עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עוד חוזר הניגון

  

הייתכן שתופעת הכיבוש בן החמישים שנה הפכה למציאות מובנת מאליה שאין צורך לציין את עובדת קיומו?

   

לפני שנים אחדות הזדמנתי לפגישה עם פרופסור ידוע. הוא הסביר באריכות מספקת, כפי שהיה נוהג אבי לומר, את הסיבות למציאות הכלכלית – חברתית של החברה הישראלית. קפיטליזם תוקפני, אורחות חינוך לא ראויים, הימנעות מטיפול בשכבת הביניים, מחירי הדיור המאמירים, ועוד יתר הסיבות שניתן להעלותן על הדעת כאשר מתבוננים בדמותה ואורחות התנהלותה של החברה הישראלית.

 

לאחר שחלפה לה כחצי שעה הרמתי את ידי והבעתי את דעתי שהמציאות בה אנחנו שולטים בעם אחר, היא לדעתי סיבת הסיבות למציאות החברתית והכלכלית בה מצויה מדינת ישראל. המרצה המלומד הרים את עיניו, התבונן בי בכעס ואמר: "שוב השמאלנים האלה מעלים את הכיבוש כסיבה עיקרית למציאות החברתית והרוחנית בה אנחנו מצויים." השבתי את מה שהשבתי על דבריו הזועמים והשתתקתי.

 

קראתי בעניין בעני ן רב את הריאיון עם ד"ר גילי גופר שפורסם לפני ימים אחדים בשווים.. נראה לי שיש צדק רב בהצעותיה. כולל אלה נוגעות לתנועה הקיבוצית. אבל גם היא, כמו אותו מרצה מלומד, לא הזכירה ולו במילה אחת את הכיבוש והשפעותיו על דמותה של החברה הישראלית. הייתכן שתופעת הכיבוש בן החמישים שנה הפכה למציאות מובנת מאליה שאין צורך לציין את עובדת קיומו? וכידוע עובדות שלא מופיעות בפרסומים של אמצעי התקשורת כאילו אינן קיימות כלל. מתרגלים, מתעלמים ולאחר זמן קצר הן הופכות למובן מאליו. אולי כדאי שנלמד מקאטו הזקן שהיה מסיים כול נאום בסנט הרומאי במילים: "והחשוב מכול הוא שעלינו להשמיד את קרתגו". (קרתגו הייתה באותו הזמן היריבה הגדולה של רומא).

 

 לדעתי, רק שילוב של פעילות חברתית משמעותית עם פעילות מדינית נחרצת יביאו בסופו של דבר גם לסיום הכיבוש, ויגרמו לשינוי דמותה של החברה הישראלית שתנוע מחדש לכיוון של יותר דמוקרטיה ושוויון בין אנשים וציבורים שונים אלה מאלה. שינוי הכיוון יביא גם לשגשוג כלכלי וחברתי לטובת אזרחי מדינת ישראל כולם. התעלמות מפן אחד של מכלול הגורמים המשפיעים על דמותה החברתית- כלכלית של מדינת ישראל לא יניב את התוצאות הרצויות.

  

נכתב בתאריך
6/10/2016הרשמה לניוזלטר שלנו