עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עמוד"שבועי 439

בס"ד, י"א בטבת, תשע"ט

שלום רב,

 

מועצת תלמידי הקיבוץ הדתי עם הפנים לעשיה חברתית!

קיטוב חברתי, בעיות כלכליות, מצוקת הנכים והקשישים, חיילים בודדים, איום מנהרות על ישראל, מתח בין ערבים ויהודים ועוד. לו היה בידכם שרביט קסמים, מהו האתגר המשמעותי ביותר של מדינת ישראל אותו הייתם פותרים בהנפת יד קלילה של המטה? סנדרין אלבאום בוחניק, מנהלת הפדגוגית של רשת המוסדות החינוך של התנועה מדווחת: בשאלה זו עסקו חברי מועצות התלמידים של מוסדות החינוך של הקיבוץ הדתי. בשבועיים האחרונים פגשתי מועצות רבות ובהן זו של שקד יסודי, כפר חסידים, עמיחי יבנה, על יסודי יבנה. בכל בתי הספר פגשתי תלמידים נלהבים, רציניים ומלאי רצון לתרומה ועשייה. מתוך הדיון  אודות הסוגיות הקיומיות של מדינת ישראל עסקנו במשמעות של המועצה, משמעות המנהיגות, העשייה, המבט קדימה והרצון לפעול לתיקון עולם. הצגתי את מהלך מועצות תלמידים הפועל בשני ממדים: פנים בית ספרי ועם הפנים לחברה הישראלית. ביום שלישי הקרוב נפגשים כל חברי המועצות והמורים המלווים ליום פעילות אשר יעסוק בגיבוש, העצמה, הובלה, מנהיגות ושיתופי פעולה.

 

מזכירות מורחבת  (30.12) אישור תקציב, תכנית עבודה ועוד

המזכירות המורחבת תתכנס לישיבה בכ"ב בטבת, (30.12) בבארות יצחק. על סדר היום: תקציב התנועה ותכנית העבודה ל- 2019 והנגזר מהם. פירוט תכנית התקציב יישלח לחברי מזמו"ר וממלאי תפקידים בימים הקרובים. תכנית העבודה תוצג כמקובל גם בחוברת משותפת למחלקות השונות והפעילים יציגו דגשים למשוב ודיון. נסכם שנה באגף מוסדות החינוך - קינלי ואמיתי יציגו את עיקרי ההישגים, האתגרים, התובנות והתכנית ל-2019 ;  נציג את השינויים בכוח אדם ובמבנה אירגוני- נבחר ממלאי תפקידים חדשים וניפרד ממסיימים. במסגרת זו ניפרד משרגא וילק מרכז אגף המשק והכלכלה בשנים האחרונות, נעדכן על אירגון מחדש של אגף המשק ונבחר את דובי מילר ליו"ר כלכלי, נציג את עיקרי השינויים בכוח האדם באגף המוסדות לאור סיום צפוי של עבודת קינלי בראשית 2019, וכן את המועמדת לתפקיד ניהול מחלקת פיתוח וגיוס משאבים.

כנס חינוך

כנס החינוך השנתי התשיעי של תנועת הקיבוץ הדתי יתקיים ב2-3.1 כרגיל במלון לביא הנהדר. הכנס החווייתי במיוחד, יעסוק השנה בערך עמל כפיים ויעלה על נס את נושא החקלאות והחיבור לטבע, התעשייה והיצירה, המאמץ והשותפות בבניינה של הארץ. הכנס מיועד לאנשי חינוך מלידה ועד בכלל, בפורמלי ובלא פורמלי. נשמח לראותכם. ההרשמה עד ה- 23.12 באתר התנועה.

צמיחה דמוגרפית והתיישבות

כרם שלום – השבוע באסיפת חברים בכרם שלום, הוצגה תכנית הקליטה לשנת 2019. כזכור, ב-2018 נקלטו 13 משפחות (10 מהן משפחות דתיות). באסיפה צוין כי זהו המספר הגבוה ביותר של נקלטים במועצה לשנה זו. בתכנית 2019 יש כוונה לקלוט 10-12 משפחות נוספות. בהתאם להחלטות שהתקבלו בתחילת התהליך, היעד הוא קליטת עוד 20 משפחות דתיות בטווח של שלוש שנים. משמעות ההחלטה היא שיש לקלוט השנה 4-6 משפחות דתיות, מגוונות, ובמקביל – לקלוט עוד 4-6 משפחות חילוניות, כולן "על הרצף". בנוסף לאתגר הקליטה, ישנו אתגר של פיתוח תשתיות ומבנים למשפחות הנקלטות. ליישוב הובטחו 10-12 מבנים יבילים שישמשו מגורים זמניים עבור משפחות אלו, ובמקביל, יש תכנית לבניית 8 בתי אגודה, כבתי קבע. כשאלו יתמלאו, ייבנו עוד 8 יחידות, עד למכסת 22 יחידות. תהליך הקליטה הוא לחברות מלאה באגודה השיתופית, אך מחיר הבית צפוי לעלות לכ- 750 אלף ₪.

טירת צבי – ועדת הקבלה האזורית נפגשה לאחרונה עם 9 משפחות המועמדות לקליטה בטירת צבי. כמעט בכולן אחד מבני/ות הזוג הוא בן/בת משק. קבוצה זו היא הקבוצה האחרונה שנקלטת להרחבה הקהילתית מבלי שמותנית בכך חברות בקבוץ. יתכן שגם מתוך קבוצה זו יהיו כאלה שיצטרפו לתהליך קבלה לחברות המתפתח בימים אלו בטירת צבי. התכנית להמשך הקליטה היא לחברות באגודה השיתופית.

אגף המשק והכללה- מגיל הס

קד"מ- קמ"ע חתימה והפעלה - השבוע התכנסו הנהלות בנק מזרחי, קרן קמ"ע וקרן קד"ם על יועציהם המשפטיים לטקס חתימה על הסכמים שיאפשרו לחברי קיבוצי התנועה לקבל ערבות עבור הלוואת משכנתא (מה שאמור להיטיב את תנאי ההלוואה עקב הבטוחה המשמעותית). החתימה על ההסכמים הגיעה לאחר עבודה של מספר שנים. אנו מודים לבנק מזרחי על שהסכים להיות הנחשון ומקווים שבנקים נוספים יצטרפו למהלך ויאפשרו לחברי הקיבוצים לקחת הלוואות מבנקים נוספים. תודה גם לידידיה צור שהחל את המהלך. לפני מספר חודשים יצאנו בקול קורא שבעקבותיו קיבוצים הגישו בקשות, ועל פי הבקשות שהוגשו חולקו הקצאות לערבויות. בימים הקרובים נזמין את הקיבוצים להתקשר עם קרן קמ"ע ולאחר מכן עם בנק מזרחי להשלמת ההליך.

 

תמורות בענף החלב - כידוע אנו בימים של תמורות משמעותיות בענף החלב. השבוע קיימנו ישיבת אגף בנוכחות דובי מילר, יאיר ריינמן, יונתן בשיא ואבשלום דולב לניתוח תמונת המצב וחשיבה משותפת כיצד ניתן לעזור לקיבוצינו להתמודד עם השינויים בענף. בכוונתנו לכנס בהקדם מפגש הנהלות עסקיות ומנהלי הרפתות בתנועה עם ראשי ענף החלב, על מנת לגבש רעיונות והצעות להתאמת הרפתות בקיבוצינו לשינויים. פרסום ייצא בעז"ה בימים הקרובים.

 

כנס הנהגות עמק המעיינות

השבוע התקיים כנס הנהגות של המוא"ז עמק המעיינות. חברי המזכ"פ שהשתתפו בכנס יצאו בהרגשה שמדובר במועצה לדוגמא שנמצאת בתנופה מרשימה בתחומים רבים, ושיש הרבה מה ללמוד מאופן ניהולה ופעילותה. כזכור, שישה מקיבוצינו שייכים למועצה זו ומהווים מרכיב חשוב בהצלחתה. רבים מעובדיה המרכזיים של המועצה הם חברי הקבה"ד. היום כולו זכה למשוב חיובי מאוד מהמשתתפים, הן ברמת הארגון והן ברמת התכנים.

שבת שלום, אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

הופיע ב:
הקיבוץ הדתי
נכתב בתאריך
21/12/2018הרשמה לניוזלטר שלנו