עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות
  
כאשר יצחק רבין ז"ל בכה

את הקפה הראשון, אספרסו קצר, אריה ברוש,69, נשוי, אב לארבעה ילדים ול"הרבה" נכדים, חבר מושב מולדת ומנהל הקהילה בו ("תפקיד מרתק"), אוהב ללגום בבית הקפה סי אספרסו בבית השיטה. הוא מעיין בכותרת העיתון ולא מתפלא עוד מדבר, כאשר כל הרעות החולות זועקות מהעמוד הראשון - במלל ובתמונות. משנת 1992, לאחר ניצחונו של יצק רבין בבחירות, ועד "חמש דקות לפני הרצח", כהגדרתו, הוא שימש עוזרו בכלל ובמגזר הערבי בפרט. קיימתי אתו שיחה קצרה בבוקר השישה בנובמבר, יומיים לאחר טקס האזכרה השנתי על יד קברו של רבין בהר הרצל, שאותו הוא מארגן מדי שנה. "ככל שהשנים חולפות מתעצמת בי תחושת גודל מנהיגותו של רבין. תמיד ידעתי שהוא מנהיג, לא פוליטיקאי. הוא הלך עם מצפן, לא עם שבשבת. רבין לא היה חבר תנועת 'שלום עכשיו', מה שהנחה אותו הוא מה טוב לישראל. כשהוא חשב שהסדר יכול ליצור מצב חדש במזרח התיכון, הוא נאבק עליו. הדבר היחיד שהדריך אותו הוא מה טוב למדינת ישראל ולא מה נוח לרבין. הוא האמין כי הסדר עם הפלסטינים יכול להוביל להסדר עם מדינות ערב".
  
הערב שבו נרצח רבין זעזע אותו - איך לא - עד כדי "עולמי חרב עליי". הוא אומר, שצוות עוזריו חשש כל העת לחייו. "אמרנו לו שצריך לשמור עליו באופן הדוק יותר אבל רבין עשה תנועת ביטול ואמר שהוא סומך על השב"כ". בטקס האזכרה שארגן אריה השנה נשאו דברים, לפי בקשתו, שניים מראשי המוסד לשעבר, צבי זמיר ושבתאי שביט. 300 איש שמעו את שבתאי שביט אומר, כי כחודשיים לפני הרצח התקיימה ישיבה בנוכחות ראשי כל זרועות הביטחון עם יצחק רבין. לפני שהחל הדיון, שלשמו התכנסה הישיבה, קם, אחד מהנוכחים ואמר שלתחושתו רבין אינו מאובטח כראוי וכי יש לתגבר את השמירה עליו. רבין, לדבריו, אמר 'תעזוב, בואו ניגש לסדר היום'. "הרגשת בדברים את האהבה והאמון שרחשו לו ובעיקר את החשש לחייו. האיש נתן גיבוי מלא ואמיתי לאנשים. זו מנהיגות. אתה רוצה לדעת מי היה רבין? יהודה, אבא של נחשון וקסמן ז"ל, סיפר לי בשעתו שלאחר כישלון הניסיון לחלץ אותו, רבין בא לבקרו. יהודה ואשתו , אסתר, כעסו עליו. היה להם קשה לקבל אותו. רבין ישב ובכה. "לא יכולתי לקוות למנהיג גדול יותר מרבין.
  
הייתה לו אחריות טוטאלית. אני גדלתי אחרי מלחמת העצמאות, הפלמ"ח, באב אל וואד. הערצתי את רבין עוד כנער. תחשוב, בחור בן 26 משמש בתפקיד מפקד חטיבת הראל, 492 לוחמים עליהם פיקד קבורים בקריית ענבים. מה יש לנו היום? מנהיגות חלולה של אדם שמודל החיקוי שלו הוא ארדואן. הוא לא יוזם כלום. אין לו חזון. אין לו דרך. הוא לא לוקח אחריות על כלום. מי מנהיג אותנו היום? עצוב".
  
כדי לא להותיר את אקורד הסיום הצורם והעצוב הזה כחתימתה של השיחה, אריה ברוש אומר כי הוא מאמין בקואופרציה ומנסה להוביל את המושב לכיוון זה. "אני לא רוצה שמולדת יהיה סתם יישוב אלא יישוב עם ייחוד" . באחרונה התגייסה כל אחת מהמשפחות המתגוררות במושב, לרבות מי שאינן חברות באגודה השיתופית ותרמה 10,000 שקל למימון בנייתה של בריכת שחייה חדשה. "מיליארד בני אדם בעולם שמאמינים בקואופרציה אינם מטומטמים", הוא אומר.
  
שורה תחתונה:
מחמאה מסוג אחר: "אני מסתכל עליך ורואה איך השנים עוברות"
  
נכתב בתאריך
16/11/2016הרשמה לניוזלטר שלנו