עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

רפיסות רוחנית

"השמאל שכח מה זה להיות יהודים" לחש בנימין נתניהו באוזנו של הרב כדורי. "השמאל שכח מה זה להיות יהודים" קבע גם אבי גבאי מנהיג מפלגת העבודה הטרי. ואחריהם באו אנשים נוספים שהביעו תמיכה באמירות אלה. חשוב לזכור שאפילו האנטישמים ידעו שהגדרתו של אדם כיהודי נובעת מזהותה היהודית של אמו או לחילופין אם החליט להתגייר ולהפוך ליהודי. מכאן שאין באפשרותו של יהודי לברוח משייכותו הלאומית לעם בו נולדה אמו.
  
בשנות ילדותי בקיבוץ למדתי במשך שעות רבות תנ"ך. הלימודים התרכזו בתולדות עם ישראל בארצו ובעיקר באמירותיהם של הנביאים ירמיהו, ישעיהו, עמוס ואחרים. בנוסף למדנו את פרקי אבות תוך דגש על האמירות המוסריות שמופיעות בהן. במהלך שנות הלימודים סיירנו במקומות בהם התרחשו לכאורה האירועים ההיסטוריים שמהווים עד היום את הנרטיב ההיסטורי היהודי. את התלמוד לא למדנו אבל השקענו שעות רבות בלימודים של הוגים חברתיים שבעיקרם היו בעלי נטיות סוציאליסטיות ומרכסיסטיות.
  
בתום תקופת הלימודים במוסד החינוכי קיבל כל חניך ספר תנ"ך עם הקדשה בה נכתב:" והגית בספר הזה, בעתות של הגות וכמיהה".
 
שנים רבות לא קראתי בספר זה. הוא היה מונח על המדף מיותם וכמעט ונשכח. עד שלפני שנים אחדות חידשנו את מנהג קבלות השבת שבמרכזן פרשות השבוע אותן דורשים ומפרשים חברי הקיבוץ, מה שעולה מהתובנות והפירושים שניתנים לפרשות על ידי הדרשנים, רובם ככולם חניכי המוסד החינוכי לדורותיהם, שדברי הנביאים וסיפורי המקרא שנלמדו במוסד החינוכי לפני עשרות בשנים, נספגו והופנמו והפכו ליכולת להתאים אותם למציאות הקונקרטית בה אנחנו חיים בימים אלה. מסתבר שלמרות שלא הגינו בו, בספר הספרים יומם ולילה, כפי שקיוו מורינו, הצלחנו לבנות לעצמנו השקפת עולם הנשענת על עיקרי דברי הנביאים בתחומים החברתיים והמוסריים. והחשוב מכול הוא השתתפותנו רבת השנים בניסיון להגשים בחיי היום יום את העולה מתפיסת עולמם.
  
לא תמיד הצלחנו, כי הרי ההגשמה במציאות היומיומית קשה הרבה יותר מאשר השמעת הראוי שיתממש במציאות היומיומית. מרכיבים משמעותיים בהשקפת העולם שלנו הם: הסתייגות מתופעת ניצול הכוח והמעמד למען הפקת טובת הנאה אישיים, ביקורת נוקבת על מעשי שחיתות שלטונית ואישית, היחס המכבד לעני ולנזקק, לאחר ולשונה מאתנו, התייחסות שוויונית לעמים אחרים שבא לידי ביטוי באמונה בשוויון ערך האדם באשר הוא אדם, טיפחנו את ההבנה שיושר אישי ודוגמא אישית הם המפתחות להנעת אנשים לעצב ולהגשים דרך ומטרה. כול אלה הם ,לדעתי, עיקר העיקרים של יהדות הנביאים שראוי לדבוק בה ואותם רכשנו במהלך לימודינו במוסד החינוכי ולאחר מכן בחיינו כחברי קיבוץ.
  
תפילות ולימודי תלמוד עומדים לדעתי בדרגה נמוכה הרבה יותר מאשר מימוש במעשה היומיומי של הכתוב במקורות בהתרבות היהודית העתיקים והמודרניים כאחד.
  
מסתבר שלמרות שלא הגינו בו יומם ולילה לא נשכחה מאתנו גרסת נעורינו. לעיתים נדמה לי שלא אנחנו, אנשי השמאל, שכחנו מה זה להיות יהודים אלא דווקא החרדים המפלים בין בני אדם על רקע מגדרי או עדתי.
  
הם המסרבים לשרת בצבא בהנחה שהחילוניים יגנו עליהם בעוד הם יושבים ולומדים תורה ולעיתים קרובות מסרבים על רקע של מוצא עדתי לקבל תלמידים שמוצאם מעדות המזרח. ולחילופין, אנשי הציונות הדתית המתנחלים בגדה המערבית, גוזלים את כבשת הרש הפלסטינית וגוררים את כולנו להקמת מדינה דו לאומית שבסופה תהיה בעלת רוב ערבי מוצק.
  
החרדים ואנשי הציונות הדתית מדברים בשם היהדות. איש מהם לא יעז לטעון שהם שכחו מה זה להיות יהודים. להפך. על פי תפיסתם הם הביטוי העליון של היהדות והאנושות כולה. ואילו יהודים הרואים את עצמם שייכים לשמאל מלקים את עצמם כראויים לשם התואר יהודים ולעיתים מתביישים בשייכותם לעם הזה. נכון, חלק מאתנו הפכו ליהודים וגטטיביים, כלומר יהודים של מובן מאליו. העמקת לימודים של תכנים יהודיים ספציפיים היא חיונית למען הרחבת הדעת והעמקת הקשר וההיכרות עם תרבותו של עמנו. אבל החשוב ביותר הוא הניסיון לתרגם את התכנים החברתיים המהווים חלק בלתי נפרד מהיהדות לאורחות חיים המתממשים בחיי יום יום.
  
יהדות השמאל שהיא יהדות הסיכוי להגשים את החזון הציוני באופן ראוי ואנושי, מתקפלת בפני אלה המוליכים באופן ודאי לסיום החלום שהיה בעבר משותף לרוב רובו של העם היהודי בישראל.
  
אם מדינת ישראל תתנהל על פי התפיסות החרדיות או לחילופין על פי התפיסות של תומכי המתנחלים, או שילוב בין שתיהן, רבים מקרב היהודים אנשי השמאל ייאלצו לוותר על רצונם להיות גאים ביהדותם ועל הסיכוי להגשים את החלום הציוני בארץ ישראל.
  
אפילוג: בעוד אני כותב את הרשימה הזאת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכניס אצבע עבה לעינם של הפלסטינים ושל העולם המוסלמי כולו ומנהיגים ישראלים סוברים שהכרה בירושלים כעיר הבירה של ישראל חשובה יותר מהשגת השלום.
  
והנה לנו כול הסיפור כולו. רפיסות רוחנית כבר אמרנו?
  
נכתב בתאריך
10/12/2017הרשמה לניוזלטר שלנו