עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופיות בין הרצוי למצוי - כנס המטה השיתופי בנאות סמדר, 23/10/2017

השבוע נפגשו 45 מזכירים וממלאי תפקידים אחרים בקיבוצים שיתופיים, מקיבוצי התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי, לסדנת חשיבה - "הקיבוץ תמונת עתיד".
הסדנה התקיימה בנוף הפיזי והאנושי מעורר ההשראה של המדרשה בקיבוץ נאות סמדר שבערבה.
  
המשתתפים, אשר הגיעו מסאסא וברעם בצפון עד אילות בדרום, טעמו קצת מאורח החיים הייחודי של חברי נאות סמדר (הארוחה השקטה, הליכת המשך בטור שקט עם הזריחה, השקט וההשתהות, העיסוק העמוק ביחסים בין החברים ובמורכבות שלהם).
  
בתחילת הכנס שמעו מעו"ד מרב ניב סקירה על המגמות והתהליכים הקורים היום בקיבוצים.
  
אח"כ התחלקו לקבוצות שחציין עסקו בצפי לעתיד במידה וניתן לכוחות הטבעיים לפעול (המצוי) וחציין עסקו בבניית תמונת עתיד לקיבוץ אותו היינו רוצים לראות (הרצוי).
  
ההבנה שהתגבשה בין המשתתפים לאחר מספר סבבי דיון נוספים, היתה כי יש לעסוק יותר במשמעות הקיבוץ, בשאלת ה"למה" וכי עיסוק מעין זה נכון שיעשה במשותף על ידי ממלאי תפקידים וחברים "מן השורה", מבוגרים וצעירים מהדורות השונים. נושאים כמו המשימתיות והמעורבות בחברה כמרכיב מרכזי בבניית משמעות, הצורך בלימוד מתמיד של המציאות והתחדשות מתמשכת, טכנולוגית ומחשבתית, תוך שמירה על רלוונטיות, משמעות וערכים עלו גם הם בקרב המשתתפים בסדנה.
  
מאיה שפיר מהמטה השיתופי בתנועה הקיבוצית מתארת: "עלינו להזכיר לעצמנו למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים ולמה היינו רוצים לכוון. שאלת העתיד הרצוי אמורה להשפיע על כל ההחלטות היומיומיות וההסדרים בהם אנו עוסקים כל הזמן. עלינו לייחד שיחה בקיבוץ על שאלת הלמה, החזון, תמונת העתיד אך גם לקרב את השיח הפרקטי לשיח החזוני, וללמד עצמנו לחבר את שתי השיחות הללו על בסיס יומיומי".
  
בסיום המפגש כל אחד מהמשתתפים/ות ציין/נה מה הוא/היא לוקח/ת אתו/ה לתפקידו/ה בקיבוצו/ה, ובשיחת הסיכום העלו את הדברים שניתן לקדם יחד, כקבוצה, על מנת להשפיע על דמות הקיבוץ העתידי בכלל.
  
נכתב בתאריך
27/10/2017
גלריית תמונות
הרשמה לניוזלטר שלנו