עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות
  
חגיגת התשתיות
כבמטה קסם גרמה - ודאי האיצה- ההפרטה לא רק שדרוג תשתיות בקיבוצים אלא אף הוספת תשתיות חדשות רבות. היא העירה כספים רדומים, הפשירה תקציבים קפואים, שחררה מכבליהם הקצאות ייעודיות לשיפור התשתיות. ביקרתי לאחרונה באחדים מהקיבוצים שבהם מתבצעות עבודות תשתית נרחבות. "הבנים חוזרים" היה משפט חוזר ונשנה בפי מי ששאלתי אותם על תנופת התשתיות בכלל והבנייה החדשה בפרט. "הפריפריה נהיית אטרקטיבית לצעירים שרואים בה מקום עם איכות חיים נהדרת," אף הוא היה משפט כזה. נעים לברך על קיומו של תהליך טוב ויפה, שאינו מלווה בכוכבית שמהווה תנאי או סייג.
  
חצר הגרוטאות
באותה חצר, אשר לפנים שיחקו בגרוטאותיה ילדיי משחק כיום נכדי. כמו יין, אשר השנים שעוברות משביחות את טעמו, כך, בהתאמה, החפצים הישנים בחצר. מרגש להיווכח (כסבא ביתר שאת מאשר כאבא) מה עשיר הוא העולם ומלואו שנגיש ומזומן, נגלה כמו יבשת חדשה, לילדים בחצר. שם הם מגלים אוצרות, יבשות וימים, עולמות קרובים ורחוקים. החצר מלאה סודות והפתעות, ובכל בוקר צפוי בה גילוי חדש. חפצים שיצאו מכלל שימוש מקורי אבל גם לאחר שנים הם לא פחות משמעותיים, גם כשהם מונחים, לכאורה, כדברים שאין בהם חפץ, כאבנים שאין להן הופכין, מתברר כי יש ויש.
  
עדות מבית המשפט
עורכת הדין המצועצעת של הנתבעת ניסתה לעשות ממני קציצות. אף שהנתבעת הודתה באשמתה, אשר על פי התוצאות בשטח לא היה יכול להיות ספק באשר לאשמתה הבלעדית בגרימתן, וגם לאחר שנפסקו לי פיצויים, עורך הדין של החברה שבה אני מבוטח תבע את חברת הביטוח של הנתבעת בתוספת תשלום בטענה, כי לא שולם לי מלוא הפיצוי. הטריחו אותי עד לבית המשפט בהרצליה כדי להיצלב בחקירה מגוחכת, מבישה, שבה נשאלתי שאלות קנטרניות, שקופות בתלישותן. בשורה התחתונה קיבלתי עוד כמה עשרות שקלים, אשר מלכתחילה הודעתי שאני מוותר עליהם, אם קבלתם כרוכה בצורך להעיד בבית המשפט. אלא שלא היתה לי ברירה. זומנתי, העדתי, הובכתי ו... זכיתי. שורה תחתונה? לפעמים לא קל גם למי שצודק, חף מאשמה ויוצא זכאי.
  
לא הבטחנו יונה
מה פתאום. איך יכולנו להבטיח? הלא ראינו אותה חומקת, מתעתעת, נעה ונדה לה אי אן. פה ושם היא נחתה לרגע, ליקטה זירעונים. מעולם לא נשאה במקורה עלה של זית.
לא הבטחנו יונה. נשבעים שלא הבטחנו.
ידענו כי קר לה, כי מר לה, כי אין לה מה לחפשה כאן. כי אין לה מה למצוא.כי אין לה סיבה להמתין. ידענו, ועוד איך, כי איש לא מצפה לה.
לא הבטחנו אותה. בחיים לא.
אילו הבטחנו - היינו מועלים באמון. באמונה. היינו שוגים באשליה. טועים ומטעים, מציגים מצג שווא, כוזבים כזב. מקור אכזב.
לא הבטחנו יונה. לפעמים, בחזיונות השווא, היא מצוירת בלייזר רך, ניבטת כהולוגרמה, יונה דיגיטאלית, יונה וירטואלית, אבל הלב חש והראש חושב ושניהם יודעים: זה לא זה. זו לא היא.
יונה מקורית, כמו פעם, שהשובך הוא ביתה והיא עפה וחוזרת, חגה במסלולי מעופן המעגלי של יונים, אינה בנמצא.
לא הבטחנו יונה. מצטערים. כל כך רצינו להבטיח אותה, ולראות כיצד היונה מקיימת את הבטחתנו. אז רצינו.
  
פינת הילדים
אם תרצי
קחי חצי
יש לי די והותר
יש לי עוד רבע שלם לוותר.
  
שורה תחתונה
אולי הסוציאליזם בלתי אפשרי מבחינה כלכלית, אבל אין ספק כי הקפיטליזם הוא בלתי אפשרי מבחינה אנושית.
  
נכתב בתאריך
23/11/2016הרשמה לניוזלטר שלנו