עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דיבור גלוי וברור
 
ברשימה קודמת ("ביחד ולחוד") הצעתי לאחד כוחות לקראת הבחירות ההולכות וקרבות. לאחד מבלי לוותר על ייחודו של כל אחד מהגופים המתאחדים. איחוד מתוך כבוד לשונות. הפעם בכוונתי להתייחס לחוסר הסימטריה בין השמאל לימין ולהשפעתו על הצורך והסיכוי לאחד כוחות. השיח הציבורי לקראת הבחירות הקרובות חושף מציאות מאוד לא סימטרית בין השמאל הישראלי לימין. הימין שבוי בידי הקיצוניים שלו, מי שגלשו מ"לאומיות" ל"לאומנות", והוא שבוי בידי קיצוניי הדת, שחלקם שוללים את הציונות, כפי שאנו למדים כל פעם מחדש כאשר מתפרסמות התמונות של שריפת דגל המדינה. המשותף והמאחד את מחנה הימין ברובו, הוא הגינוי לשמאל ("השמאלנים" בלשונם) עד כדי הצגתנו כבוגדים בעם היהודי ובמדינת ישראל. איש מבין מנהיגי ודוברי הימין אינו מדבר על המרכז ואינו חותר למרכז, גם לא המתונים שביניהם. זאת למרות העובדה העולה שוב ושוב מהסקרים, העובדה שרבים ממצביעי הימין אינם תומכים במדיניות שמובילים מנהיגי הימין. הם ממשיכים להצביע עבור מפלגות הימין מתוך נאמנות שבטית ובגלל זיכרונות הקיפוח, לתחושתם, שליוו אותם ואת הוריהם בעת קליטתם בארץ.
  
משחק המחבואים של השמאל
בשונה מאוד מהימין הבוטה, התנהלות מחנה השמאל מזכירה יותר מכל "משחק מחבואים", או "נשף מסכות". מי שרוצים להתמודד על אמון הציבור ועל הנהגת המדינה עסוקים באופן אובססיבי בטשטוש והסתרת עמדותיהם. הם רוצים להביא את הציבור לתמוך בהם מבלי להציג בפניו עמדות חדות וברורות, הנובעות מערכיהם ומהשקפת עולמם. הם מעסיקים צבא של יועצים, "מקצועיים" לכאורה, העסוקים יומם וליל בשאלה "מה לא להגיד". איך לעבור את הבחירות בהסתר, מבלי להרגיז חלילה את תומכי הימין. לשם כך הם ממליצים לשמור על עמימות מרבית ולטשטש ככל האפשר את עמדותינו. הכל כדי להיחשב ל"מרכז". כמו שאומרים הילדים: "מרכז כאילו". אותם יועצים מתעלמים מהעובדה הפשוטה שהתרגיל הזה לא עובד על איש. אחרי הכל, גם מי שמכנים את עצמם מרכז נמצאים משמאל לליכוד. הם חלק מהמחנה הגדול הממוקם על פי עמדותיו משמאל לממשלת הימין המנהלת את המדינה בשנים האחרונות. ומי שנמצא משמאל לליכוד הוא "שמאלן", לדעת אנשי הימין, ו"שמאלן הוא בוגד", לשיטתם. מחנה השמאל צריך להחזיר לעצמו את הביטחון, להופיע ולדבר בגלוי ולהציג אלטרנטיבה ברורה למדיניות הנוכחית שאינה מובילה לשום מקום. רק כך יש סיכוי לזכות בתמיכת הציבור. סיכוי לשנות כיוון, סיכוי שאינו ודאות אך הוא הרבה יותר ממה שיש לנו היום.
  
חתירה להסכמות
אינני יודע מה אומרים היועצים על האפשרויות לשיתוף פעולה ואיחוד כוחות במחנה המבקש להחליף את השלטון. בעבר אמרו לנו היועצים ש"נכון ללכת לחוד ולהכות ביחד". לדעתם אז, ההליכה בכמה ראשים הייתה אמורה להביא יותר מנדטים למחנה כולו. נדמה שהפעם רצוי ונכון ללכד כוחות ככל האפשר. לאחד את כל הכוחות של מי שמייחלים להחלפת השלטון. אך יותר מהכל נחוצים לנו מנהיגים שיציגו באומץ את ערכיהם ואת תוכנית הפעולה שלהם. נחוץ לנו דיבור גלוי שבכוחו להביא ליותר תמיכה מכפי שמביא הניסיון המתמשך להתחבא ולהסתיר את עמדותינו. הניסיון להמשיך להסתתר מאחורי הדיבור על "מרכז" חסר צורה ושימוש בסיסמאות שאינן מורות כיוון פעולה ברור. בניגוד למה שמקובל לחשוב, אין ניגוד בין דיבור גלוי וחידוד עמדות לבין היכולת לשתף פעולה. לא נחוצה אחידות דעות מלאה כדי לאחד כוחות למאבק פוליטי. בכל קואליציה, בכל תנועה ובכל מפלגה מתקיים מגוון דעות ומתנהלות מחלוקות, גם בין הקרובים בהשקפותיהם. (אפילו במפ"ם השמאלית של פעם היו מחלוקות והיו בהנהגתה מי שנחשבו ל"שמאלנים" ומי שכונו "ימין", רחמנא ליצלן). למען איחוד כוחות מרבי, שיתקיים ויחזיק מעמד, חשוב ליצור בסיס רחב של הסכמות. הסכמות שאינן נתונות מעצמן ואינן מובנות מאליהן. הסכמות שיש לדבר עליהן, לגבש אותן ולחזק אותן. איני מאמין באפשרות לאחד את כל המחנה שמשמאל לממשלת הליכוד לרשימה אחת. אך חשוב מאוד להימנע מהפיצול הנוכחי ולרכז את כל מי שמבקשים להחליף את השלטון הקיים סביב שתיים או לכל היותר שלוש רשימות. רשימות שיושתתו על הסכמה רבה בתוכן ושיהיה בכוחן לחבור ולהציג קואליציה רחבה, על בסיס של הסכמות פחות הדוקות בין מרכיביה, אך משמעותיות מספיק כדי להוביל ביחד.
  
נכתב בתאריך
4/2/2019הרשמה לניוזלטר שלנו