עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הפיל שבחדר

הוא כבר בן חמישים ועוד קצת. גדל קומה, עורו מחוספס, חדקו מתנופף לכול עבר, וסביבתו מלאת צחנה. כולם יודעים על קיומו, מתבוננים בו ומתעלמים. התכונה האנושית המאפשרת לנו להתבונן ולהתעלם ממה שרואות עינינו באה לידי ביטוי חוזר ונשנה, מעין היפנוזה עצמית של מתבונן ואינו מפנים את מה שמופיע אל מול עיניו.
  
הכיבוש של הגדה המערבית המתחבר אל המצור על רצועת עזה, הוא הפיל שבחדר. רובנו רואים בו גזירת גורל, בדומה למזג האוויר שאין לנו עליו שליטה. שמש או גשם, חם או קר, המשך הכיבוש או הפסקתו, כול אלה הם נתונים הנתפסים על רצף אחד. גזירת גורל הנובעת מחוקי הטבע.
  
הרהורים אלה עלו בראשי כתוצאה מהאזנה לדבריהם של מועמדי מרצ להנהגת המפלגה. רובם ככולם אנשים ראויים, נקיי כפיים חרדים לדמותה החברתית של מדינת ישראל. מדאיגה אותם השחיתות הציבורית הפושה בכול חלקה טובה, מצבם של החקלאים, הפערים הכלכליים בחברה הישראלית, מעמדם של הקיבוצים, אי השוויון בנטל הביטחוני בין אזרחי המדינה ועוד נושאים הקשורים לדמותה החברתית של מדינת ישראל. כול אלה הם נושאים הנזקקים לשיפור דחוף. אלא שהדרך האפשרית והראויה להפסקת הכיבוש של הגדה המערבית והסרת המצור על עזה אינו מופיע כנושא מרכזי בהנמקותיהם מדוע יש להעדיף אותם על פני מועמדים אחרים. במקרה הטוב זהו נושא שולי שראוי באופן הגיוני להתייחסות אגבית.
  
השאלה הנשאלת היא מהן הסיבות למציאות זאת. האם אין להם תשובות לעצמם מהי הדרך שיש ללכת בה כדי להסיר מעלינו את קללת הכיבוש? ואולי הם יודעים שהנושא הזה אינו פופולרי ולכן העיסוק בו אינו יכול לסייע להם בהשגת תמיכה במועמדותם לעמוד בראש הרשימה? קשה לדעת.
  
ובינתיים, משנה לשנה הפיל שבחדר משמין ומצחין כאשר אנחנו מצליחים להתעלם מקיומו. גוזלים קרקעות, מקימים התנחלויות חדשות, סוללים כבישים ליהודים בלבד, שיירת הכיבוש עוברת ואנחנו כאילו שאיננו רואים ומבינים. הייתכן שהסיבה לשתיקת השמאל נעוצה בעובדה שבסתר ליבם הם יודעים שהפתרון הצודק שהיה מקובל ומוסכם עליו, שעיקרו יצירת שתי מדינות לשני העמים כבר אינו ישים יותר? הם מודעים למציאות שהעובדות שנוצרו במהלך חמישים שנות כיבוש הן בלתי הפיכות. אין כוח בעולם שישנה אותן. ובלי שינוי זה, כלומר, פינוי ההתנחלויות מהגדה המערבית, לא ייתכן פתרון לקונפליקט המדמם באזור שלנו.
להערכתי, הפתרון הסמוי של הימין לסיום הקונפליקט בין ישראל והפלסטינים, הוא יצירת הזדמנות לביצוע טרנספר של תושבי הגדה המערבית. והרי את כולה שלי, שלנו, כבר אמרו וכתבו כבר לפני שנים רבות
  
ואילו הפתרון האפשרי של השמאל אמור להיות קבלת ופיתוח הרעיון של ארץ אחת ושתי מדינות החיות במסגרתה בשלום ובשיתוף פעולה ביניהן.
  
שני הפתרונות הסמויים הללו המתנקשים ביניהם, אינם יוצאים כמעט לאור השמש. ולמרות עובדה זאת על אזרחי ישראל לנקוט כבר היום עמדות לגבי תוחלתם ועל המשמעות המוסרית והמדינית של כול אחד מהם. חיוני לצפות ממרצ, מפלגת שמאל בעלת כוונות טובות, לנקוט בהקדם עמדה ריאלית בנושא שאין יותר חשוב ממנו.
  
אם לא נצליח להוציא בהקדם את הפיל מהחדר בו אנחנו גרים, סופנו שניחנק מהצחנה העולה ממנו ונדבקת גם בנו.
 
נכתב בתאריך
26/2/2018הרשמה לניוזלטר שלנו