עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השבוע בתנועה הקיבוצית - 28.9.2017
אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן
HEADER
28.09.2017

_____13
התנועה הקיבוצית לקחה חלק בטקס הממלכתי לציון חמישים שנה להתיישבות בגוש עציון, בגולן ובבקעת הירדן כן באירוע החגיגי לציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון בהר הרצל
מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "גוש עציון הוא מפעל ציוני שרובו המוחלט של העם מאוחד סביבו" 
המשנה למזכ"ל, גיל לין: "התנועה הקיבוצית הוקמה על מנת להגשים את הציונות, ואנו ממשיכים להגשים את הציונות האמיתית גם היום"
0
בתמונות: (מימין) מזכ"ל התנועה ניר מאיר עם מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי אמיתי פורת בגוש עציון, (משמאל) חגיגות 120 שנה לקונגרס הציוני בהר הרצל

ביום רביעי (אתמול), התקיימו במקביל שני אירועים גדולים לציון המעשה הציוני, בהשתתפות נציגי התנועה. מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, השתתף בטקס הממלכתי לציון חמישים שנה להתיישבות בגוש עציון, בגולן ובבקעת הירדן, באירוע נכחו גם ח"כ חיים ילין - נחל עוז, אריה כהן - ראש המועצה האזורית מגילות ממצפה שלם ויואל מרשק מגבעת השלושה.
המשנה למזכ"ל התנועה, גיל לין יחד עם עשרה נציגים נוספים מהתנועה הקיבוצית, לקחו חלק באירוע החגיגי לציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון בהר הרצל.
ניר מאיר התייחס לדיון סביב קיום הטקס הממלכתי: "ציונות היא ציונות ולא משנה מי נמצא בממשלה; ההתיישבות בכפר עציון ואיתו גוש עציון כולו, רמת הגולן ובקעת הירדן, הם מפעל ציוני שרובו המוחלט של העם מאוחד סביבו ; מי שמנסה להפוך את היום המיוחד והממלכתי לציון הצלחתו של מפעל ההתיישבות בגוש עציון, רמת הגולן ובקעת הירדן לקמפיין לסיפוח מיליוני פלסטינים לישראל פוגע בחזון הציוני ובעתיד מפעל ההתיישבות– לכך איני יכול להסכים".
מאיר סיפר כיצד שמע מאביו בתור ילד, בתחילת שנות השישים, את סיפור הגבורה של תושבי הגוש במלחמת השחרור, וכיצד הגיע הוא עצמו בתור חייל וקצין ולאחר מכן במסגרת תפקידיו הנוספים לגוש עציון.
במקביל לאירוע בגוש עציון, השתתפו פעילי התנועה הקיבוצית, בראשות המשנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית, גיל לין, באירוע החגיגי לציון 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון. נוסף לנציגי מטה התנועה, בלטו בין המשתתפים קבוצות מלוכדות של מדריכים וחניכים מתנועות הנוער הכחולות בחו"ל, ביניהם נציגי השומר הצעיר העולמי שהופיעו עם חולצות כחולות עליהן הכיתוב: "All we are saying is give peace a chance", וכן קבוצה גדולה של חניכי הבונים דרור העולמית שהגיעו עם דגל התנועה. פרט לנציגות הבולטת של התנועה הקיבוצית ותנועות הנוער שלה, בחלקים רבים במופע עצמו בא לידי ביטוי מקומה המרכזי של התנועה הקיבוצית בהיסטוריה של הציונות.
המשנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית מסר: "הקיבוצים מממשים הלכה למעשה את חזון הציונות בארץ ישראל שהחלה בקונגרס הציוני הראשון. מלאכת ההתיישבות היא מפעל חיים ואינה נגמרת רק עם אירוע העליה לקרקע. זהו מאבק מתמשך שאנו גאים לקחת בו חלק משמעותי כבר למעלה מ-100 שנים וכך נמשיך ונפעל גם בעתיד". גיל לין הוסיף: "החזון הציוני שהותווה בבאזל רלוונטי גם היום ממנרה בצפון דרך נחל עוז בעוטף עזה ועד יטבתה בדרום. הציונות בימינו מציבה בפנינו אתגרים חדשים, ואנו נערכים, בתנועה ובקיבוצים, להתמודדות אמתית עם אתגרים אלה". 
_____13
שר החקלאות אורי אריאל בסיור בעוטף עזה:
״נעשה את המקסימום להכפלת ההתיישבות והרחבת החקלאות״
מזכ"ל התנועה: "לא משאירים פצועים בשטח - אנחנו כאן היום עם שר החקלאות בכדי לממש את העיקרון הזה"
0
ביקור שר החקלאות בכרם שלום
שר החקלאות, אורי אריאל ביקר ביום שני השבוע בקיבוצי חבל אשכול שבעוטף עזה – כרם שלום, סופה וחולית. מטרת הסיור הייתה לבחון מקרוב כיצד ניתן להרחיב את ההתיישבות ולמנף את החקלאות בישובי וקיבוצי עוטף עזה. את הסיור אירח יו"ר המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, יחד עם ניר מאיר, מזכ״ל התנועה הקיבוצית, אמיתי פורת, מזכ"ל הקיבוץ הדתי ובהשתתפות גאל גרינוולד יו"ר החטיבה להתיישבות ומנכ"ל החטיבה צביקי בר-חי.

הביקור נפתח בקיבוץ כרם שלום. יו"ר הקיבוץ הנכנס, אודי אורנשטיין (רביבים) ומרכז המשק ליאור דפנר (גבולות) סקרו בפני השר וכלל הנוכחים את הבעיות העכשוויות בקיבוץ ובראשן מצב התשתיות והרצון לקדם את הצמיחה הדמוגרפית בהתאם להחלטה ליצור קיבוץ מעורב של חילוניים ודתיים לאומיים.
בנוסף אליהם דיברו בפגישה גם מספר חברי קיבוץ שהעלו גם הם בעיות נוספות המעכבות את המשך הצמיחה של הקיבוץ, אך יחד עם זאת את האמונה שלהם ביכולת לחדש במקום קיבוץ פורח.

בכרם שלום אמר השר: "האתגר המשמעותי בימים אלו, שלוש שנים אחרי מבצע צוק איתן, הוא זירוז ההליכים לקליטת משפחות נוספות בישובי ובקיבוצי המועצה והאפשרות להמשך פעילותה של החטיבה להתיישבות באזורים אלו".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "כשנכנסתי לתפקידי הגדרתי כי התנועה הקיבוצית איננה משאירה "פצועים בשטח". סימנו כמה קיבוצים שאנו, כתנועה, מטפלים בהם באופן הדוק בשל מצבם. אחד מהם הוא כרם שלום. אנחנו כאן היום עם שר החקלאות בכדי לממש את העיקרון הזה. כיו"ר קיבוצים בצפון העוטף בעבר, ראיתי איך הקיבוצים מתאוששים ונבנים מתוך משברים קשים ועל רקע ביטחוני לא פשוט. אני משוכנע כי אם נדע איך להעדיף את הקיבוצים הרחוקים והדרומיים יותר, נאפשר גם כאן צמיחה ושגשוג".
מאיר הדגיש את תרומתה הרבה והמשמעותית של החטיבה להתיישבות שראשיה לקחו אף הם חלק בסיור, והביע את ביטחונו כי עם שיקום התשתיות בכרם שלום, יהפוך המקום לאטרקטיבי יותר לקליטה.

השר אריאל: ״מרגש לראות את תנופת ההתיישבות והחקלאות בישובים ובקיבוצים באזור עוטף עזה. לשמחתנו, החטיבה להתיישבות חזרה לפעילות ונעשה את המקסימום להכפלת ההתיישבות והרחבת החקלאות".

בביקור ביקשו אנשי כרם שלום לבדוק האפשרות להקמת מכינה קדם צבאית בקיבוצם, ותוך 24 שעות, הודיע להם השר אריאל כי התקבלה תשובה לחיובית לבקשתם וכי שלוחה של מכינת עין פרת, בדומה לזו של קיבוץ סופה, תוקם כבר בשנה הבאה בקיבוצם. 
_____13
תעשו בוררות, לא סכסוכים
"מחלוקות הן חלק מהחיים וצריך לדעת לנהל אותן בתבונה"
____________...
אחרי שיחה ארוכה עם עו"ד תקוה טננבוים העומדת בראש המוסד לגישור ובוררות בתנועה הקיבוצית בשנתיים האחרונות, מגיעים למסקנה ברורה – אם חס וחלילה נקלעתם לסכסוך עם הקיבוץ או עם חבר אחר בקיבוץ, פשוט תגיעו לדבר איתה. בשיחה היא מציינת בסיפוק כי חלק מהמחלוקות מסתיימות לשביעות רצון הצדדים עוד בשלב המקדמי שהיא מנהלת עם הצדדים, לפני שהתקיים הליך גישור או בוררות. "אנחנו לא גוף עסקי שמטרתו להגדיל את מספר התיקים. מטרתנו לסייע ביישוב מחלוקות ואם ניתן להביא לסיום המחלוקת כבר בהליך המקדמי ולחסוך לקיבוץ ולחבר כסף ואנרגיות אני שמחה על כך", היא אומרת.
עו"ד טננבוים, חברת קיבוץ ניר-עם, מחזיקה מלבד תואר במשפטים (עו"ד) גם בתואר ראשון בסוציולוגיה וחינוך ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, אך מעל כל אלו בניסיון רב בניהול קיבוץ ובנבכי ההסכמים וההסדרים בין הקיבוץ וחבריו לרבות: פנסיה, שיוך דירות, שיוך נכסים, חברים עם צרכים מיוחדים, בנים התלויים בחבר, קליטה לחברות מלאה ועוד. ניסיונה נצבר בתקופת כהונתה כמזכירת קיבוץ כפר עזה במשך חמש שנים (כולל שני מבצעים ברצועת עזה- עמוד ענן וצוק איתן).

תקוה, איך פונים אליכם ומתי?
"תחילה יש חובה למצות הליכים פנימיים בתוך הקיבוץ. זאת לא רק חובה פורמלית: אנחנו לא באים להחליף את מוסדות הקיבוץ ויש חשיבות רבה למיצוי כל ניסיון ליישב את המחלוקת בהליכים פנימיים. בחלק מהקיבוצים יש "חובת בוררות" בתקנון הקיבוץ לפיה לאחר שמוצו כל ההליכים הפנימיים - יש חובה ללכת לבוררות. בקיבוצים בהם אין חובת בוררות נדרשת הסכמת שני הצדדים כדי לקיים הליך בוררות. ככל שיכירו יותר את היתרונות המפליגים של הליך הבוררות ולא יסרבו לפנייה לבוררות רק כדי להקשות ולהתיש את הצד השני, נצליח לצמצם את המחלוקות ולחזק את החוסן החברתי של הקהילות הקיבוציות.
אני מזמינה אתכם להיעזר בנו ולראות בנו כתובת טבעית וראויה ליישוב מחלוקות".
_____13
תמונת השבוע - קיבוץ סופה לא שוכח את הדר 
0
"יש לך שתי אפשרויות – להתעסק בעצמך או לעשות משהו טוב יותר", כך נהג סגן הדר גולדין ז"ל, שנהרג במלחמת "צוק איתן", לומר לחייליו.

אחד הרגעים הקשים הזכורים מהמלחמה הוא קרב רפיח, בו נפלו באוגוסט 2014 שלושה לוחמי צה"ל– מפקד סיירת גבעתי רס"ן בניה שראל, סמ"ר ליאל גדעוני וסגן הדר גולדין, במהלך פעילות נגד מנהרות התקיפה של חמאס באיזור.  

לכאבה העצום של משפחת גולדין נוספת ההתמודדות המייסרת עם היעדרה של גופת בנה, שמוחזקת עדיין בידי ארגון הטרור בעזה וטרם הובאה לקבורה.

במכינה הקדם צבאית המעורבת של "דרך פרת" שהוקמה השנה בקיבוץ סופה בעוטף עזה, בה לומדים 40 צעירים וצעירות חילונים ודתיים, בחרו להוקיר את ההקרבה של סגן גולדין ומשפחתו ולהנחיל את סיפורו לדורות הבאים, וקראו למכינה על שמו.

האמירה של הדר לחייליו אומצה כמוטו של המכינה - ואנו מחזקים את ההחלטה של חברי הקיבוץ ומייסדי המכינה ללכת לאורו, ואת בחירתם הראויה לזכור ולהזכיר יום יום את גבורתם של הלוחמים שנפלו על ביטחונם ובטחון המדינה.
_____13
חגים? באגף החינוך מכינים את מפעלי החורף
____________...
הכנת מדריכים במצפה רביבים, השבוע

צוות אגף החינוך החל השבוע את ההכנה המעשית למפעלי החורף של התנועה הקיבוצית בהכנת מדריכי הנעורים בקיבוצים לקראת לכנס י"א ומסע י"ב. ההכנה החלה במצפה רביבים, בהכרות עם סיפור ההתיישבות בנגב ולמידה על סוגיות החיים באזור לאורך השנים. לאחר מכן המשיכו המדריכים בשיחה וחשיבה על תפקיד מדריך הנוער בקהילה והעצמת הבחירה של הנוער במנהיגות מתוך עשייה ובחירה לתרום לחברה הישראלית, כבסיס ליכולתם של מדריכי הנעורים ללוות את בני הנוער בתהליכי הבחירה בשירות משמעותי, שנת שירות, מכינה ועוד.
_____13
התחלות חדשות וקווים מקבילים – שולחן הדרכה לרשת הגן הקיבוצי
ח"כ טרכטנברג: "איכות הטיפול המוענק על ידי הדמויות שנמצאות בקשר ישיר עם התינוקות והפעוטות במסגרת החינוכית, לצד איכות הסביבה החינוכית - טיפולית, המעצבת את התפתחותם הפיסית, השכלית, הרגשית, התרבותית, הינן קריטיות לשלומם הנפשי"
____________...
בתמונה: קבוצת המדריכות של רשת הגן הקיבוצי

דבריו אלו של ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג מיושמים בקיבוצים - לא רק לגבי ילדים מגיל לידה עד שלוש אלא גם על הגילאים הבוגרים יותר, שלוש עד שש. גישה זו צריכה להישמר הן בתחום הפדגוגי והן בתחום הארגוני ולשם כך הוקם באופן רשמי ביום שלישי ה-26/9/17 שולחן הדרכה מקצועי אינטרדיסציפלינרי לרשת הגן הקיבוצי המבוסס על שותפויות, למידה וידע שנוצר מדיאלוג דינמי ומתמיד בין גופים אקדמיים ומוסדות המדינה לבין מדריכות, מנהלות, הורים וקהילות הלוקחות אחריות על חינוך ילדיהם. להקמת "השולחן" קדם תהליך מיון מוקפד שארך חצי שנה ודרש תיאום מיוחד בין דרישות אקדמיות ורגולטוריות באמצעות תכנית 'מסגרות תחילה' של אגף מעונות יום במשרד רווחה.
שולחן ההדרכה משמש בית מקצועי ל- 22 מדריכות מכל הארץ (קיבוץ קלי"ה בדרום ועד קיבוץ שמיר בצפון), הנפגשות בתדירות חודשית בגבעת חביבה ובסיוע קרן חבצלת. השולחן תומך במתן מענה הדרכתי/ייעוצי/הכשרתי למערכות גיל רך הפועלות על פי תפיסת החינוך הקיבוצי בגילאי לידה עד 6. ליווי וחיזוק צוותי החינוך בגיל הרך, הנדרשים להוות בסיס הביטחון עבור תינוקות, פעוטות וילדים צעירים, הוא המפתח לחיזוק ההיענות לצרכיהם הרגשיים והפיסיים. משפחות הילדים והצוות החינוכי בגילאים המוקדמים מהווים גורמים מכריעים לשלבים המאוחרים יותר  לכל תחומי ההתפתחות. הבנה זו היא המכוונת את שולחן ההדרכה בגן הקיבוצי.  
על מנת שתוכלו להכיר, לשאול ולהיווכח בעצמכם, נשמח לבוא להציג את תפיסת ההדרכה הרחבה בכל קיבוץ וקיבוץ ובכל איזור ואיזור המעוניינים בכך. ליצירת קשר למפגש היכרות מוזמנים לפנות אל נעה שחר – פיצר ממחלקת הגן הקיבוצי בתנועה הקיבוצית בטלפון050-5791269 או באימייל noashfi@tkz.co.il .   
_____13
 יוסי אלפי ורן כהן מזמינים אתכם למופע -
90 שנה לקיבוץ הארצי בפסטיבל מספרי סיפורים
____________62
מופע הפתיחה של הפסטיבל- "דרך ארץ"- 90 לקיבוץ הארצי
יום חמישי ה-5.10.17, בשעה 19:00, בתיאטרון גבעתיים 


מה סוד קסמו של הקיבוץ? סיפורים בני 90 עולים ומציפים אותנו בגעגוע לחברה החדשה שנוצרה כאן בארץ חמדת אבות.
"נערי הקיבוץ" של פעם הם היום מנהיגיו, הנפגשים על במה אחת לספר ולהביא לנו מעט מניחוחה של המדינה מימיה הראשונים. בואו להיכנס לעומקם של סודות הקיבוץ הארצי.

מנחה ומספר: יוסי אלפי, מוסיקה: ששי קשת, שלישיית שריד המיתולוגית.
יספרו: אבשלום (אבו) וילן, דני קרוון, פרופ' אביבה חלמיש, מיכל סנונית, אבי בניהו, רן כהן, חיים (גו'מס) אורון, יהושע סובול.  
בואו בהמוניכם!


_____13
מדור חדש: 'עסק קיבוצי'​ - עסקים קטנים שהוקמו ביוזמה מקומית
והפעם... "טחינא" מפעל בוטיק לייצור טחינה בקיבוץ נתיב הל"ה
________28
________28
תהליך ההקמה של "טחינא" החל לפני כחמש שנים ע"י מיכל מלמד (המקימה והבעלים), חברת קיבוץ נתיב הל"ה. מיכל היא פסיכולוגית קלינית שיום אחד החליטה על שינוי גדול שצריך לבוא, והקימה מפעל לטחינה.
ייחודה של טחינא הוא בתהליך הייצור שלה, השואף לגעת כמה שפחות.  בתהליך זה נשמרים ערכיו התזונתיים הגבוהים ביותר של השומשום וכן מתקבל טעם חדש, עצמתי ומלא חיים.

בשנה האחרונה נמכרת "טחינא" במגוון חנויות ברחבי הארץ, בעיקר חנויות בריאות ומעדניות. התפוצה עולה, הביקורות טובות ומחזקות ובקרוב תתחיל להיות משווקת גם במרכוליות של קיבוצים ברחבי הארץ.


מוזמנים לבקר למפעל, להתרשם ובעיקר לטעום!

לפרטים נוספים: 02-9900213 / kasumsum2012@gmail.com
--------
רוצים שהעסק שלכם יפורסם בפינה זו?
שלחו אימייל עם כמה משפטי הסבר על העסק בצירוף תמונות
השאירו פרטי התקשרות, מייל וטלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם.
haim@tkz.co.ilולמי שפספס את ברכת השנה הטובה!
(ראו הפירוט מטה...)
_____13
____________...
מטה התנועה הקיבוצית פעל השנה באופן נמרץ בתחומי אחריותו השונים, כחלק מהעבודה המתמשכת והשיטתית לקידום התנועה ועיצובה מחדש. אלו כמה מההישגים המרכזיים אליהם הגיעו במטה התנועה השנה, בזכות שיתוף הפעולה והתמיכה שקיבלנו מכל אגפי התנועה, מנהלי האגפים והמחלקות, הפעילים והמתנדבים בכל הקיבוצים: ועידת התנועה הקיבוצית החמישית שהתקיימה בעין-גב, בה הוגדרו מחדש חזון העשייה החברתית והמעורבות של התנועה הקיבוצית בחברה הישראלית תחת הכותרת "קיבוציונות מאז ולתמיד".
הקמת אגף "צעירים ומעורבות בחברה" שיפעל לקידום אחריות ומעורבות בחברה הישראלית. התחלנו ביצירת שיתופי פעולה חדשים עם מגוון תנועות וארגונים. סיורים בכ-80 קיבוצים כדי להכיר את המאפיינים הייחודיים של כל קיבוץ ולשפר את הייעוץ והתמיכה שמעניקה התנועה לקיבוצים. פעילות לשימור הזיכרון הקולקטיבי של חלקנו ביצירה הציונית, כולל מועצת התנועה בבארי שציינה 70 שנה ל-11 הנקודות, הענקת פרס ישראל לצביקה לוי (האבא של החיילים הבודדים בתנועה הקיבוצית) ואירוע לציון 24 שנה ל"בית ראשון במולדת". הישגים משמעותיים במו"מ הארוך והקשה על המיסוי הקיבוצי, המשמרים את זכות ההכרעה של כל קיבוץ וקיבוץ בשאלה אם כמה ועד איזו רמה הוא מבקש לשמר את ערכי הערבות ההדדית והשיתוף. המשך המאבק הבלתי נגמר והסזיפי לחידוש הבניה בקיבוצים בו התמודדנו עם הפקעת קרקע חקלאית בסיטונות במסגרת הותמ"לים. ליווי וטיפול פרטני לקיבוצים שנקלעו למשבר - "לא משאירים פצועים בשטח". לקיחת חלק במאבקים עונתיים ומתמשכים על זכותה של החקלאותהישראלית לשגשג._____13
מה אגף הכלכלה עשה למענכם השנה?
____________...
באגף כלכלה, ביחד עם המחלקה המשפטית וקרן קמ"ע פעלו גם השנה, כבכל שנה, למען חברי וחברות הקיבוצים במספר תחומים: במחלקת הקרקעות והבניה פעלנו לפריצת חסמים בתחומי הבניה והשיוךובנושאים נוספים. פעילי המחלקה ביקרו ביותר מ-150 קיבוצים כדי להנגיש להנהלות ולחברים את המציאות המורכבת בתחום הבניה והשיוך. המחלקה נאבקה לשמירת היעדים והאינטרסים של הקיבוץ וחבריו עם – ולא מעט מול - מוסדות המדינה; כך בבג"ץ חלופת האגודה והפיקדון, בהסדר הביניים, בניה בקיבוצים לא משייכים, מוסדות ציבור, פיצול דירות, קרקע זמנית, נוהל משכנתאות חדש, מימון הבניה ועוד. בגזרת מחלקת החקלאות השתתפות במאבקים בתיקון 27 לחוק המים, פעילות לתיקון חוק ההתיישבות, לשמירה על התכנון החקלאי ומשטר המכסות, לחיזוק הקשר עם ארגוני החקלאים ולביטול מס מעסיקים על עובדים זרים בחקלאות, בין היתר. האגף פעל גם בתחומים אחרים שהבולט שבהם היה מאבק המיסוי, וכן בתחומי האנרגיה, בסוגיית הפיצויים ובתחומים נוספים, ועסק באופן אינטנסיבי בסיוע פרטני לקיבוצים, בדגש על קיבוצים מאותגרים כלכלית, בצמיחה כלכלית ודמוגרפית: ערבויות למיזמים עסקיים, לתעשייה הקיבוצית ולשיכון; סיוע בחדירה לעולם ההייטק; הסדרי חוב של קיבוצים וסיוע ליזמים ולעסקים קטנים._____13
מה אגף חברה וקהילה עשה למענכם השנה?
____________...

אגף חברה בתנועה הקיבוצית מוביל תהליכים של חידוד הזהות הקיבוצית, חיזוק הערבות ההדדית והטמעת השיתוף כבסיס ערכי לחוסן כלכלי וחברתי. פעילי האגף עובדים כל השנה על מנת להיות לעזר לחברי וחברות הקיבוצים כמו גם לממלאי התפקידים. 
באגף שקדו על תוכנית לקידום חברי קיבוץ מעל גיל 50 והתאמת המערך הקהילתי בקיבוצים לצורכיהם, שתצא לדרך בפיילוט ראשון בחודשים הקרובים. בנוסף, פעלו לביסוס והרחבה של שיתופי פעולה במרחב הכפרי, למשל עם מרכז המועצות האזוריות ובקידום תוכניות המכללות האזוריות כדי לתת מענה לחברי הקיבוצים.  עוד יצרו באגף  מדד רב מימדי שאמור לשקף לקיבוץ ולתנועה את מידת החוסן של כל קיבוץויכולתו להשאר קיבוץ בר קיימא, ככלי לבניית תהליכים אסטרטגיים. במחלקת הצמיחה הדמוגרפית התמודדנו עם התעניינות אדירה של אוכלוסיות חדשות שרוצות להיקלט בקיבוצים. במחלקה יצרו קורס ראשון למקדמי צמיחה וקליטה, וחיזקו את הקשר עם קיבוצים קטנים, בנו מערך מודולרי לקליטה, יצרו מאגר נקלטים ממוחשב ועוד. במחלקת התרבות פעלו, בין השאר, להכשרת רכזי תרבות, לחשיפתם למגוון מופעים ולקידום תוכנית "כזה וחדש" יחד עם אגף החינוך.  _____13
מה אגף החינוך עשה למענכם השנה?
____________...
החינוך הקיבוצי, מהגן ועד כיתה י"ב, הוא מאבני היסוד של התנועה הקיבוצית מאז היווסדה. גם השנה פעל אגף החינוך כדי להמשיך לספק לילדי הקיבוצים והוריהם את המסגרות החינוכיות הטובות ביותר, להתאים את ערכי החינוך הקיבוצי למציאות המשתנה ולהפחית את העלויות להורים.
בתחום הגנים הקיבוציים, פעלו במחלקת "הגן הקיבוצי" לצמצום העלויות לחברים תוך שמירה על רמת בטיחות מקסימלית ועל הפדגוגיה הייחודית של הגן הקיבוצי. ב"שבילים" פעלו  ליצירת משאבי ידע, גיבוש מרכז הדרכה מקוון, קידום שיתופי פעולה עם משרד החינוך והמועצות האזוריות ועוד. פעילי "שבילים" ביחד עם ראשת האגף, גבי אסם פעלו להחלת רפורמת הצהרונים על בתי הילדים בקיבוצים על מנת להוריד את העלויות להורים לילדי כיתות א' – ב', ללא פגיעה בתכנים ובתוכנית החינוכית. זאת בשיתוף הדוק וצמוד עם מרכז המועצות האזוריות. 
צוות שנת שירות סיים ללוות את משלחת תשע"ז שמנתה 860 ש"ש וליווה את כניסתה של משלחת תשע"ח שמונה 920 מתנדבים ומתנדבות במאה קומונות ברחבי ישראל. 
יחד עם כל אלו יצרו באגף השתלמות שנתית חדשנית בהרכבה שהפגישה מנהלי בתי ספר אזוריים עם מנהל מחלקת החינוך, המפקח מטעם המנהל לחינוך התיישבותי וגורמים נוספים כדי להגדיר מחדש את מודל העבודה של בית הספר האזורי. 
וכמובן עמלו ללא הרף לקיום מפעלי החינוך המסורתיים  - "כנס ניצנה-מסע י"ב", הרפסודיה בכנרת, כנס י"א, אלו הפגישו נוער קיבוצי מרחבי הארץ וסיפקו להם הזדמנויות להכרת הארץ, הרחבת אופקים וצמיחה אישית וחברתית.
_____13
מה אגף הצעירים עשה למענכם השנה?
____________62
אגף צעירים ומעורבות בחברה החל לפעול רק לפני חודשיים - אבל פעיליו כבר הספיקו לחולל שינוי בשורה של פרויקטים משמעותיים, כאלו שעונים על צורכיהם של צעירי התנועה הקיבוצית ומקדמים את הנוכחות של אלו במרחב הציבורי בישראל, בעשיה למען הכלל כגון - החזרת גרעיני הנח"ל למסלול של צמיחה, יחד עם אגף החינוך, ולהגיע ל-300 חיילי נח"ל בגרעיני הקיבוצים שפועלים בחברה הישראלית ובפריפריה בפרט. בנוסף, פעילי האגף עושים לילות כימים בעשייה להרחבת תוכנית תל"מ המעצימה צעירים בני העדה האתיופית לאוכלוסיות נוספות. כמובן לא זונחים את "מפעל" החיילים הבודדים שדואג לחדר, מיטה, ארוחה חמה והכי חשוב מאות משפחות מאמצות בקיבוצים ברחבי הארץ. במקביל פעלו באגף לחדש יוזמה שלא צלחה בעבר של גמלאים המתנדבים בשנת שירות וממש בימים אלו יוצאת "קומונה" של גש"שים (גמלאים שינשינים) להתנדב בכפר הנוער החינוכי בניצנה. והשנה, באירוע מיוחד (פרטים בקרוב), יציינו 50 שנה לפרויקט המתנדבים בקיבוצים שכל כך מזוהים עם התרבות הקיבוצית ומשמשים כשגרירים הטובים ביותר שלנו.
באגף לא נחים ומקדמים במהירות גם הקמת רשת צעירים שתצא לדרך בקרוב עם פלטפורמות ייחודיות המיועדות לצעירים בקיבוצים למקומות תעסוקה, התנדבות, שליחויות ועוד ועוד, תוך כינון שיתופי פעולה עם גופים רבים כדוגמת התאחדות הסטודנטים ותוכניות הלימודים והמגורים בקהילה שהיא מקדמת.  


_____13


מוזמנים ומוזמנות לכתוב לנו
יש לכם סיפור מעניין? רוצים לספר על המתרחש בקיבוצכם? להתלונן? לייעץ? לשבח?! כתבו לנו. 

הופיע ב:
אתר הקיבוצים
נכתב בתאריך
29/9/2017הרשמה לניוזלטר שלנו