עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ייאוש לא נוח
  
השילוב של חרדות קיומיות שמקורן בגלות ארוכת שנים, עם תודעת "העם הנבחר", הוא שילוב שפעולתו הרסנית עבורנו
  
שוב התכנסנו בפעם המי יודע כמה כדי לדון במצב. היו שם מפקדים גבוהים בדימוס, פעילים חברתיים ואנשים בעלי עניין, רובם חברי קיבוצים. מחוץ לחדר שרר מזג אוויר נוח, לא חם במיוחד, הרומז על פתיחתו של הסתיו. אחד אחרי השני לקחו הדוברים את רשות הדיבור, אמרו את דעותיהם אבל לא הייתה בהם כול בשורה. למעט אחד או שניים נשמעו הדוברים והדברים עייפים, מיואשים, כאילו כבר הרימו את ידיהם. רבים מהם הביאו לידיעת השומעים את העובדה שחלק מבניהם, או כולם, כבר בחרו לעזוב את הארץ ולבסס את חייהם במדינות אחרות. לוחמים נועזים המרימים את ידיהם ומרימים דגל לבן הוא מחזה עצוב, לעיתים אפילו מייאש. הם יודעים שמה שיתבקש כנראה לעשות כדי למנוע את חורבנה של מדינת ישראל אין ביכולתם לעשות ועל אחת כמה וכמה לא להנהיג. התהליכים החורבניים שמובילים מנהיגים השבויים בידי דעותיהם הימניות גזעניות והקהל ההולך בעקבותיהם.
  
הם רואים את האופק המתקרב של תום עידן הציונות ויודעים שכדי לעצור את התהליך הזוחל במהירות חייבים יהיו להפעיל כוח. אולי אפילו הרבה כוח. והם יודעים, ממרום גילם וניסיונם שאין ברצונם ואולי גם אין ביכולתם לממש את המתבקש מידיעתם זאת. אפילו למען הצלת הרעיון הציוני באמצעות שמירה על קיומה הדמוקרטי של מדינת ישראל העצמאית, לא יתנגדו בכוח ולא יסכנו את הישוב היהודי במדינת ישראל במלחמת אזרחים בה יהרגו יהודים בעלי דעות שונות משני עברי המפה הפוליטית. רבים יודעים שהמשך התהליכים אותם עוברת החברה הישראלית מוליכים את כולנו אל סוף הדרך הציונית באמצעות מדינה דו–לאומית שלאחר שנים ספורות ישלוט בה רוב ערבי מוצק. הם יודעים שכדי לעצור את התהליכים המובילים לסוף הרעיון הציוני, מתבקשים מעשים שאין בכוונתם ואולי אפילו אין ביכולתם לנקוט. מכאן נולדת כנראה ההרגשה החמוצה של חוסר מוצא שמילאה את החדר בזמן שהתקיים בו הדיון שעסק בשאלה הנצחית של לאן פנינו.
  
השילוב הקטלני של חרדות קיומיות שמקורן בגלות ארוכת שנים, כולל פרעות ופוגרומים ששיאם בשואה שהתרחשה במהלך מלחמת העולם השנייה, עם תודעת "אתה בחרתנו" ותחושת השייכות לעם הנבחר, הוא שילוב שממשיך לפעול את פעולתו ההרסנית על רבים מתושבי מדינת ישראל.
  
השילוב הקטלני מנצח שוב ושוב את ההיגיון שאמור להוביל להכרה של היותנו עם קטן ושווה ערך לעמים אחרים החי ומתפקד בתוך ים סוער של עמים השונים מאתנו בדת ובאורחות חיים.
  
בוחן המציאות של עם ישראל החי בארץ ישראל השתבש לחלוטין באופן הגובה ועוד יגבה את מחירו. כול המשתתפים בדיון יודעים בסתר ליבם עובדה זאת אבל אינם מסוגלים לעצור את כיוון הזרימה.
  
תחושת הזמן המתקצר מולידה את החומרנות, את השטחיות ואת הפערים הכלכליים והחברתיים המעמיקים בין אזרחי מדינת ישראל.
  
והקיבוצים שבעברם רצו לבנות כאן בארץ חמדת אבות חברת מופת שוויונית וייחודית, האם הם שונים בימים אלה באופן מהותי מיתר חלקי החברה הישראלית? האם שיוך דירות, גודל הבונוסים שנקבל השנה, לא הפכו לנושאים העיקריים המעסיקים את חברי הקיבוצים בימים אלה? רוב החברים רוצים להיות כמו כולם, והפכו להיות כמו כולם, בכול הקשור לכיוון הרוחני שלהם. שלטונות מס הכנסה גם הם יודעים לקרוא את המפה הגלויה והסמויה ופועלים בהתאם. הם מתבוננים, בודקים ומנסים לגבות סכומים גבוהים יותר.
  
הקוזק הנגזל מוחה, מנסה להסיר את אבן הריחיים החדשה המונחת על צווארו ואולי בשוליים יצליח גם במשימתו. משימה המתרחשת ברוח הזמן של ימינו אלה.
  
נכתב בתאריך
11/10/2016הרשמה לניוזלטר שלנו