עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דף קשר להנהגות וחברי הקיבוצים

סיכום 2017 ותכנית עבודה 2018

 

·   להלן סיכום פעילותנו ב-2017:

o    בינואר 2017 הצטרף איציק ארז מחצרים לצוות המטה השיתופי. איציק שימש חמש שנים כרכז רווחה ושירותים בקיבוצו ומביא אתו את פן נוסף בניהול הקיבוץ.

 

o    ב-03.04.17 קיימנו מפגש של פורום הנהגות קיבוצים שיתופיים בקיבוץ יראון בגליל. למדנו יחד את הפוטנציאל הטמון במיפוי המוטיבציה והמחוברות של החברים בקיבוץ, שהכנו עם פרופסור צבי סגל מחברת "מוטיבה", וחזינו בתוצאות המיפוי של קיבוץ רביבים. 

אנחנו ממליצים בחום לקיבוצים לקיים מיפוי זה כבסיס לתכנית עבודה של המזכירות.

 

o    לבקשת מספר קיבוצים קיימנו ב-04.07.17 בקבוצת יבנה כנס בנושא השינויים בביטוח הלאומי. שמענו את התייחסותו של רו"ח שמחה פרקש ועלתה השאלה אם יש מקום לפעולה משותפת של הקיבוצים השיתופיים לשינוי המצב. לאחר הכנס קיימנו שיחות עם מזכיר התנועה הקיבוצית ניר מאיר ועם עו"ד דוד וינשטיין, חבר קיבוץ עלומים ממשרד ליפא מאיר, שליווה את המו"מ עם משרד האוצר. התרשמנו שאין מקום לניסיון נוסף לשינוי המצב והודענו על כך לקיבוצים.

 

  • בחודש נובמבר קיימנו יומיים של חשיבה משותפת למזכירי הקיבוצים "הקיבוץ - תמונת עתיד". שאלנו את עצמנו מהי דמות הקיבוץ העתידי למענה אנחנו עמלים? מהו אותו קיבוץ שהחברות בו תהיה משמעותית עבור חבריו, הצעירים והמבוגרים, בעולמנו המשתנה?  איך היינו רוצים שייראה בעוד 10, 20 שנה? מהן ההחלטות שעלינו לקבל היום על מנת לאפשר התפתחותו של קיבוץ רצוי זה?

שתי התובנות איתן סיכמנו את המפגש הזה היו:

·         אנחנו חיים ביצירה מעוררת השראה שמחייבת תחזוקה אינסופית, אבל ראוי להתמודד עליה.

·         יש להקטין את המרחק בין המשמעות להסדרים, ללמד את עצמנו לדבר משמעות.

 

·   ממשיכים לבקר בקיבוצים השיתופיים...

אחד הדברים המאפשרים לצוות המטה השיתופי לתת תשובה רלבנטית לקיבוצים השיתופיים (ולא רק להם...) בדילמות הייחודיות שלהם, הוא ההיכרות עם מציאות החיים בקיבוצים רבים.

ביקרנו השנה בכ-30 קיבוצים, ביניהם: ברעם, סאסא, יראון, מעגן מיכאל, גלעד, צובה, משאבי שדה, קטורה, יטבתה, סמר, נאות סמדר, גרופית, אילות, משמר העמק, חצרים, רעים, רביבים, שדה בוקר, קבוצת יבנה, בארי, מגדל עוז, עלומים, בארות יצחק, לביא, שדה אליהו, שער הגולן, גבע, גן שמואל ורמת רחל.

בחלק מקיבוצים אלו חברנו להנהלת הקיבוץ בייעוץ וליווי של תהליכים שונים.

ישנם קיבוצים אותם אנחנו מלווים באופן שוטף.

·   ולא רק בשיתופיים

בעקבות שמועות נסענו לנצר סרני, קיבוץ שעשה את כל הדרך לשינוי ולאחרונה, אחרי סדרה של מהלכים לביטול השיוך ותהליכים חברתיים, ביקש מרשם האגודות לרשום אותו שוב כקיבוץ שיתופי ונענה...

ליאור שמחה, מזכיר הקיבוץ, ביקש להגיע לפורום מזכירי הקיבוצים השיתופיים...

אנו מקוים שקיבוץ זה מהווה סנונית ראשונה.

 

·   הנהלת המטה השיתופי:

הנהלת המטה השיתופי נפגשה חמש פעמים במהלך השנה.

בהנהלה חברים צחי רם מזכיר רביבים, יניב הגי מזכיר בארי, אורי אופיר מזכיר משמר העמק, מיכל צורן מזכירת סאסא, אסף בית אריה מזכיר קבוצת יבנה וצוות המטה השיתופי - יהודה, מאיה ואיציק . בין היתר:

o        החלט לחבור לעשייה התנועתית בנושא מעורבות בחברה ולחזק אותה. 

o        החלט על קיום מפגש המזכירים בן יומיים שנושאו: הקיבוץ - תמונת עתיד. בנאות סמדר

o        אושרה תכנית העבודה ל-2018

o        עלו מספר נושאים רלבנטיים למפגשי פורום המזכירים.

 

·        יום עיון לזכרו של אמרי רון ז"ל

          השתתפנו ביום המכובד שנערך לזכרו של אמרי רון ז"ל במשמר העמק, לרגל הוצאת הספר "שיתופיסט".

 

·     ובתנועה הקיבוצית:

o     הוקם גוף של קיבוצים מעורבים בחברה שהושק בכנס ההנהגות במעלה החמישה. נכון להיום הצטרפו אליו 14 קיבוצים (רובם מתחדשים). קיבוץ הרוצה להצטרף צריך להקצות בתקציבו סכום של 10,000 ₪ ולשלוח נציג לאספות הגוף, בהן ייבחרו הפרויקטים למעורבות בחברה. מתוך הפרויקטים שייבחרו, יוכל כל קיבוץ למען את הכסף שהוא הקצה לתמיכה באחד מפרויקטים אלו.

o       נושא המודעות של חברי קיבוץ למרכיב הזהות הקואופרטיבי שלהם, ממשיך להיות נושא מרכזי שמעסיק את התנועה הקיבוצית.

o       וכמובן המון מאבקים בנושאי חקלאות, בניה ועוד.

 

·     תכנית העבודה ל-2018

בתכנית העבודה ל-2018 קבענו ש:

o       נמשיך לקיים ביקורים בקיבוצים, לפחות פעם בשנה בכל קיבוץ, ללוות מקרוב תהליכים בקיבוצים לפי הצורך וללוות ממלאי תפקידים לבקשתם.

o       קבענו תאריכים לחמישה מפגשים של פורום מזכירים, הראשון בהם, ב-05.02.18 בקיבוץ גן שמואל, יהווה המשך לסדנה בנאות סמדר ויעסוק בדרכים לדיבור משמעותי ביומיום.

o       השנה נתחיל לקיים פורום רכזי שירותים ופורום מנהלי רווחה, בפורמט של פורום עמיתים. איציק שוקד על הרכבת רשימת המשתתפים, הפניות ייעשו בהקדם.

o       אנחנו שוקלים לקיים פורום עמיתים של אנשי הכלכלה בקיבוצים השיתופיים... הבנו שגם להם סוגיות משותפות שכדאי לדון בהם ביחד.

o       התחלנו לעסוק בקביעת קריטריונים להשוואה ניהולית בין הקיבוצים - מעין OECD קיבוצי...נפנה אליכם בקרוב לקבלת נתונים. המטרה לייצר כלי בו נוכל לבחון עצמנו בהשוואה לאחרים בתחומי חיים שונים.

o       ממשיכים ללוות ולעודד קיבוצים לקיים מיפוי מוטיבה למוטיבציה ומחוברות כבסיס לתכנית עבודה.

o       מתכננים מפגש "מועצת המטה השיתופי" עליו התחייבנו בזמן שינוי המבנה הארגוני.

o       התחלנו לתכנן כנס שנתי שבכוונתנו לקיים בסוף השנה.

o       איציק החליף את יהודה בליווי קורס מנהלי קהילה של התנועה.

 

o  תקשורת של המטה השיתופי:

אתר שווים ממשיך להיות אתר עצמאי - במה למחשבות והגיגים בנושא השיתוף ובכלל... www.shavim.org.il/

נוצרה רשת אורגנית של התייעצות ושיתוף מידע בין מזכירי קיבוצים. אנחנו פועלים לשמירת המידע שמצטבר בה ולהנגשתו למחפשים העתידיים.... מי שמעוניין לשאול שאילתא מוזמן לפנות במייל לאיציק itzik@tkz.co.il

 

 

יהודה סלומון   054-5637727   y.tzuba1@tkz.co.il

מאיה שפיר     054-9799115   maya@tkz.co.il  

איציק ארז      052-5013522   itzik@tkz.co.il

נכתב בתאריך
29/1/2018הרשמה לניוזלטר שלנו