עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מלחמת אזרחים
  
דברי שרון אפק, הפרקליט הצבאי הראשי מעוררים תקווה: אולי לא נגזר עלינו לממש את הכיוון החורבני אליו נעה החברה הישראלית
  
תמיר פרדו שעמד בראש המוסד במשך חמש שנים הבהיר את עמדותיו. לדבריו, הסכנה העיקרית להמשך קיומה של מדינת ישראל לא נובעת מסכנות חיצוניות אלא מפילוג פנימי. להערכותיו של פרדו הפילוג הפנימי הקיים כבר בעוצמה רבה בנושאים הקשורים לפתרון המדיני הרצוי לישראל, יכול להוביל גם למלחמת אזרחים שעלולה לגרום להערכתו לסוף קיומה של מדינת ישראל. הפתרון לדבריו הוא להסכים לדעתו של ראש ממשלת ישראל ולהביא לקיומן של שתי מדינות זו לצד זו, מדינת ישראל לצד מדינה פלסטינית.
  
אלא שהחשש של פרדו אינו מוצדק. במדינת ישראל לא יכולה לפרוץ מלחמת אזרחים בין הימין לבין השמאל. והסיבה- אנשי השמאל שהתחנכו והפנימו את הערכים של כבוד האדם וחירותו, את שוויון ערך האדם והעמים, את הכבוד לערכים הדמוקרטיים ולחוקי המדינה, לא יהוו צד במלחמת אזרחים כזאת או אחרת. "הסמולנים" יעדיפו לוותר על עמדותיהם ולא לקחת חלק במלחמת אזרחים בה ייהרגו יהודים וייהרסו בתיהם.
  
חודשים אחדים לפני שהצבא הרומאי פרץ את חומות ירושלים ושרף את בית המקדש השני, התחוללה בין חומות העיר מלחמת אזרחים בין הקנאים והמתונים. יוחנן בן זכאי, אחד מהמנהיגים של הזרם המתון (המקבילים של אנשי השמאל של ימינו אלה) ברח מהעיר בתוך ארון מתים בעוד חבריו לדעה נשחטו על ידי הקנאים ששרפו גם את כול ממגורות המזון של העיר הנצורה.. להערכתי, השמאל, המכונה בלעג בכינוי "הסמולנים", של ימינו אלה, יעדיפו ברובם את הפתרון הזה על פני האלטרנטיבה של הרג הדדי של יהודים ביהודים. ולכן, תמיר פרדו יכול להיות רגוע. מלחמת אזרחים לא תהיה כאן בארץ חמדת אבות אבל חורבן של מדינת ישראל אפשרי גם אפשרי.
  
הקנאים המודרניים מצוידים במספיק כוח, עיוורון ואטימות כדי להביא על כולנו את החורבן של מדינת ישראל, הבית של כולנו. לפני ימים אחדים שמעתי את מה שאמר שרון אפק הפרקליט הצבאי הראשי. דבריו אודות החובה לשמור על החוק גם במסגרת פעילות צבאית מורכבת, הדהדו עם התפיסה של השמאל הנשענת על כיבוד החוק והמשפט ללא קשר לאינטרסים מדיניים כאלה ואחרים ולמעמדו ויוקרתו של העומד לדין. שמעתי והתמלאתי תקווה. מה עוד ששרון אפק הוא בנם של דליה אלפרוביץ בת הקיבוץ שלנו ואורי אפק שהיה במשך שנים מורה לחינוך גופני ומאמן של קבוצת הכדור עף המיתולוגית של עין שמר. שרון הוא נכד של נחמיה וזהבה, ממייסדי הקיבוץ שלנו. תוכן ומנגינת דבריו הזכירו לי את תפיסת העולם שהייתה נוהגת במשך שנים בחברה הקיבוצית בה התחנכה אמו ובה חי ופעל במשך שנים אביו.
  
אז אולי עדיין לא נגזר עלינו לממש את הכיוון החורבני אליו נעה החברה הישראלית? אולי שרון אפק אינו יוצא דופן בעמדותיו ההומניסטיות בקרב בני גילו?
  
אז אולי יש עדיין סיכוי?
  
נכתב בתאריך
5/9/2016הרשמה לניוזלטר שלנו