עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שירה עובדת
מלחין נבחר - יורם (ג'ורס) אילן
  
נולד בשנת 1970. גדל והתחנך בקיבוץ יטבתה.
  
מילדותו, התבלט יורם בכישרונו המוזיקלי. הוא החל לנגן פסנתר וחלילית כבר בגיל 5 ושנה אחר כך החל לשיר במקהלת בית הספר. בגיל 8 החל לנגן אקורדיאון, בגיל 10 ניגן בגיטרה קלאסית ועד גיל 14 ניגן גם בקונטרבס שהפך לכלי הנגינה העיקרי שלו. כילד ונער צעיר נחשב יורם "לנגן של הקיבוץ" והופיע בכל חג וטקס. בתיכון, ניגן בכמה להקות קצב שעבדו במועדוני ריקודים ומלונות באילת וכן, ניגן בהרכב ג'אז קאמרי ובתזמורת הטיילת שהתמחתה בסגנון ביג-באנד.
לצד זאת, למד יורם קומפוזיצייה והרמוניה אצל מספר מורים כגון גיל בן-צבי, אייל סלע ויאיר דלאל.
  
במקביל, הפך יורם כבר בתיכון לאיש הגברה ועבד עם אמנים ישראליים מהשורה הראשונה אשר פעלו בסוף שנות השמונים. היכרויות אלו סללו עד מהרה לשיתופי פעולה וניגנה במועדוני הרוק של תל אביב כגון רוקסן ולוגוס המיתולוגיים.
  
לאחר הצבא נסע יורם לאירופה להשתלם בבניית כלי נגינה בבית המלאכה של חברת Sandberg בבראונשוייג-גרמניה, ובמקביל למד אקוסטיקה ותורת הכלים בבית הספר הבינלאומי שליד הקונסרבטוריון של ברלין.
  
לאחר שחזר ארצה השלים תואר ראשון בביצוע על קונטרבס ג'אז ותואר ראשון בקומפוזיצייה וניצוח באקדמיה למוזיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים, ולאחר מכן סיים תואר שני באוניברסיטה העברית בהתמחות לקומפוזיציה לקולנוע ותיאטרון, ותואר בחינוך מטעם מכללת לווינסקי.
  
בשנים אלו השתלב יורם אילן כמפיק מוזיקלי וכטכנאי סאונד במספר פרוייקטים והיה בין החלוצים שעברו לעבוד באולפני הקלטה מבוססי מחשב. בעשור האחרון ליווה יורם אילן הקמתם של עשרות אולפני הקלטה מבוססי מחשב, הן מצד התיכנון האקוסטי, והן מהצד של הוראת טכנאות קול ועיצוב סאונד.
  
בעשור האחרון שימש יורם כמרצה באקדמיה למוזיקה ובאוניברסיטה העברית למספר קורסים בתחום הוראת הקומפוזיצייה. בשנת 2008 החל יורם את לימודי הדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן, בנושא שפתו המוזיקלית של המלחין יוני רכטר בראי החברה הישראלית של שנות השבעים, וכן, משמש יועץ ומרצה בתחומי לימודי אקוסטיקה, טכנאות סאונד ולימודי מוזיקה פופולארית במספר מוסדות להשכלה גבוהה.
  
בשנת 1998 הקים וניהל יורם את מגמת המוזיקה בתיכון מעלה-שחרות אשר בקיבוצו יוטבתה, ובכך, השלים למעש מעגל של חינוך מוזיקלי נרחב וקפדני שהחל בילדותו.
  
שיר מומלץ להאזנה: נפרדת
פה ושם בארץ ישראל (פודקאסט)
פרק מומלץ להאזנה: בדד לעד- סיפורם של קברים מבודדים בישראל
בפרק מוזכר קברו של הטייס שלום רקיר הקבור בשדות קיבוץ משמר העמק, קברו של הדוד יהושע מי שהיה המורה המיתולוגי לטבע של ילדי הקיבוצים והמושבים בעמק, וסיפורם של שני קברים בבית קברות נטוש של קיבוץ גבעות זייד העזוב.
סיפורים מרתקים!!!
  

נכתב בתאריך
24/7/2017הרשמה לניוזלטר שלנו