עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דת, משיחיות, פונדמנטליזם, וגלובליזציה

התמהיל המשוזר בין האוונגליות הנוצרית המשיחית המקצינה לבין משיחיות הקמת בית המקדש היהודי בהר הבית עלולה להצית את "מלחמת יום הדין" הקרויה "מלחמת גוג ומגוג"
  
התהליכים האבולוציוניים ויחסי הגומלין בין הרכיבים שבכותרת לעיל מעצבים את מציאות החיים בישראל ובעולם כולו בתקופתנו. הסכנה המרכזית להמשך קיום היציבות והסדר העולמי הגלובלי היא: המשיחיות האוונגלית-הנוצרית, שמשתלבת ומשתזרת בזרם יהודי מתחדש ומקרב קיצין באופן יזום ואקטיבי.מדובר במשיחיות לכאורה שקרית יהודית-אורתודוקסית הנגזרת ומשתלשלת לכאורה באופן תהליכי מבתי המדרש של הרבנים קוק האב והבן, שבתאי בן דב וממשיכי דרכם המתנחלים ואחרים. בהקשר זה יש להזכיר גם את ה"מחתרת-היהודית" משנות השמונים של המאה העשרים. (צריך להדגיש שהכל היה בהתנגדות תיאולוגית של הרב צבי טאו ואחרים). זרם זה אינו ממתין יותר בפאסיביות ל"גאולה-משיחית", אלא עוסק בקירוב ובדחיקת הקץ. דהיינו, בהבאה למימוש חזון "הגאולה" עוד בימינו אלה ובמיידיות. משיחיות חזיונית זו מקבילה לזו הנוצרית. בשני המקרים מדובר בשילהוב הדדי, הן בקרב יהודים משיחיים פונדמנטליסטים והן בקרב מטיפים אוונגליסטים פרוטסטנטים אקסטטיים נוצריים. אחד הבולטים בקרבם הוא פסטור ג'ון הייגי האמריקאי, שהניע ותדלק מ-2005 את האצת תהליך מוטציית ההקצנה האוונגלית. זרמי האוונגלים המקצינים הולכים ומתרבים ברחבי העולם. התנועה האוונגליסטית העולמית, המקיימת התכנסויות עולמיות בירושלים בישראל בכל חג סוכות של חסידיה המתרבים, שמגיעים בין היתר ממדינות מפותחות ובראשן ארה"ב (בעיקר מ"חגורת התנ"ך" הדרומית שלה). וכן מהולנד, מניו-זילנד מאוסטרליה, ומבריטניה. מדובר על קבוצות משיחיות הנגזרות מקבוצות פרוטסטנטיות וניאו-פרוטסטנטיות היסטוריות לא משיחיות. אלה כוללות בין היתר: זרמים מקרב: המתודיסטים, הבפטיסטים, האנגליקנים, הלותרנים, הקלוויניסטים (הרפורמים או הפרסביטריאנים(, וכן הפנטקוליסטים.
  
זה קורה ביתר שאת גם במדינות העולם המתפתח שכולל בין היתר את :ברזיל, קניה, ניגריה, זימבבואה וכן בין השאר גם במדינות בדרום אמריקה, דרום מזרח אסיה ואפריקה. גם קתולים רבים לשעבר מצטרפים לתהליך במדינות המתפתחות.
  
האוונגליזם הולך ומתמקד, בהתייחסויותיו המהותיות והתיאולוגיות, כולל חזיונותיו בניגוד לעבר, יותר ויותר בהר-הבית, בירושלים ובישראל. התנועה הולכת וצוברת תאוצה בקצב מהיר בעיקר מאז מלחמת ששת הימים (1967). מדובר בשיזור וחיבור בין הקמת בית מקדש יהודי שלישי לבין חזון "חזרתו" של ישו בעקבות מלחמת גוג ומגוג, שתהיה פועל יוצא מהקמת בית המקדש היהודי. יש להדגיש שהתוצאות הסופיות מבחינת האוונגליזם המשיחי הנוצרי לפי הנרטיבים של חזיונותיהם האפוקליפטיים והאסכטולוגיים בברית-החדשה, המנבאים לפי אמונתם את חזון "יום-הדין" ואת "אחרית-הימים" - תבאנה לפי אמונתם לכך שגם היהודים יכירו, יאמצו ויקבלו את ישו כמשיחם. כתוצאה מכך וכפועל יוצא מכך תתרחש התנצרותם. לשיטתם ולגישתם האמונית של האוונגלים המסתמכים על ה"בשורות" האוונגליות בברית החדשה - בנימין נתניהו וכן דונלד טראמפ ומייק פנס הרפובליקאים האמריקאים וכן השגריר האמריקאי בישראל דייויד פרידמן הם שחקנים מרכזיים וכלים בידיהם. הם משתמשים בנושאים כמו: מיקום סימלי לכאורה מאחז עיניים של שגרירות ארה"ב בירושלים כ"שמן על גלגלי תהליך המהפכה המשיחית האוונגלית הנוצרית". כל זה קורה בדרך להגשמת חזונם האוונגלי-יסודני (פונדמנטליסטי) המבוסס על בשורות הגאולה באחרית ובקץ הימים הכלולות ב"ברית-החדשה". חזון זה מנוגד חד משמעית לאינטרס הישראלי.
  
האפיפיור הנוכחי פרנסיסקוס הראשון הנוצרי-קתולי חושש מהחזון ומהתהליך האוונגלי ומתנגד לכך נחרצות. זאת גם מבחינה תיאולוגית נוצרית קלסית הרואה באוונגליזם תופעת "אנטי-כרייסט" חומרי, שלילי וכוזב (שאינו מחובר למהות החיובית של אנרגיית הגנוסיס המואר).
  
ברור שהגשמת החזון האוונגלי תביא לכאוס נגדי בעולם המוסלמי.
  
כל מערכות החישוקים האיזונים והבלמים הגלובליים שעוצבו לאחר מלחמת העולם השניה עלולות להתפרק. צריך להבין שיכולה להיווצר מציאות, שבה נהיה עדים לאקסטזות, לפסיכוזות המוניות ולהשתוללויות יצרים כאוטיות.הדבר יכול להיווצר במצבים נפשיים המוניים שעברו תהליכי ליבויי יצרים דרמטיים. צריך לזכור את "סינדרומי- ירושלים" המוגדרים בתופעות פסיכיאטריות.
  
הינדוס הסיטואציה עשוי לכלול גירויים בצורת מצגים טכנולוגיים חזיונותיים בפירוטכניקה גרנדיוזית כמו: אלומות-ור (הולוגרמות) ואפקטים קוליים כוזבים ומאחזי עיניים ואוזניים בירושלים ובהר הבית בפרט. הכל סביב ובהמשך לבניית הציפייה הטראנס-קסטטית להגשמת החזון התיאולוגי של חזרת ישו. במצב זה עלולים המדינאים לאבד כל שליטה על המציאות המעשית, לטובת מטיפים במצבי נפש סוערים ומסעירים של טראנס-אקסטטיות קיצונית. (ברצוני להעיר שיצחק רבין המנוח היה מודע למצבים כאלה ולכן פעל לניהול הסכסוך בא"י בצורה מתונה, זהירה ומבוקרת).
  
העולם עשוי להיגרר בראשית המילניום השלישי עוד בזמננו לתוהו ובוהו (כאוס), שיוצרות משיחויות שקר נוצריות ויהודיות. זאת לפי ניסיון ההיסטוריה הכללית (כדוגמת מסעי הצלב של המסדרים הנוצריים במאות הראשונות של המילניום השני).וכן לפי ההיסטוריה היהודית בפרט. (בין השאר:פרשות מרד בר-כוכבא, השבתאות והפרנקיזם שגרמו נזקים חסרי תקדים).
  
האוונגליזם הוא גם זרז להיווצרות תופעות אוונגליות הכרוכות בתרומות ובהשקעות כספים גדולות לישראל, כמו: "הקרן לידידות" בראשות הרב יחיאל אקשטיין, "השגרירות-הנוצרית" בירושלים וכן מוזיאון המולטימדיה האינטראקטיבי של ידידי ישראל (Friends of Israel) במרכז ירושלים.
  
מאמר זה משמש כקריאת וכצלצול השכמה בטרם פורענות. יש מקום לפעולות מנע מקדימות לסיכול חזונות וחזיונות אחרית הימים האוונגליות. דונאלד טראמפ במלחמתו ובמרד הבלתי אחראיים שלו בגלובליזציה במתכונתה העכשווית בשל היותה שנואה עליו - משתמש בקלף האוונגלי בחוסר מידתיות ופרופורציה. עליו לזכור שהוא יכול לאבד את השליטה על התהליך. עליו להפעיל שיקול דעת עצמי מעמיק אל מול יועצי אחיתופל. בנימין נתניהו שמטפח את קשריו המועצמים עם האוונגלים במשך עשרות שנים, חייב לזכור שהוא רוכב על גב יען. מדובר במשענת לא רציונאלית של קנה רצוץ.
  
נכתב בתאריך
17/6/2018הרשמה לניוזלטר שלנו