עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

להציג באומץ את הדרך השנייה


מרום גילנו חשבנו שכבר אי אפשר להפתיענו. כך האמנו עד שנגזר עלינו להיות צופים מהיציע במעלליו של נתניהו, הלוליין בקרקס ההישרדות הפוליטית. האיש שהתנהלותו מייצגת ומעצימה את הפן היותר מכוער של החברה הישראלית. הנהנתנות, השחיתות, אובדן הדרך ואובדן הבושה, המאיימים על עתידה של המדינה החוגגת בימים אלה שבעים שנה. מדינה שקמה ונישאה על כתפיהם של מנהיגים בעלי חזון ושל חלוצים אידיאליסטים רבים. מי שהיו מוכנים להקריב הרבה כדי לחדש את החיים הריבוניים של העם היהודי בארץ ישראל. תקומת ישראל לוותה תמיד בוויכוחים ומחלוקות קשות, רוויות יצרים, אך לאיש מהניצים לא היה ספק בעומק אמונתם של בני הפלוגתא מכל המחנות. מעבר למחלוקות הקשות, איש לא חשד בזאב ז'בוטינסקי, במנחם בגין, ביצחק טבנקין, בן גוריון, גולדה או אשכול, שהם נאבקים למען טובתם הפרטית. גם בעבר היו תקלות והיו מעשי שחיתות, אך הם היו בשולי המעשה הגדול והציבור והנהגתו ידעו להוקיעם. השחיתות התחבאה במחשכים ולא נעשתה בראש חוצות. התמיכה הציבורית הגוברת בנתניהו ומשפחתו, על פי הסקרים, על רקע החקירות והספקות לגבי מעשיהם, היא תופעה מצמררת. היא מטילה צל כבד על פניה של החברה הישראלית.
  
להשתחרר מהאשליה
  
המשברים הקואליציוניים והזיגזגים בין "המרוץ לבחירות עכשיו", לבין הבטחת המשך כהונת הממשלה הנוכחית עד סוף הקדנציה, גם אם וכאשר יוגשו כתבי האישום, הם המשכם של תהליכי ההתפרקות מאחריות ואובדן הבושה. כאשר מצרפים אליהם את התקיעות המדינית המתמשכת, את ההקצנה הדתית והלאומנית, את הפערים החברתיים ההולכים וגדלים ואת חוסר הוודאות לגבי העתיד, אי אפשר שלא להיות מודאגים מאוד מהמצפה לנו. מול כל אלה עולה ונעשה דחוף הצורך להציג באומץ ובבהירות את הדרך השנייה, הדרך האחרת. להציג בביטחון ובנחישות חלופה מוסרית, חברתית ומדינית, שתכבוש את ליבם של חלקים הולכים וגדלים בציבור. אי אפשר לבנות חומה ולגייס את הציבור בדיבור מגומגם ומטושטש. אי אפשר ולא נכון לגבש מדיניות רק על פי הסקרים של היום. חשוב להשתחרר מהאשליה כי הטשטוש, ההתחזות והניסיון להצניע את מה שמאמינים בו, הם שיביאו את הציבור אלינו. עלינו להשתחרר מהאשליה שהניסיון להידמות לימין הוא שיביא את המצביעים להתגבר על המשקעים שנוצרו במהלך השנים, לחצות את הקווים ולבחור בדרך החלופית. הטקטיקה הזו מביאה בסופו של יום למה שמכנים "משחק בסכום אפס". היא עשויה להניע תזוזות מוגבלות בתוך הגוש המהווה היום את האופוזיציה. ואולי גרוע מכך, התחושה כאילו אין דרך אחרת עלולה לדלדל עוד יותר את התמיכה במחנה. תמיד יימצאו מי שיחשבו שבהעדר חלופה אמיתית עדיף "המקור" על פני "החיקוי".
  
חברה, ביטחון ואופק מדיני
  
הציונות המגשימה דיברה על כינונה של "חברת מופת". אני מוכן להסתפק היום בחברה ראויה ומתוקנת. על רקע מה שעבר על העם היהודי במאה הקודמת ועל רקע המלחמות שלנו כאן בישראל, קיימת אצלנו רגישות רבה ומוצדקת לביטחון. כולנו מבינים את הצורך להיות מסוגלים להבטיח את קיומנו כמדינה ולתת ביטחון אישי לאזרחיה. מכך שכל מי שירצה לזכות באמון הציבור חייב לתת תשובה הולמת ולהציג חזון חברתי יחד עם ביטחון קיומי ואופק מדיני שיבטיח את זהותה היהודית של המדינה. לשמאל הישראלי (להבדיל מ"השמאלנות" שהיא תמונת המראה של "הלאומנות") יש דרך נכונה ואפשרית להגשמת שלושת המרכיבים החיוניים הללו. על מי שרוצה לשנות מהלך ולהוביל את המדינה בדרך החלופית לומר ולהציג באופן ברור את המשולש שווה הצלעות של: חברה סוציאל דמוקרטית. ביטחון המושתת על עצמנו ועל בריתות בין לאומיות, והפרדות מדינית מרובו של העם הפלסטינאי. לגבי שלושת המרכיבים הללו אסור לגמגם ואסור להסתירם משיקולים טקטיים לכאורה.
 
נכתב בתאריך
21/3/2018הרשמה לניוזלטר שלנו