עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קטנות קיבוציות
 
האם הערבות הדדית?
לאחר ההפרטה מקבל המושג ערבות ההדדית משמעות שונה מאשר לפניה. בעוד מחויבותם של חברי הקיבוץ וחברותיו לקיבוץ במסים שונים היא ברורה, חלוטה, ללא תנאי - ספק אם ניתן להגדיר ערבות הקיבוץ כלפיהם כהדדית. זו ערבות בעירבון מוגבל ביותר, ערבות שמותנית ומסויגת בתנאים ובסייגים שונים. חומר למחשבה, מחשבה על חומר.
  
לא הולך, לא נעלם
השיחות על ערכים סביב מדורות לא היו שיחות על רומו של עולם אלא על יסודותיו. העולם כפי שהציגו אותו המדריכים היה עולם ששוררים בו צדק וחמלה ולכן אין סיבה לשאוף אליהם כי הם מתממשים הלכה למעשה. ישבנו ושוחחנו מדי שבוע על ערכים מופשטים. היינו סבורים, באמת ובתמים, כי בני האדם טובים מיסודם. אנושיים. מצפוניים. מוסריים. עולם שבו החזקים עוזרים לחלשים. לימים גדלנו ופגשנו את המציאות פנים אל פנים. ממרחק הזמן וממעוף הבגרות, הפעולות השומריות היו, בעצם, חלק מהוויית הנערים ומההווי שלהם, שלנו. נזכרתי בשיחות האלה כשעברתי באחרונה על יד מדורה, אשר סביבה ישבו נערות ונערים - לא זיהיתי את התנועה שאליה הם משתייכים - ואף הם, כמונו, בשעתנו, דיברו על ערכים. מי אמר עולם הולך ונעלם? מי שלא חווים את חוויית השיחות מול אש המדורות מפסידים את היופי הגלום בחשיפה אל כל מה שלא ייאמד בכסף ובעיקר - לא יסולא בפז.
   
קווים לסוגיית הביקורת הבונה
לטקס הענקת סמל הבוגרים בתנועת השומר הצעיר קדמו דיונים ממושכים. כל אחד מאתנו, החניכים, הועלה על מוקד השיחה (בנעורינו טרם רווח בשימוש המונח שיח). מסביב למדורה נערך ניתוח לב פתוח, אשר במהלכו נפרצה הנשמה מי שהרשו לעצמם למתוח ביקורת סייגו אותה ואמרו בתחילתה "זו ביקורת בונה". אני חושב כיום מה שחשתי וחשבתי לפנים: אין ביקורות בונה אבל יש מי שמסוגלים להיבנות ממנה. אני כותב את הדברים בעקבות טיפ שנתנה, טלי, יועצת מטפלת בכירה בשיטת ה-NLP ומנחת קבוצות לפיתוח מנהיגות ומצוינות. וכך כתבה: "טיפ! שיטת הסנדוויץ': שיטה ידועה במתן ביקורת היא "להכניס אותה לסנדוויץ' של מחמאות". הכוונה היא שבתחילת השיחה נותנים מספר מחמאות, אחריהן את הביקורת, ומיד אחרי הביקורת, מוסיפים עוד מחמאות. בשיטה זו, מקבל הביקורת לא מרגיש מאוים, ברור לו שאתה עדין אוהב אותה ושהמטרה שלך היא רק לשיפור הקשר ולהעצמתו". אני לא יודע כמה מאתנו נבנו מהביקורת שהושמעה. כמו בכל חברה בכלל ובכל חברה סגורה בפרט, רווחה בקיבוצים ביקורת, לעתים חריפה ונוקבת. לא אחת - הורסת. על פי רוב מי שמשמיע, ואף מטיח, ביקורת לא מניח כי המבוקר עשוי להיבנות ממנה. אין זו כלל ועיקר כוונתו. ביקורת בונה היא אחד המושגים שאפיינו את ההוויה ואת החוויה בתנועת הנוער הכחולה שלנו. אשרי מי שידעו להיבנות מהביקורת הבונה.
  
פינת המבוגרים
נחש התשוקה הארסי שזחל בעיניה
הכיש את בשר בדידותו של השיכור.
בשעת כמעט-סגירה בקפה הקטן
באור צהבהב, עכור, ניקוטיני
היא אמרה לו בהבל פה קופאיני
אני כבר הפסדתי במשחק החיים
מה אתה יודע בכלל.
  
פינת הילדים
הברווזון הפחות יפה שט לו עם עוד ברווזים
כה איטיים הם בשיוטם, הם בקושי זזים.
בדרכו הפשוטה והשקטה הוא לומד שיעור
שבמים אין הבדל בין יופי לבין כיעור.
  
שורה תחתונה
אני מחפש גפרורים כדי לחפש בנרות את האור הנכון לי.
  
נכתב בתאריך
21/9/2016הרשמה לניוזלטר שלנו