמאל

כמו רבים אחרים שמחתי על האיחוד של "יש עתיד" עם "חוסן לישראל". איחוד שבעקבותיו יש לרשימה המאוחדת סיכוי טוב להיות הגדולה ברשימות לאחר הבחירות הקרובות. הגדולה ברשימות ואולי זו שתוכל, בסיוע מפלגות השמאל והרשימות הערביות, לבלום את הקואליציה של הימין ולהקים קואליציה של "מרכז שמאל". אמרנו "מרכז שמאל"? למה התכוונו? מה אנחנו יודעים על כוונותיהם ותוכניותיהם של מי שמכנים את עצמם "מרכז"?
  
המשכיותו של השמאל הישראלי
לפני שבועות אחדים כתבתי כאן מאמר בו קראתי לדבר באופן ברור וגלוי ולחדול להסתתר מאחרי אמירות שלא ברור לאיש מה כוונתן. אמירות שאפשר לפרשן לכל כיוון כמעט. כתבתי שם: "בשונה מאוד מהימין הבוטה, התנהלות מחנה השמאל מזכירה יותר מכל משחק מחבואים, או נשף מסכות. מי שרוצים להתמודד על אמון הציבור ועל הנהגת המדינה עסוקים באופן אובססיבי בטשטוש והסתרת עמדותיהם". ועוד אמרתי שם: "כי היועצים הללו מתעלמים מהעובדה הפשוטה שהתרגיל הזה לא עובד על איש. אחרי הכל, גם מי שמכנים את עצמם מרכז נמצאים משמאל לליכוד. הם חלק מהמחנה הגדול הממוקם על פי עמדותיו משמאל לממשלת הימין המנהלת את המדינה בשנים האחרונות". המאמץ המודגש של מובילי הרשימה המאוחדת לחזור ולומר שהם אינם שמאל מחייב אותנו לשמור על מפלגת העבודה ועל מרצ, כדי שתהיינה שותפות לקואליציה החלופית שתקום וכדי להבטיח את המשכיותו של השמאל הישראלי. חשוב לעשות זאת למרות נטייתם של חלק ממנהיגי מרצ להקצין עמדות על סף הגלישה מ"השמאל" לעבר ה"שמאלנות", ולמרות נטיתם של חלק ממנהיגי העבודה לדבר גם הם על המרכז ולהתכחש להיותנו "שמאל מדיני וחברתי". השמירה על מפלגת העבודה ועל מרצ חשובה בנוסף היות ואיננו בטוחים עד כמה בכוונת מנהיגי הרשימה המאוחדת להציג חלופה מדינית וחברתית משמעותית לממשלת הימין, מעבר לרצון המוצדק להחליף את העומד בראשה. השותפות של הרשימה המאוחדת עם מפלגת העבודה ועם מרצ חשובה כדי להבטיח שהנהגת הרשימה המאוחדת לא תגלוש מ"מרכז שמאל" למה שעלול להיות יותר דומה ל"מרכז ימין", והיות ועדיין איננו יודעים מה יהיה אורך חייה של הרשימה המאוחדת.
  
השותפות עם הרשימות הערביות
כמי שמחוייב ללא כל סייג למדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, לביטחונה ולשגשוגה, איני מבין את החשש מהסתמכות על קולות המיעוטים. הסתמכות על תמיכתם כ"גוש חוסם" והסתמכות עליהם כשותפים בקואליציה שתרכיב את הממשלה. אחרי הכל מדובר באזרחי ישראל שלדעת הכל זכאים לשוויון זכויות מלא. שוויון מלא שמשמעותו גם שותפות באחריות. שותפות הכוללת, בין השאר, השתתפות בניהול המדינה. הם אינם אמורים להיות חדורי אמונה ציונית כדי להיות שותפים. מספיק שיהיו נאמנים למדינה ושיקבלו את העובדה שזו מדינה יהודית, על פי רצון רוב אזרחיה, ושזו מדינה דמוקרטית. מדינה דמוקרטית המאפשרת לכל מי שמחויב לקיומה להשתתף בניהולה. מכלל זה יוצאים לשיטתי מי שמטיפים לחיסולה של המדינה היהודית, כמו מי שמבטאים עמדות גזעניות, על פי תורתו של הרב כהנא. אלה ואלה אינם ראויים להיות שותפים בניהול המדינה. כל אזרחי המדינה מוזמנים להצטרף במספרים גדולים למפלגת העבודה ולמרצ, או לכל מפלגה אחרת, שחברים בה יהודים לצידם של אנשי המיעוטים. אך מעבר להזמנה ולשמירת דלתות פתוחות לשותפות אמת, אסור לנו למנוע מהם להתאגד במפלגות של בני המיעוטים, אם זו בחירתם, ולא נכון להדירם מהשותפות בניהול המדינה. הניסיון של ראש הממשלה להפחיד אותנו ולהרתיע אותנו מלהסתייע בקולות המיעוטים, כמו המהלכים שלו לצירוף נאמני תורתו הגזענית של הרב כהנא, מסוכנים לעתידה של המדינה, כמדינה יהודית ודמוקרטית. הם מסוכנים יותר מהאיומים החיצוניים לסוגיהם.
נכתב בתאריך
28/2/2019הרשמה לניוזלטר שלנו