עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

רומניה: פוליטיקה, חברה וכלכלה בתהליכי שינוי

רשמים מסיור האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית ברומניה

רומניה העכשווית עוברת תהליכים אבולוציוניים היסטוריים המביאים שינויים משולבים במהות ישות מדינת הלאום הדמוקרטית הרומנית העכשווית. זו התחילה להיווצר במחצית השנייה של המאה ה-19. לרומניה, לישראל וליהודים - נקודות השקה וזיקות רלוונטיות שהן היסטוריות ועכשוויות.


הרומנים האתניים מהווים כיום 90% מאוכלוסיית מדינת הלאום הרומנית. המיעוטים: הונגרים, צוענים, גרמנים, אוקראינים, רוסים, טורקים וטטארים הולכים ומתמעטים. מהיהודים שערב מלחמת העולם השנייה מנו כ-850,000 איש, נותרו כיום רק כ-6,000 איש. חלק גדול מיהודי רומניה - הושמדו בשואה בשיתוף בין השליט הרומני הפרו נאצי והפרו היטלראי יון אנטונסקו (שהוצא להורג בסיום מלחמת העולם השניה כפושע מלחמה) ורוב היהודים ששרדו הגיעו לא"י ולמדינת ישראל. יהודי רומניה הם מקבוצות המוצא המשותף הגדולות בישראל.
  
מרומניה יצאו דרך נמל קונסטנצה החל מ-1876 ראשוני היהודים מגאלאץ' שבחבל מולדביה שברומניה וכן מאיזורים אחרים לארץ ישראל. אלה היו בעלי אוריינטציה חקלאית שהקימו עוד בתקופת תנועת "חובבי-ציון", שקדמה לתנועה הציונית את המושבות החקלאיות היהודיות הראשונות בארץ ישראל - ראש פינה וזכרון יעקב. אחרים יצאו למערב קפריסין ולדרום ארגנטינה והקימו שם מושבות חקלאיות יהודיות. חלק מהמימון להתיישבויות אלה בא מתרומות עממיות וחלק מהבארונים היהודיים, שלא היו מחובבי בנימין זאב הרצל. ברונים אלה הם הירש ורוטשילד.
  
רומניה בניגוד למדינות בלקניות אחרות לא קולטת מהגרים ו/או מסתננים מהמזרח התיכון. יש לציין שרבים מאזרחיה בעיקר הצעירים עוזבים אותה כדי לעבוד במדינות האיחוד האירופאי ,שהיא חברה בו. מדובר בתהליך הרסני לחברה ולכלכלת רומניה.
  
שלוש ליבותיה הגיאוגרפיות התרבותיות והאתניות של רומניה הן:
  
הליבה הראשית: וולאכיה (שהיא ליבת הליבות, שבה ממוקמות הבירה בוקרשט ועיר הנמל הראשית בים השחור - קונסטנצה. אוכלוסיית וואלאכיה, שהיא ארץ מעבר (כמו ארץ-ישראל) היא תערובת של אוכלוסיות אתניות מגוונות שהתיישבו בה במהלך ההיסטוריה שכוללות בין היתר: תראקים, יוונים, טורקים, בולגרים, סלווים, מונגולים, הונים, מאדיירים, רומאים, ויזיגוטים, דאקים. מוולאכיה הפציע ניקולאי צ'אושסקו, ידיד השמאל הישראלי, וידיד ענק של יאסר עראפאת. הוא גמר ברע: הוא ורעייתו שותפתו לשלטון הוצאו להורג בשל התנהלותם המגלומנית.
  
הליבה השנייה היא: מולדביה, שהעיר הראשית והתרבותית בה היא יאסי.
  
הליבה השלישית היא טרנסילבניה הקרפטית שנשלטה על ידי אוסטרו-הונגריה, שבה השפעה תרבותית של מיעוטים הונגריים וגרמנים ששרדו בה (מבין צאצאי המיעוט הגרמני הלותרני כיום, נבחר נשיא רומניה הנוכחי: קלאוס יוהאניס - איש המפלגה הלאומית-ליבראלית). עיר התרבות, התעשיה והתיירות החשובה בטרנסילבניה היא ברשוב.(פוינה-ברשוב היא עיירת הסקי המשודרגת הצמודה לברשוב). גם העיר סינאיה החשובה ממוקמת בה.טראנסיבניה ארץ הרי הקרפטים מרובת המשקעים מכוסה ביערות עבותים ומגוונים,שבתוכם חיים גם דובים.
  
שלוש ישויות מהותיות אלה מהוות את המהות המשולבת של מדינת הלאום האינטגרטיבית הרומנית המודרנית.
  
אחרי 1918 המשיכה רומניה להרחיב את גבולותיה עם סיפוח מוסכם על מעצמות ההסכמה של טרנסילבניה (במרכז ובמערב רומניה). בוקובינה ובסרביה (בצפון רומניה) סופחו סופית בהסכמה לאחר מלחמת העולם השניה.
  
רומניה נמצאת בזיקות היסטוריות ועכשוויות מורכבות לרוסיה (ברית המועצות לשעבר), (אחרי מלחמת העולם השניה היא צורפה לגוש המזרחי הקומוניסטי, כן קיימת זיקה לצרפת (בשל חברותה בארגון המדינות הפרנקופוניות - "לה פרנקופוני"), קיימות גם זיקות חשובות לגרמניה, שמפרוסיה שעמדה בבסיסה - הובא לרומניה ב-1866 הנסיך קארול משושלת הוהנצולרן-סיגרמן,שהפך לקרול מלך רומניה המאוחדת. הצאצא הנוכחי לשושלת שהודחה הוא הנסיך דומיניק הנשוי לנלה יעקובי, אלמנת השר הישראלי המנוח גד יעקובי. לרומניה זיקות חשובות גם לארצות הברית, לבריטניה ולישראל.
  
משנת 2004 חברה רומניה בנאט"ו, ומשנת 2007 היא חברה באיחוד האירופאי (אך לא בגוש היורו). יש להדגיש שלרומניה קשרים צבאיים, מודיעיניים וביטחוניים מיוחדים עם ארה"ב (שכוללים שיתופי פעולה במאבק בטרור הגלובלי). כל הרכיבים האלה הם חלק מ"הביטחון הלאומי" שלה.
  
רומניה ישראל ומדינות נוספות, שכוללות את: יוון, קפריסין, בולגריה, מקדוניה, מונטנגרו וקרואטיה - משתפות פעולה באופן צבאי ומודיעיני ב"ברית הבלקן" מאז 2011, בעיקר בהקשר טורקיה הארדואנית.
  
רומניה הייתה במהלך ההיסטוריה שלה גם תחת שלטון עותומני-ביזנטיני וגם תחת שלטון אוסטרו-הונגרי הבסבורגי-קתולי.
  
רומניה בת זמננו היא פרגמטית ומוגמשת. היא מתאימה עצמה לשינויים הגלובליים ומתמודדת עם הבעיות המרכזיות של התקופה. המדינה מתמקדת בכלכלתה בעיקר במעבר לפיתוח ולקידום שירותים ותיירות. (בעיקר תיירות מרפא באתרי מיים מינרליים וחמים רבים בעלי סגולות מרפא וכן אתרי סקי בקרפטים). זאת לאחר שמשאבי הנפט בפלואשטי והמלח במכרות המלח שהיוו בעבר את יסודות כלכלתה - הידלדלו ואינם רלוונטיים יותר.
  
בעיירת הנופש סינאיה בקרפטים הדרומיים, בטרנסילבניה התיירותית ממוקות אטרקציות התיירות: ארמון פלש ומנזר סיניה. למנזר זה זיקה למנזר סנטה קטרינה בג'בל מוסה בחצי האי סיני וכן ל"בדואים-הרומניים" בסיני. במנזר סנטה קטרינה בסיני - ממוקמת ספריה אזוטרית חשובה. השם סינאיה מתייחס להר משה בסיני.
מכרות המלח התת-קרקעיים המרשימים בסלניק-פרחובה הפכו לאטרקציה ייחודית ואתר מורשת עולמית תיירותית .טוב תעשה רומניה אם תשדרגם.
  
הארמון המגלומני שיזם ניקולאי צ'אושסקו בבוקרשט, שבו תשע קומות תת-קרקעיות המחוברות לרשת מינהרות מסועפת ומסתורית בנוסח מערות אידיאנה ג'ונס - גם הוא אטרקציה מרשימה. זו דוגמה רלוונטית גם בימינו אלה לעמים באשר הם - לעצור במועד שליטים מסוכנים. השליט האמור הוצא להורג ב-1989, בצדק ,בשל ביצוע פשעים נגד העם הרומני כולל שחיתויות קשות ומעילה במשאבי העם הרומני. בנו שפשע גם הוא לא נענש עקב מחלת הסרטן הסופנית שבה לקה. מאז סיום עידן הדיקטטור המושחת צ'אושסקו החל עידן דמוקרטי יותר ופחות מושחת ברומניה.
  
לצערי הרב עדיין קיימת שחיתות ברומניה. זו מכת מדינה. צריך להזכיר שבישראל נמצאים על סדר היום תיקי המשטרה 1000,2000,3000 וכן 4000.
האייקונית הגדולה של רומניה היא המתעמלת האולימפית ההיסטורית הגדולה נדיה קומנצ'י. היא עזבה את רומניה על רקע שלטון הדיקטטור צ'אושסקו ואינה רוצה לשוב ולחיות בה יותר.
  
נכתב בתאריך
19/7/2018הרשמה לניוזלטר שלנו