עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המובן מאליו שנשחק

בימים אלה יצא ספרו החדש של מוקי צור "הר / שדה / בית".
  
הספר עוסק בסוגיות שלכאורה אמורות להיות שחוקות מרוב אזכורים. חילוניות, ציונות, חלוציות, חינוך הומניסטי, תהליכים העוברים על אדם החי במסגרת קבוצתית, אוטופיות חברתיות ובעיקר שאלות של אמונה בעידן מתמשך של אף על פי כן הברנרי הנמשך כבר מעל מאה שנים.
  
הספר רווי רוח של אופטימיזם מפוכח. והרי מצד אחד אין אפשרות לחנך נוער ל'קראת העתיד ברוח פסימית ומצד שני מוקי הוא איש העולם הזה, מכיר את "הווית הקוצים" בתוכה אנחנו חיים בימים אלה. השילוב בין האופטימיזם לבין היכולת לראות את הדברים כהווייתם הופך את הספר החדש של מוקי צור ליצירה מעניינת, מלמדת ולעיתים אפילו מרתקת.
  
יכולת הסיפור בה ניחן הסופר תוך הסתמכות על ידע עשיר בתחומים היסטוריים וביוגרפים גרמו לי הנאה אישית גדולה. העיסוק בנושאים שלכאורה הפכו שחוקים מרוב שימוש ואכזבות, כמו חילוניות וציונות, קיבוץ וקבוצות, כוחה של אמונה, באים לידי ביטוי בספר בצורה מרעננות ושובת לב.
  
מוקי מגדיר את עצמו כמי שנמצא במורד, על פי הגדרתו של יוסף חיים ברנר, הגדרה המקבילה להגדרה באמצעותה אני מגדיר את עצמי כמי שנמצא "בישורת האחרונה". הדור שלנו מסיים את תפקידו בתחומים שונים ומגוונים ואמור לפנות את מקומו לדורות הבאים שיבואו אחרינו. הספר שכתב מוקי הוא בבחינת מפת דרכים לדורות הצעירים הצומחים אל העשייה האישית והציבורית. האמת ניתנת להיאמר שהקריאה בספרו של מוקי צור מעוררת בי קנאה עזה. היכולת לספר סיפור מתוך התבוננות אופטימית ומפוכחת, שונה באופן מהותי מההתבוננות הפסימית המאפיינת את תפיסת עולמי. בכול ליבי הייתי רוצה שהצדק ההיסטורי יהיה עם מוקי. הציונות תקבל מחדש גוון הומניסטי יותר, החילוניות תהפוך מחדש לאבן שואבת לרבים מתושבי הארץ שלנו והאמונה באדם ובמחויבותו המוסרית, תהפוך מחדש לעיקר העיקרים של ההוויה הישראלית יהודית. הספר החדש של מוקי צור נותן תקווה שכך אכן יהיה. אני ממליץ לכול אדם המגלה עניין בשאלות היסוד המתמשכות של חיינו כאן בארץ חמדת אבות, לקרוא את הספר ובאמצעותו לרענן את עמדותיו בכול הקשור לשאלות היסוד "השחוקות" של חיינו בקיבוץ ובישראל.
  
השאלות נשארו פתוחות והכיוונים המנוגדים ממשיכים להתמודד ביניהם. לדעתי ישראל תמשיך להתקיים כמדינה שניתן להתגאות בה רק אם תהיה מדינה דמוקרטית, הומניסטית, שוויונית, השואפת לקיום של צדק חברתי אופטימלי. המבט האופטימי והמפוכח של מוקי צור שבא לידי ביטוי בספרו "הר / שדה / בית" מהווה כלי יעיל בעיצוב התודעה שלנו ברוח ערכים אלה.
  

נכתב בתאריך
10/4/2018הרשמה לניוזלטר שלנו