עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עמוד"שבועי 355ב' בניסן, תשע"ז

שלום לכולם!

בעמק המדרש ומעיין האגדה

בשבוע שעבר התקיים בישיבת מעלה גלבוע יום עיון 'מדרש ואגדה', פרי יוזמה של אשר יובל, תוך הירתמות מלאה של ישיבת הקבה"ד ובשיתוף המועצה הדתית עמק המעיינות, האגף לתרבות תורנית והקבה"ד. ביום העיון שהתקיים זאת השנה השלישית (בשנתיים הקודמות - בקיבוץ שדה אליהו), השתתפו כשלוש מאות וחמישים איש ואישה שהגיעו מרחבי הארץ וכן כמאה וחמישים תלמידי ותלמידות הישיבה במעלה גלבוע והמדרשה בעין הנצי"ב. מיטב המרצים העוסקים בנושא העבירו שיעורים מרתקים, ובמקביל התקיימו סדנאות ייחודיות. בדפי המשוב ציינו המשתתפים את שביעות רצונם מהרמה הגבוהה של יום העיון הן מצד התכנים והן מצד הארגון הטכני והלוגיסטי. יישר כח לכל השותפים להצלחה!

פורום מנהלות גיל הרך

בשבוע שעבר נפגשו מנהלות הגיל הרך בבית האדום שבקבוצת יבנה. מדווחת נירית אפרתי (מנהלת גיל הרך בתנועה): בפתח המפגש שנושאו - חיבור למקום, לקהילה – עבר, הווה ועתיד, פגשו המנהלות את הרב אילעאי עופרן. שיעורו המרתק עסק בשאלה 'מיהו עבד'? נבחנה חשיבות הקושיות בחיינו ונוכחנו כי עבדות נובעת פעמים רבות ממצב של אי שאילת שאלות. הרב אילעאי סיכם באמירה רלוונטית - שאילת השאלות הן בהגדה של פסח והן בחיים, היא המפתח ללמידה וצמיחה והיא המעירה את האדם. במהלך היום הכרנו את ישיב תדהר, חבר יבנה, שהקים במו ידיו את מוזיאון 'הבית האדום'. המנהלות שמעו את סיפור הקמת הבית ונהנו מהאוצרות ההיסטוריים שבו. בהמשך השתתפו בסדנא חווייתית ומעשירה בהנחייתה של שרה בלנקי, בנושא חיבור לקהילה דרך אנשים וחפצים. לסיום יצאו המשתתפות לסיור במערכת הגיל הרך של קבוצת יבנה והתרשמו ממערכת מטופחת, עשירה ונעימה. תודה רבה לקבוצת יבנה וישיב על האירוח הלבבי.

אתר התנועה החדש עולה לאוויר

בשעה טובה ומוצלחת, בימים אלה מושק האתר המעודכן והמשודרג של תנועת הקיבוץ הדתי. מדווח ג'רמי מייזל מנהל אתר הקיבוץ הדתי: האתר החדש שלנו ישכון באותה הכתובת - www.kdati.org.il וכולם מוזמנים להיכנס ולהתרשם ממנו. יתכן ויהיו מעט תקלות בתחילת הדרך ואנו כמובן נעקוב ונשתדל לתקן בהקדם האפשרי. כמו כן, נמשיך להפיץ מידי שבוע את דף פרשת השבוע ואת עמוד"ש היישר לתא הדואר האלקטרוני של כל המנויים, בדיוק כפי שנהגנו עד כה. בהזדמנות זו נשמח לקבל את עזרתכם בעיבוי וריענון רשימת המנויים ולכן אם יש בידכם אפשרות ורצון הזמינו עוד אנשים – משפחה וחברים (גם כאלה שאינם חיים ביישובי התנועה), להצטרף לרשימת המנויים, ואנו נשמח ונודה על כך. כדי להצטרף לרשימת המנויים יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il ולרשום subscribe בשורת הנושא (כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe). נשמח מאוד לקבל מהקוראים גם משובים על האתר החדש.

מאגף המשק

תקנות המכסות במשק החלב – בשבוע שעבר אושרו בועדת הכלכלה תקנות תכנון משק החלב (מדיניות הפיתוח לשנת 2017 בענף הבקר ובענפי הצאן, הוראת שעה התשע"ז – 2017). תקנות אלו מתייחסות לחלוקת תוספת המכסה לשנת 2017 בענפי הבקר, עיזים וכבשים. הודעות מפורטות לכל יצרן יועברו רק לאחר פרסום התקנות ברשומות. הליך זה יכול להימשך מספר שבועות. הקצאת המכסות מתייחסת לכל שנת 2017 כך שאנו מבקשים מיצרנים שאינם יודעים מה תהיה תוספת המכסה, לפנות למחלקת התכנון במועצה שלהם לקבלת פרטים מדויקים.
תיקון 27 לחוק המים – השבוע השתתפנו בכנס שעסק בהיערכות לקראת יישום התיקון בחוק המים. אנחנו ממתינים לכללים שמנוסחים ברשות המים על מנת לאמוד את הנזק לחקלאות. ברור כי הפגיעה תהיה שונה בכל אזור על פי תמהיל הגידולים, סוגי הקרקע ואיכות המים, ואנחנו נערכים ביחד עם התאחדות מקרקעי ישראל ופורום מפיקי המים, למאבק משפטי. נמשיך לדווח.
רתמים – כפי שדיווחנו בעבר, אגף המשק התנועתי מסייע ליישוב רתמים בנגב (מושב שיתופי), במאבקו לקבל חוזה משבצת על הקרקע בתנאי נחלה, לאחר שוועדת פרוגראמות במשרד החקלאות אישרה להם הכרה כיישוב מתוכנן תחת הסיווג של מושב שיתופי. לצורך כך, אנחנו נערכים לגיבוש פרוגראמה חקלאית, ובוחנים כיצד להתיר את החסם שרמ"י מציבה בפנינו, במעשה שאנו רואים אותו כאנטי ציוני, וסותר את מדיניות הקרקע בישראל מאז קום המדינה!
גז טבעי – השבוע השתתפנו בפגישה שמטרתה התנעה של יוזמת משרד האנרגיה ומשרד החקלאות לבחינת אפשרות הסבה של מערכות החימום, הקירור והקוגנרציה בחקלאות, לשימוש בגז טבעי. הנושא רלוונטי ללולים, חממות, בריכות דגים, רפתות ולהנעה של כלים חקלאיים. חברת Taya נבחרה לערוך סקר צרכים בנושא ולתרגמו לנתונים כלכליים. מערכת הגז הטבעי הולכת ונפרסת בכל הארץ והמדיניות של הממשלה היא שעד שנת 2030, כ-85% מאנרגיה תופק באמצעות גז טבעי, שהינו חסכוני ו"ירוק" יותר. במהלך החודשים הקרובים החברה תיצור קשר עם מירב החקלאיים בארץ, על מנת לגבש את התובנות. אנו הבטחנו לשתף פעולה וקראנו ל"רגולטור" להנמיך את תנאי הסף והדרישות על מנת שחזון זה אכן יתגשם.

משדה החינוך

שרים הלל לתנועה: יודע חקלאי פיקח
באסרו חג פסח הבעל"ט יתקיים אירוע 'שרים הלל לתנועה' בשיתוף עם תנועת בני עקיבא. האירוע יתקיים בבארות יצחק וישתתפו בו מאות חניכים מכיתות ד' ומעלה, מרוב הקיבוצים שלנו. והשנה הנושא הוא חקלאות! בתכנית: חידון, משחק מדליק רב-משתתפים וכמובן, תחרות שירה קיבוצית. כל התחרויות נושאות פרסים. זהו אירוע צבעוני, חגיגי ושמח ובקיבוצים כבר נערכים אליו במלוא המרץ.

מעלה הצבים: קיבוץ חדש על הגלבוע

מחזור נ"ט, תלמידי כיתה י"ב בבית הספר של קבוצת יבנה, מקיימים ברגעים אלו את סמינר הקיבוץ המסורתי שלהם, והפעם בקיבוץ מעלה גלבוע. הסמינר נפתח בטקס מרשים ומרגש וכעת החבר'ה עובדים, מתנדבים, לומדים קיבוץ ומקיימים אספות חברים. אנו בתנועה, מתפעלים מהרצינות ומהחיבור של החבר'ה לערכי תורה ועבודה, מההתלהבות מחיי הקבוצה ומהשותפות, ומהרצון לחיזוק וחידוש ההתיישבות. נאחל להם הצלחה רבה בקיום הקיבוץ.
שבת שלום, 

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילהמחבר
הופיע ב:
הקיבוץ הדתי
נכתב בתאריך
31/3/2017הרשמה לניוזלטר שלנו