עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

האם ההיסטוריה חוזרת?
  
היתוש הישראלי משבש את יחסיו עם האריה האמריקאי, מובילם אל יחסי עוינות עם המעצמה הגדולה, בלי ללמוד מלקחי העבר

  
בית ראשון חרב כתוצאה מהתגרות במעצמת העל הבבלית. בית שני חרב כתוצאה מהתגרות במעצמת העל הרומאית. האמונה הדתית שהולכה את המאמינים שיבשה את דעתם של שליטי העם היהודי שחיו ותפקדו בארץ ישראל. כתוצאה מכך אבדה להם יכולת השיפוט וההערכה בכול מה שקשור ליחסי הכוחות המתקיימים במרחב הכולל את אזורנו. בתמיכת אלוהי ישראל בעם הנבחר, כלומר עם ישראל, הם האמינו שיש ביכולתם לגבור גם עם הגדולה שבמעצמות, קודם הבבלים ולאחר מכן הרומאים.
  
האמונה הזאת עלתה לעם ישראל בחיי אלפים רבים ובאובדן העצמאות המדינית למשך אלפי שנים. האם הטעות הזאת בשיקול הדעת עומדת לחזור על עצמה שוב? האם ההתגרות הבוטה בשיקול דעתם של מנהיגי ארה"ב של אמריקה, מעצמת העל החזקה ביותר בעולם בו אנחנו חיים היום, לא תוביל בהכרח לחורבן של מדינת ישראל, כפי שהתרחש כבר בעבר?
  
ייתכן שאנשים המאמינים במיסטיקה ובגורל היו שואלים את עצמם האם יש בעולמו של העם היהודי גן חורבני שמוליכו, כמעט באופן שיטתי, אל חורבנו שוב ושוב? האם האסון הלאומי הנובע מהתגרות במעצמות השולטות באזור בו מתקיימת הישות היהודית הוא בלתי נמנע?
  
והשאלה הנשאלת היא האם גם בימים אלה, הימים בהם עם ישראל מתקיים במסגרת ריבונות מלאה בארצו שלו, מנהיגנו אינם מסוגלים לקרוא את האותות? מתעקשים לאחוז בשטחים שכבשנו במלחמת ששת הימים? והאם העיוורון הזה מוליך את מנהיגנו להתנחל בשטחים הכבושים בניגוד לחוק הבינלאומי. הזלזול בעמדת מדינות העולם, ההתעלמות המתמשכת מהחוק הבינלאומי המחייב את כול מדינות העולם, ובעיקר שיבוש היחסים עם ארה"ב שהצילה אותנו בעבר ממפלה אפשרית מידי אויבנו, האם כול אלה יוליכו את עם ישראל היושב בארצו לחורבן נוסף?
  
ושוב חוזרת התמונה. היתוש הישראלי משבש את יחסיו עם האריה האמריקאי, מנתב את עצמו לקיום יחסי עוינות, כאילו מדובר כאן ביחסים בין מדינות שוות כוח.
בעבר היו אלה הבבלים ולאחר מכן הרומאים. האם אנחנו נידונים לצעוד באותו מסלול שראשיתו חורבן, לאחר מכן גלות מתמשכת שאיש אינו יודע אם וכיצד תסתיים.
  
נראה שמשהו דפוק בהתנהלות של העם היהודי לדורותיו. לחרדים יש תשובה לשאלה מדוע התנהלותנו מוליכה אותנו פעם אחרי פעם לחורבן. הם מאמינים שאסור לעלות בחומה ואין להקדים לעשות מעשה לפני בוא המשיח. מי שבמעשיו מקדים את בניית עצמאותנו כאן בארץ ישראל מסכן את המשך קיומנו בארץ ישראל. הציונות התנגדה לעמדה זאת הנסמכת כולה על עזרתו של המשיח כדי לקיים את עצמאותנו בארץ שהובטחה לנו.
  
אני רוצה להאמין שהצדק היה עם ההוגים הציוניים שפסלו מכול וכל את העמדות הדתיות שהוליכו לשב ואל תעשה עד שיגיע נציג הכוח האלוהי, המשיח, שיעשה את העבודה בשבילנו. עמדותיהם של החוגים החרדיים טרם נוסתה. המשיח עדיין לא הגיע. התפיסות הציוניות - החילוניות נוסו ונכשלו.
  
האם נגזר עלינו, הישראלים, החיים כאן בארץ חמדת אבות, לחיות במקרה הטוב במדינה דו-לאומית ובמקרה הרע לסבול מאינסוף מלחמות מתמשכות עד שיסתיים העידן הציוני, בגלות וחורבן.
  
והשאלה העולה היא האם ניתן עדיין לתקן את השגיאות שנעשו במהלך עשרות השנים מאז כיבוש הגדה המערבית ורמת הגולן. האם עדיין יש סיכוי לתיקון?
  
נכתב בתאריך
28/12/2016הרשמה לניוזלטר שלנו